Bir Demet Nergis
Doğa bekçiyle değil, sevgiyle korunur.  

 
“Renklerin Güneşi” Sürrealist Sergisi
 
Harika Ören /İstanbul (Efece haber) - Alamara Sanat Gurubu “Renklerin Güneşi” fantastik ve sürreal resim sergisi açılış kokteyli, Büyük Çekmece Belediyesi’nin sanatsever başkanı Dr. Hasan Akgün’nün bulunduğu kalabalık bir davetli gurubunun katılımı ile Büyükçekmece İbrahim Çallı Sanat Galerisi Atatürk Kültür Merkezi’nde 19 Şubat 2013 de Saat:14.00′de yapıldı.
100 eser, 23 sanatçı ile yola çıkılan bu sergi hazırlık sürecinde Emin Danış'ın vefatı sebebiyle sergi; Emin danış anısına düzenlenmiştir. Ekip ruhunu önemseyen, Alamara sanat kurucuları, Tuğba ve Sait Işık çifti, böylelikle bir aile olduklarını da vurgulamışlardır.
Tuğba Işık ''Sanat; insana kendi varlığını bedenen ve ruhen hissetiren, yaşama farklı perspektiflerden bakmasını sağlayan, onun kendini tüm yönleriyle rahat etmesini sağlayan bir yaşam nefesi bir yaşam biçemidir.İnsanın kendi yaşamını idame ettirmesinde aracılık yapan sanat başlı başına bir değerler silsilesidir. İnsanın yaşanmışlıklarını kendinde canlandırdıktan sonra aynı duyguyu başkalarınada hissettirebilmesi için hareket ,tını, grafik(çizgi), renk veya kelimelerle icra etme ihtiyacından ortaya çıkan sanat,insan huzuru ve insan düzenini sağlayan güçlü bir enstrumanlar topluluğudur.Sanatını icrata döken sanatçı yaşamda en iyi şekilde kendini ifade ederek, zamana meydan okuyarak , yoğun çalışmalarda bulunarak, değişim ve dönüşümü yaşayarak sanatını en iyi şekilde uygulayandır.'' diyerek düşüncelerini açıklamaktadır.
 
 
Sait Işık ise ''Sanat, insanın kendini insanca değerli görmesini sağlayan, dünyada yapabilecek işleri olduğunu hatırlatan, kendine özgü sanatsal aktiviteler geliştiren biricik, eşsiz, muhteşem, ülvi, elzem, muazzam bir şaheserdir. Bu kadar değerli iradesi ve bilinci olan sanatın varlığını bugüne kadar yaşama katkısı, toplumsal bilinci artırıcı sanatsal faaliyetler,organizasyonlar ve yeni orjinal eserler veren sanatçı aracılığı ile ortaya çıkışı küçümsenemez ve hakettiği yeri bulma konusunda sahiplenilmelidir.'' demektedir.
Büyükçekmece'nin anatomisini ortaya seren bu sergide, bölgenin, dünü , bugünü ve yarınını vurgularken, tarih, deniz, göl, yaşamsal alanları ve varlıkları; tarihsel misyonu, Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü' nün korunarak günümüze taşınması sanatçıların fırçasından tuvallerine düşen eserlerle ortaya konmaktadır.
 
 
Sergi sanatçıları Begüm HARAZİ, Çağdaş İLİM ÖNGEL, Emin DANIŞ ,Gülseren SOKOLİ, Göher DEMİR, Gönül KILIÇ, Gülbanu FIRAT, Hava ERDOĞAN, Hülya BAŞLANGIÇ ,Mehmet ORTAÇ, Mustafa ELMAAĞAÇLI, Nevzat ÖZKIRANARTLI, Nihal CİHANER, Nurten ÇELİK, Osman ÖZDEMİR, Öznur KESLER, Özge ORTAÇ, Sabri BORA UYSAL, Sait IŞIK, Sebat ALMAOĞLU, Serap BACAK, Tuğba AKSEZMENER IŞIK,Vildan ÖZTÜRK'den oluşmaktadır.
Festivallere kucak açarak, sanatsal faaliyetleri, folklorik yaşam tarzı, kordon boyu, kervansaray ve eski hamamın; eski ile yeniyi harmanlayan yapısı ile Büyükçekmece İstanbul şehrinin en önemli banliyölerinden biri özelliğini taşımaktadır.
Alamara Sanat gurubu, sanatsal faaliyetleri ile Mersin, Samsun, Edirne sanatçılarını da bünyesine alarak, Uluslararası Plastik Derneği kurma aşamasındadır.
Renklerin Güneşi sergisi 19-28 Şubat 2013 tarihleri arasında Büyükçekmece Atatürk Kültür Merkezi,İbrahim Çallı Sanat Galerisi'nde gezilebilir.
Haber: Harika ÖREN
Fotoğraf: Deniz TOKGÖZ
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 20.2.2013 21:36:03
Yazdır Yazdır
Okunma 2215
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • Hacer Birgül TEKÇE Suluboya Resim Sergisi
 • PRİZMA’da BEN/SEN/O&BİZLER
 • ALİ DÜZGÜN "Kentsel Dönüşüm"dedi
 • ’İSTANBUL’dan Düşler ve Renkler’’ MARDİN’de
 • SAKARYA ZAFERİ Çalıştay ve Sergisi
 • 24. Uluslararası Değirmendere Ahşap Heykel sempozyumu başladı
 • ÇOBAN RESSAM
 • Serdar Okan’ın GÖKKUBBE Resim Sergisi
 • İSTİKLAL’de BARIŞ YOLU
 • J. Sorolla modaya imzasını attı
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım