Bir Demet Nergis
Uygarlık, insanlarla doğanın arasını açmıştır.  

''GÖÇ İMGELERİ'' FUNDA İYCE TUNCEL SERGİSİ
 
Harika Ören (Efece haber) - Funda İyce Tuncel, ''GÖÇ İMGELERİ'' isimli sergisiyle, sanatseverlerle buluştu.
Tuncel, 26 Şubat 2013 tarihinde Ankara Gazi Üniversitesi Resim ve Heykel Müzesinde "Hocalı Katliamı Resim Sergisi" ni açtı. Sergi geçen yıl aynı tarihlerde TBMM salonlarında açılmıştı.
Azerbaycan Dağlık Yukarı Karabağ Bölgesi, Hocalı Kasabası'nda ki katliamın 26. yılında; Gazi Üniversitesi Rektörlük binası, Resim ve Heykel Müzesinde 26 Şubat'ta açılan sergi, 26 Mart tarihine kadar görülebilecek.
Hocalı’da yaşanan dramın kendisini derinden etkilediğini söyleyen Tuncel, “İki yıldan fazla süren yaratım sürecinde kendimi ve çocuklarımı tuvallerimde, resimlerimin içinde görmeye başladım. Oradaki figürlerle ailem özdeşleşti. Uzun süre etkisinden çıkamadım. Şimdi bile tuvalimin önüne geçtiğimde aynı şekilde hisleniyorum” dedi.
Tuncel ''Yıllar önce, “Etnik temizlik” terimini ilk duyduğumda, hayatın başlarında bir insan olarak bunun ne olduğunu algılamakta zorlanmıştım. Birbirinden uzak hatta zıt sayılabilecek bu iki kelimenin yani insanları birbirinden ayrıştıran “etnik” ve insanları daha insan olmaya ittiren “temizlik” kelimelerinin bu şekilde birleştirilerek dehşeti anlatması ve tanımlaması beni derinden etkilemişti. '' Diyerek sözlerine devam etti.“Etnik temizlik” Birleşmiş Milletler (BM) tarafından “bir etnik veya dinî grubun, bir başka etnik veya dinî grubu belirli coğrafi alanlardan yok etmek üzere planlanmış, şiddet ve terör içerikli, kasıtlı politika” olarak tanımlanıyor. Bu başlı başına bir facia, sanırım insanın insana yaşattığı bu dehşeti anlamaya olanak yok.
 
Tarihe baktığımdaetnik temizlikle,katliamlasoykırımla,göçler; adları ne olursa olsun, sonucu itibariyle ufacık çocukların, bebeklerin, gencecik kadınların, kızların, yaşlıların, o an orada olmaktan başka hiç bir suçu olmayan insanların, öldürüldüğünü ve acılara gark edildiğini görüyorum. 2012 yılında hala dini, dili, ırkı, soyu ve sair pek çok farklı özelliği olan insanların; onlar gibi olmayan diğer insanların elinden çektikleri acılarını konuşuyorsak tarih gerçekten tekerrürden ibaret hale geliyor demektir'' Diyerek devam etti.
Resim herkesin anlayabileceği bir ortak dil. Resim, duygularımı ifade etme yolum. Ben, insanın insana yaşattığı acıların olmadığı bir dünya isterken, aynı zamanda resimlerim yoluyla yaşadığım çağın en azından bir bölümünü geleceğe taşımış oluyorum. Böylelikle gördüğüm ve duyduğumu, hissettiklerimi resmim yoluyla kolektif hafızaya kazıyorum.  
Bu nedenle yaklaşık iki yıldan bu yana “Göç İmgeleri”adı altında bu resimleri yapmaya başladım. Sürekli araştırdım, okudum. Bu vahim olayı yaşayanlarla, onların yakınlarıyla konuştum. Yazılanlar, anlatılanlar yüreğin dayanacağı gibi değildi. Bu acıların samimi bir şekilde resmedilmesinin gerekli olduğunu anladım, ve tuvalimin başına geçtim. Bir sanatçı kendi toprağını, coğrafyasını, o toprağın sevincini ve acısını tanımalı, olan biteni kendi üslubu ile belgeselleştirebilmeli ve çağına tanıklık etmelidir.’’ Diyerek sözlerini tamamladı.
Bir sanatçı olarak elimdeki tek gücünü, fırçası ve boyaları kullanarak renk ve desenleriyle döneme tanıklık eden sanatçı; sergiyi ziyaret eden bir Azeri vatandaşın gözyaşlarını tutamamasındanda derinden etkilendiğini belirtti.
Sergiyle eşzamanlı olarak sanatçının, Ümit Gezgin’in kaleme aldığı ‘’Göç İmgeleri’’ isimli kitabıda yayınlandı.
25. Kişisel sergisini Gazi Üniversitesi Resim ve Heykel Müze’si müdürü, Azimet Beyefendinin titiz ve gayretli çalışmasıyla sunuma hazırlayan sanatçının eserleri 26 Mart tarihine kadar görülebilir.
 
 ***
Funda İyce Tuncel 1968 yılında Ankara'da doğdu. Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi’nde ögrenim gördü. Çagdas Sanatlar Vakfı Kurucu Üyesi, Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltraşlar Derneği üyesi olan olan sanatçı çalısmalarını Ankara'daki atölyesinde sürdürüyor.

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 28.2.2013 00:23:35
Yazdır Yazdır
Okunma 1920
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • Hacer Birgül TEKÇE Suluboya Resim Sergisi
 • PRİZMA’da BEN/SEN/O&BİZLER
 • ALİ DÜZGÜN "Kentsel Dönüşüm"dedi
 • ’İSTANBUL’dan Düşler ve Renkler’’ MARDİN’de
 • SAKARYA ZAFERİ Çalıştay ve Sergisi
 • 24. Uluslararası Değirmendere Ahşap Heykel sempozyumu başladı
 • ÇOBAN RESSAM
 • Serdar Okan’ın GÖKKUBBE Resim Sergisi
 • İSTİKLAL’de BARIŞ YOLU
 • J. Sorolla modaya imzasını attı
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım