Bir Demet Nergis
Doğa bekçiyle değil, sevgiyle korunur.  

CONTEMPORARY İSTANBUL 2012
 
CONTEMPORARY İSTANBUL 2012
İSTANBUL LÜTFÜ KIRDAR'da 7. yaşını kutluyor
İstanbul (Efece Haber) - Türkiye’nin uluslararası çağdaş sanat fuarı, 2012'de 7. yaşını kutlayan ‘’Contemporary İstanbul ‘’görkemli bir VİP açılışla sanatseverlerle buluştu. İş ve sanat dünyasından önemli isimlerin bir araya geldiği gecede; Mehmet Günyeli, Emir-Fatoş Sarıgül, Bedri Baykam, İnci Aksoy, Bennu Gerede, Maria Kılıçoğlu, Harika Ören, İsmail Avcı, Burhan Doğançay, Ayla Akyol, Cem Yılmaz ve Ahu Yağtu, Beren Saat ve Kenan Doğulu, Suzan Sabancı Dinçer, Feryal Gülman, Koza-Ali Türeli, Mehmet Güleryüz, Devrim Erbil vardı.
Fuarın bünyesinde 100 çağdaş sanat galerisi yer aldı. 600 sanatçının işleri sergiledi. Bu sene, Cİ’la deMarlborough Gallery, Haunch of Venison, MaM-Mario Mauroner Contemporary Art gibi dünyanın en ünlü galerilerini ve Hollandalı galerileri de katıldı.
Contemporary Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli '' On dört kat büyüme sağladığımız altı yılın sonunda, bu yıl fuara 100 milyon dolarlık sanat eseri katılıyor. Ayrıca ilk kez ‘’Art İstanbul ‘’projesiyle, galeri ve müzelerin etkinliklerini de, bu alan içinde değerlendirmeye koyarak, destek aldık.
Uluslararası galeri sayısı yerli galeri sayısını geride bıraktı.. Uluslararası koleksiyonerler fuar tarihini ajandalarına alarak, fuara muhakkak geliyorlar. Bu başarı biz kadar bize katkıda bulunan paydaşlarımıza da aittir. Dünyanın krizlerle sarsıldığı bir dönemde Türkiye sanat ortamının güven içinde ilerlemesi geleceğe olan inancımızı arttırıyor. Onur ve gururluyuz.'' Diyerek, fuarın konumunu kısaca belirledi.
Contemporary Genel Koordinatörü Hasan Bülent Kahraman ''İstanbul gibi ayrıksı, kendine özgü, farklı kültürlerin binlerce yıl bir arada olmayı başardığı bir coğrafya olarak İstanbul şimdi çağdaş sanatın en önemli merkezlerinden biridir. Çağdaş sanat İstanbul'un yüreğinde yer bulmuş, Cİ ile dünyaya mesaj göndermektedir'' dedi.
Artistik Direktör Stephane Achermann ise fuarın içeriğine değinerek '' Cİ de 2012 de 25 den fazla ülkeden özenle seçilmiş 100 galeriyi sergilemekten kıvanç duyuyoruz. Yeni Ufuklar bölümü, Orta Doğu Avrupa ve Hollanda'dan çağdaş sanat galerileri seçkileri sunuyoruz. CI Diyalog bölümünde, yapılacak panel tartışmalarında ise yerli ve yabancı küratörler, sanatçılar, galericiler, hukuk ve ekonomi uzmanlarının katılımıyla, dünya genelinde ki çağdaş sanat gelişmeleri, irdelenip, ışık tutulacaktır.'' dedi.
Sanatçı Şükran Moral Galeri Zilberman ile Cİ' da idi. Sanatçının 2003 tarihli ''Çaresizler'' adlı eseri Londra Victoria&Albert Müzesi'nde, beş ay boyunca tek Türk sanatçısı olarak 5 ay süresince sergileniyor.
Sanatçı Maria Kılıçoğlu ‘’Görünen o ki nefesimizle şişirdiğimiz yaşam balonu patlayacaktır. Tüm beyinler ise şişen bu boş balonun kancasına yakalanmış. Sadece düşünenler ve düşüncesi ağır basanlar için kurtuluş vardır. Düşünen beyin için cankurtaran simidi sonsuzluğu temsil eder. Köpek balığı her iki evrende de yaşayabilir. Hem realite dünyayı hem ruhsal dünyayı aynı anda aynı yerde ve işte bu köpekbalığı özelliği taşıyorum. Okyanusun sınırsız diplerinde dolaşıyorum. Ruhumu istediğimde yüzeyin engin yükselişiyle yıkıyorum.’’ Diyerek yaptığı işleri ile Galeri Baraz standının en renkli ve ilgi gören kişiliğiydi.
.
Sanatçı Lolita Asil evrensel renkleriyle Çağla Cabaoğlu standının yıldızıydı. Art Sümer’de Onur Gülfidan’ın ‘’Çıplak Şölen’’ adlı eseri ilgi uyandırdı.
Sanatçı Yaşam Şaşmazer, yerde yatan kadın figürleriyle, Berlin Art Projects’le sergiye katılmıştı.
Rüstem Kasapoğlu’nun ‘’Ayna ve Cımbız adlı eseri kadınsı bir anı belgeliyordu.
Loise Alexander Gallery ile fuara katılan Guy Bourdin eseri, pleksiglas üzeri gömme montajlı, kromojenik baskı kırmızı ojeli eller etkileyici idi.
Değerli santçı Burhan Doğançay’ın standında ki her eserlerden ‘’Bir zamanlar Newyork’’ isimli çalışma son derece beğenildi.
Galeri x-İst’in sanatçısı Ansen Atilla’nın karakter figürleri ilgi çekici idi.
Devrim Erbil her zamanki gibi eşşiz, özel İstanbul peyzajları ile stantında sanatseverleri ağırladı.
Dünyaca ünlü sanatçı Bedri Baykam’da gece boyunca hayranları ile sohbet etti ve resim çektirdi.
Sanat küresel bir dildir. Fuarlar ise siyasal, kültürel ve tarihselliğin birbirine sarılarak dışa vurduğu alanlardır. Çağdaş sanat, İstanbul'dan Contemporary İstanbul kimliğiyle, dünyaya sesini ileten bir kültür ve sanat başkenti dili geliştirmiştir.
 
Haber ve Fotoğraflar Deniz TOKGÖZ
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 18.2.2013 22:24:36
Yazdır Yazdır
Okunma 1844
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • Hacer Birgül TEKÇE Suluboya Resim Sergisi
 • PRİZMA’da BEN/SEN/O&BİZLER
 • ALİ DÜZGÜN "Kentsel Dönüşüm"dedi
 • ’İSTANBUL’dan Düşler ve Renkler’’ MARDİN’de
 • SAKARYA ZAFERİ Çalıştay ve Sergisi
 • 24. Uluslararası Değirmendere Ahşap Heykel sempozyumu başladı
 • ÇOBAN RESSAM
 • Serdar Okan’ın GÖKKUBBE Resim Sergisi
 • İSTİKLAL’de BARIŞ YOLU
 • J. Sorolla modaya imzasını attı
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım