Bir Demet Nergis
Her yıkıntı onarılabilir, doğanın yıkıntısı asla…  

Komutanların sergisi ‘’Özgür Tutsaklardan Eserler’’
 
Harika Ören (Efece Haber) - "Özgür Tutsaklardan Tutsak Eserler" isimli serginin açılışında duygusal anlar yaşandı.
 
‘’Özgür Tutsaklardan Tutsak Eserle‘’ isimli serginin açılışında duygusal anlar yaşandı. Kamuoyunda "Balyoz" ismiyle bilinen dava kapsamında Hasdal ve Maltepe Cezaevi'nde kalan muvazzaf ve emekli askerlerin yaptıkları resim, ebru ve karakalem çalışmalarından oluşan sergi Kadıköy'de açıldı.
 
 
Kadıköy Belediyesi’nin ev sahipliğinde Caddebostan Kültür Merkezi’ndeki "Özgür Tutsaklardan Tutsak Eserler" sergisinin açılışına Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, cezaevinde yatan 1. Ordu Eski Komutanı Emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın eşi Nilgün Doğan, Gazeteci Soner Yalçın, Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan, Emekli Korgeneral Atila Kıyat ile cezaevinde tutuklu bulunanların yakınları katıldılar.
 

 

Açılış konuşmasını yapan Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, laik hukuk devleti için yoğun çaba harcayanların hedef haline geldiklerini belirterek "Bu ülkenin bağımsızlığını savunanlar kendi ülkelerinde tutsak durumdalar. Yargı yok adalet yok, hukuk yok. Beş yıl önce başlayan safsatayla hala dalgalar var.Bizler birlikte olursak bu karanlıkları aşarız. İçerde onurluca direnenlere, dışarda direnenleri destek olmaya, yanında olmaya çağırıyoruz" dedi.

 

 
Daha sonra konuşan Nilgün Doğan da,
"Bize bu sıkıntıları yaşatanları ölünceye kadar affetmeyeceğiz. Onları esir almışlar ama duygularını düşüncelerini tutsak edememişler. Çok güzel eserler var. Özellikle 'özlediğim kahvaltı' şeklinde yapılan resim beni çok etkiledi" diye konuştu.
 
20 aydır tutuklu Deniz Kurmay Albay Mehmet Örgen'in oğlu Mehmet Can Örgen de yaptığı duygusal konuşma ile herkesi ağlattı. Konuşması sırasında kendisi de ağlayan 13 yaşındaki Örgen,
 
"Güneş tutulmadan önce bir karanlık olur ya, ben bu resimler onu gösteriyor. Daha sonra güneş yeniden doğacak ve babamlar dışarı çıkacak. Vatan haini diye alınanlar bu kadar şerefli olabilirler mi?" dedi.
 
13 yaşındaki Mehmet Can konuşmasını gözyaşları içinde tamamlarken aralarında Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk’ün de bulunduğu katılımcılar gözyaşlarını tutamadılar. yaşandı. Mehmet Can, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ve bir yakını tarafından teselli edilmeye çalışıldı.
 
Konuşmaların ardından serginin açılışı yapıldı. Sergiyi katılanlar cezaevinde kalan yakınlarının yaptığı resim, ebru ve karakalem çalışmalarını gözyaşları içinde izlediler. Sergide bazı eserlerin satışının yapılacağı ve bu satıştan elde edilen gelirin tutuklu subaylar yararına dava giderlerinde kullanılacağı öğrenildi.
 
35 resim, 50 ebru, karakalem çalışmaları ve iki gemi maketinin bulunduğu sergi, Kadıköy Caddebostan Kültür Merkezi Sergi Salonu’nda 5 Mart tarihine kadar gezilebilecek.

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 28.2.2013 01:09:20
Yazdır Yazdır
Okunma 2129
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • Hacer Birgül TEKÇE Suluboya Resim Sergisi
 • PRİZMA’da BEN/SEN/O&BİZLER
 • ALİ DÜZGÜN "Kentsel Dönüşüm"dedi
 • ’İSTANBUL’dan Düşler ve Renkler’’ MARDİN’de
 • SAKARYA ZAFERİ Çalıştay ve Sergisi
 • 24. Uluslararası Değirmendere Ahşap Heykel sempozyumu başladı
 • ÇOBAN RESSAM
 • Serdar Okan’ın GÖKKUBBE Resim Sergisi
 • İSTİKLAL’de BARIŞ YOLU
 • J. Sorolla modaya imzasını attı
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım