Bir Demet Nergis
Tabiatın şiiri hiç bitmez.  

“PİRİ REİS VE 1513 DÜNYA HARİTASI:500 Yılın Gizemi”
SERGİSİ AÇILDI
 
“PİRİ REİS VE 1513 DÜNYA HARİTASI:500 Yılın Gizemi”
SERGİSİ AÇILDI
 
Belma Demir Akdağ/İstanbul (Efece Haber) - UNESCO tarafından dünya kültürel miras tarihinin önemli varlıkları arasında gösterilen ve günümüze kalan en eski dünya haritalarından biri olan “Piri Reis ve 1513 Dünya Haritası: 500 Yılın Gizemi” isimli görkemli serginin açılışı, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde 20 Mart 2013 günü saat 19.00 ‘da yapılan kokteylle açıldı.
 
 
 Sergi, Prof. Dr. Mustafa Kaçar’ın başdanışmanlığında Istanbul Exhibitions ve Boyut Yayın Grubu tarafından gerçekleştiriliyor. Sergide, Piri Reis öncesi dünyaya bakışı, 1929’dan günümüze haritanın hikâyesi, 1513 Dünya Haritası’nın özellikleri, çağdaş Türk tasarımcılarının gözünden Piri Reis ve haritalarının yanı sıra bu haritaların geleneksel çini sanatına yansıtılmış hali ile Kütahya'da yaşayan çini sanatçısı Fahri Çetinkaya tarafından hazırlanmış büyük bir çini koleksiyonu da yer almaktadır.
Bu muhteşem sergiyi 31 Mayıs 2013 tarihine dek gezebilirsiniz.
 
 
 
Piri Reis 1513 Dünya Haritası hakkında
 
Piri Reis, amcası Kemal Reis'in 1511'deki ölümünün ardından Gelibolu'ya çekilip orada bir dünya haritası hazırlamıştır. Haritayı 1513'te tamamlayıp 1517 yılında, Mısır’ın fethinin hemen sonrasındaki günlerde Yavuz Sultan Selim’e takdim etmiş, bunun ardından Kaptan-ı Derya rütbesine getirilmiştir.
 
Harita, 9 Kasım1929'da Topkapı Sarayı'nda sarayı müzeye dönüştürme sırasındaki envanter çalışmaları sürerken Milli Müzeler Müdürü Halil Ethem Eldem tarafından tesadüfen bulunmuştur. Halil Ethem Bey, o sırada İstanbul'da bulunan ve Türk denizciliği hakkında uzman olan Alman bilim adamı Prof. Paul Kahle'den bu haritayı incelemesini istemiş ve Paul Kahle bu haritanın, Piri Reis'in ilk dünya haritası olduğunu teşhis etmiştir.

 

 
Prof. Kahle, harita ile ilgili inceleme sonuçlarını 1931 yılında 18. Doğubilimleri Kongresi'nde sunmuş, haritanın üzerindeki notları Hasan Fehmi Bey latin harflerine aktarmıştır. Türk Tarihi Araştırma Kurumu Başkanı Prof. Yusuf Akçura 1935 yılında “Piri Reis Haritası hakkında İzahname” isimli kitabı Türkçe, Almanca, Fransızca ve İngilizce olarak yayımlamıştır. 1954 yılında yayımlanan En Eski Amerika Haritası adlı kitabında Prof. Dr. Afet İnan haritanın kenar notlarının, Osmanlı Türkçesinden yeni harflere çevirilerini yayımlamıştır. 6 Temmuz 1960 tarihinde Prof. Charles Hapgood, ABD Hava Kuvvetlerinde görevli Albay Harold Ohlmeyer’e bir mektup gönderip 1513 tarihli Piri Reis Haritasında bulunan bir özellik üzerine görüş talep etmiştir. Albay Ohlmeyer’in cevabı dünyada bir bomba etkisi yaratır. Bunun üzerine Prof. Hapgood 1966 yılında yazdığı “Maps of the Ancient Sea Kings” isimli kitabı ile Piri Reis 1513 Haritası’nın önemini bütün dünyaya duyurmuş olur.
 
 
 Saba Tümer, Belma Demir Akdağ
 
Amerika’nın doğu ve Afrika'nın batı kıyılarını gösteren bu harita, Albay Ohlmeyer’in de belirttiği gibi Antartika kıtasının buzullardan arındırılmış kara sahilini gösteriyordu. Hâlbuki Antartika’nın buzullardan arındırılmış hali en az MÖ 9.000 döneminden önce mümkün idi. Böylece 1513 tarihli Piri Reis Haritası dünya tarihinde üzerinde en çok konuşulan harita özelliğine kavuştu.
 

Efece Haber'in İstanbul Temsilcisi ve "Bir Demet Nergis" Kültür Sanat Ekimizin Genel Yayın Koordinatörü Harika Ören sergiyi çok beğendi.

 
Müze kalitesindeki sergi, başta genç kuşaklar olmak üzere, her yaşta insanın yeni bilgiler kazanması hayal dünyasının gelişmesi, tarih, çevre ve yaşama olan duyarlılığın artmasını sağlaması için bu sergiyi gezmeleri gerekiyor.
 
Ayrıca Boyut Yayın Grubunun ürettiği Piri Reis yayınları da sergilenmektedir.
 
Sergi adresi : Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi
Boğazkesen Caddesi Defterdar Yokuşu 2, Tophane / Beyoğlu
 
Belma Demir Akdağ,21.3.2013

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 22.3.2013 10:36:59
Yazdır Yazdır
Okunma 1918
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • Hacer Birgül TEKÇE Suluboya Resim Sergisi
 • PRİZMA’da BEN/SEN/O&BİZLER
 • ALİ DÜZGÜN "Kentsel Dönüşüm"dedi
 • ’İSTANBUL’dan Düşler ve Renkler’’ MARDİN’de
 • SAKARYA ZAFERİ Çalıştay ve Sergisi
 • 24. Uluslararası Değirmendere Ahşap Heykel sempozyumu başladı
 • ÇOBAN RESSAM
 • Serdar Okan’ın GÖKKUBBE Resim Sergisi
 • İSTİKLAL’de BARIŞ YOLU
 • J. Sorolla modaya imzasını attı
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım