Bir Demet Nergis
Doğaya karşı işlenen bir suçun öcü, insan adaletinden daha zorlu olur  

ŞEMSETTİN BAŞKURT'u ANIYORUZ.
PARİS’e niyet KADIKÖY’e KISMET

 

 
YAŞAR KEMAL GÖNÜL BORCUNU ÖDÜYOR
 
Harika Ören /İstanbul (Efece haber) - Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi çok özel bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Türk resim sanatının usta ressamı Şemsettin Başkurt’un aslında Paris de sergilenmek için hazırladığı tablolarından oluşan sergisi önce gün Kadıköy Belediye BaşkanıSelami Öztürk ve ünlü yazarımız Yaşar Kemal’in katılımıyla açıldı.
 
 
Yaşar Kemal’in resim öğretmeni, Abidin Dino’nun sürgün yıllarındaki arkadaşı, ressam Şemsettin Başkurt’un, 1891-1948 yılları arasında yaptığı, Paris de sergilenmek üzere sandıklara koyup hazırladığı, ancak gönderemediği, torunu tarafından yıllar sonra tesadüfen bulunan 167 resminin yer aldığı sergi Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi’nde ilk kez gün ışığına çıkıyor.
 
 
Mütevazi ressam şemsettin başkurt anısına düzenlenen resim sergisinin açılışınıKadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ile yapan Yaşar Kemal, ''Sergiyi aslında Abidin Dino’nun yıllar önce Paris de açmak niyetiyle harekete geçti ancak bir nedenle sergi gerçekleşmedi.'' diyerek sözlerine devam etti..Sergi için hazırlanan resimlerin ressamın ölümünden yıllar sonra torunu tarafından sandıklarda bulunduğu belirtti. “Paris’e niyet Kadıköy’e kısmet bir sergi oldu. Hocama gönül borcumu ödedim,bugün bu yüzden çok mutluyum” dedi. Yaşar Kemal, Adana da ortaokul öğrencisi olduğu yıllardaŞemsettin Başkurt’un resim öğretmeni olduğunu, öğrenciliği döneminde kendisiyle bir çok kez röportajlar yaptığını anlatarak şunları söyledi;
 
Şemsettin Bozkurt, ailesiyle
 
1891(-1948) doğumlu Şemsettin Hocam çok mütevazi bir ustaydı. Küçükyalı’da ve dönem dönem de Adana’da resim öğretmenliği yapmıştı. Bizim yolumuz ortaokul yıllarında Adana da kesişti. Bir çok yarışmaya katılmış ödüller verilmiş, ancak o ödülleri almaya bile gitmemiş mütevazi bir ressamdı. Abidin Dino ile de Adana’da sürgün yıllarında tanışıp dost olmuşlardı. Abidin Dino, hocamızın resimlerini Paris de sergilemek istemiş, hattaŞemsettin Hoca’nın eşine bu konuda bir mektup da yazmış. Sergi için 167 tablo seçilip hazırlanmış ancak sonunda ne olduysa sanırım ekonomik sorunlar çıktı.Resimler bir şekilde ortadan kayboldu. Hocamızın oğlunun ölümünden sonra torunu Sinan Başkurt, evi boşaltırken, tesadüfen Paris sergisi için hazırlanan resimleri sandıklarda buldu ve gün ışığına çıkardı. Kadıköy Belediye Başkanımızın desteğiyle Paris’e niyet sergiyi Kadıköy de açmak kısmet oldu. Bu sergi yıllar sonra hocamıza gönül borcumuzdu. Bu kadar önemli bir ressamımızı yeni kuşaklara tanıştırmak beni çok mutlu etti”
Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk de Türkiye resim sanatının unutulmaya yüz tutmuş, 1939 da Ada'dan ve bostancı'dan adlı iki eseriyle, Galatasaray resim sergisine katılmış ama sonraki yıllarda adını sergi katılımcıları arasında göremediğimiz  çok önemli bir ressamı Kadıköylülerle buluşturmaktan onur duyduğunu söyledi.
 
 
 
8 Mart tarihine kadar açık kalacak sergide Abidin Dino’nun mektubu, Yaşar Kemal’in henüz öğrencilik yıllarında yaptığı röportajlarının veŞemsettin Başkurt’un aile fotoğrafları da yer alıyor.
 
Haber Harika Ören
Fotoğtraf Deniz Tokgöz
 
 
 
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 23.2.2013 23:39:13
Yazdır Yazdır
Okunma 2194
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • Hacer Birgül TEKÇE Suluboya Resim Sergisi
 • PRİZMA’da BEN/SEN/O&BİZLER
 • ALİ DÜZGÜN "Kentsel Dönüşüm"dedi
 • ’İSTANBUL’dan Düşler ve Renkler’’ MARDİN’de
 • SAKARYA ZAFERİ Çalıştay ve Sergisi
 • 24. Uluslararası Değirmendere Ahşap Heykel sempozyumu başladı
 • ÇOBAN RESSAM
 • Serdar Okan’ın GÖKKUBBE Resim Sergisi
 • İSTİKLAL’de BARIŞ YOLU
 • J. Sorolla modaya imzasını attı
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım