Bir Demet Nergis
Uygarlık, insanlarla doğanın arasını açmıştır.  

7. Altın Eller El sanatları Günleri
 
7. Altın Eller El sanatları Günleri
Harika Ören / İstanbul (Efece Haber) - İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü’nün himayesinde, Beyoğlu Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğiyle gerçekleştirilen “7. Altın Eller Geleneksel El Sanatları Günleri” 11 Eylül Salı akşamı coşkulu bir programla başladı.
Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın ev sahipliğinde Tepebaşı’nda (TRT yanı) 23 Eylül 2012 tarihine kadar sürecek etkinlik Türkiye’nin 33 ilinden 65 el sanatları ustasının katıldığı “7. Altın Eller Geleneksel El Sanatları Günleri”, Beyoğlu Tepebaşı’nda kutlamalarla açıldı. Etkinlik açılış toplantısında Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Bu etkinlik, asırlarca ilmek ilmek dokunan kültürü, yaşam telakkisini aktarıyor. Anadolu’nun ruhunu ve kalbini anlatıyor” dedi.
.
İBB, Beyoğlu Belediyesi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın işbirliğiyle düzenlenen festivalin bu yılki temasını, hat ve tezhip oluşturuyor. 13 gün boyunca sürecek Altın Eller’de, keçe, çarık, oltu taşı, çömlek kilim dokuma, cam süsleme, baston gibi eserleri üreten usta sanatçılar, İstanbul'lular ile buluşacak.
Anadolu’nun tüm renklerini, desenlerini ve seslerini Beyoğlu’na taşıyan “7.Altın Eller Geleneksel El Sanatları Günleri”nin açılış konserini Türk Popüler Müziğin duayen ismi Özdemir Erdoğan verdi. Yorumculuğu, aranjörlüğü, besteleri ve derlemeleriyle gönüllere taht kuran Erdoğan sevgi şarkılarını sevenleri için seslendirdi. Türk Popüler Müziğin büyük ustası iki saat süren konserinde Sevdim Seni Bir Kere, Pervane, İkinci Bahar gibi unutulmayan şarkılarından bir demet sundu. Sevenleriyle sahneden sohbet eden, espriler yapan sanatçı, şarkılarını zaman zaman izleyenlerle birlikte söyledi.
Her yıl büyük ilgi gören “7.Altın Eller Geleneksel El Sanatları Günleri” konserlerinde Türk Sanat ve Türk Halk Müziği’nin sevilen isimleri sahne alacak. Coşkun Sabah, Zekai Tunca, Sümer Ezgü, Alp Arslan, Uğur Murathan, Okan Murat Öztürk, Muammer Ketencioğlu, Fatma Koçel, Levent Karadeniz, Erdal Akkaya ve Muzaffer Özdemir birer konser verecek sanatçılar. Etkinlik alanında ücretsi düzenlenecek konserlerin başlama saati 20.30.ürk Halk Müziği’nin sevilen isimleri de sahne alacak.
13 gün boyunca, yurdun çeşitli illerinden gelen 65 usta; sanatlarını icra ederek, unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarını konuşturacaklar. Sanatçılar, geleneksel mimariye uygun olarak hazırlanmış standlarda, üretim yapacak, öğretecek ve satış yapma imkanı bulacaklar.
Geleneği geleceğe bağlayacak bu günlerde, sedef, kispetçilik, gümüş, bakır,yemeni, tel kırma, halı dokuma gibi usta işi sanatlar görücüye çıkacak.
Harika Ören / Efecehaber istanbul Temsilcisi
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 19.2.2013 21:47:33
Yazdır Yazdır
Okunma 1455
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım