Bir Demet Nergis
Doğa bekçiyle değil, sevgiyle korunur.  

GEÇMİŞ ve GELECEK
İSTANBUL MODERN'de YENİ KOLLEKSİYON SERGİSİ
 
 
İstanbul (Efece Haber) - İstanbul Modern kalıcı koleksiyon katını yeniden, düzenleyerek; 20 Mart 2013 Çarşamba gecesi, muhteşem bir kokteyl ile ziyarete açtı.
 
Oya Eczacıbaşı açış konuşmasını yaptı ve sergi açılışına destek olan firmalara konuşmalarının ardından teşekkür plaketlerini takdim etti.
 
 
Ortantalist bakış açısına gönderme yaptığı tablosu ile Bedri Baykam, sanatçıya verdiği değeri her zaman vurgulayan Gönül Yazar, sanatçılar, akademisyenler, İstanbul sosyetesi, basın mensupları kısacası sanata gönül verenler bu anlamlı gecede açılışın hakkını vererek müzelerine sahip çıkmışlardı.  
 
İstanbul Modern, “Gözlem, Yorum, Çeşitlilik”, “Kesişen Zamanlar”, “Modern Deneyimler” ve “Yeni Yapıtlar, Yeni Ufuklar” başlıklı sergilerinden sonra bu kez “Geçmiş ve Gelecek” adlı sergisiyle, en kapsamlı sergilemeye ev sahipliği yapmanın gururunu taşıyor. “Geçmiş ve Gelecek” sergisinde Türkiye’de üretilen modern ve çağdaş sanatın ilk günden bugüne geçirdiği dönüşüm zaman dizinsel bir akışla sunuluyor. 136 sanatçının 180 çalışmasını bir araya getiren sergi, modern ve çağdaş sanatta zamanlar arası etkileşimlere yer verirken, müzenin geçmiş ve gelecek arasında bir köprü ve bellek mekânı olması özelliğini sürdürmesini sağlıyor.
 
''Geçmiş ve Gelecek'' sergilenmemiş 91 yeni yapıta ev sahipliği yaparak, koleksiyona yeni katılan 22 sanatçıya da yer veriyor. Modern sanatın başlangıç evrelerinden güncel uygulamalara uzanan bir çeşitlilik içerisinde resim, heykel, fotoğraf, desen, enstalasyon, video gibi farklı ifade alanlarının en dikkat çekici örneklerini bir araya getiren sergi, yeni kurgusuyla izleyicilere sanat tarihimizi yeni bir gözle izleme imkânı sunuyor. Tarihsel referansların yanı sıra “Geçmiş ve Gelecek”  1970’li yılların ikinci yarısından itibaren varlığını hissettirmeye başlayan çağdaş sanat hareketleri içinde önemli büyük sergi ve bienaller de yer almış çalışmalara odaklanıyor.
İstanbul Modern Şef Küratörü ve serginin küratörü Levent Çalıkoğlu, İstanbul Modern’in koleksiyon sergilerinin “Türkiye’de görsel sanatlarda yaşanan dönüşümde bir dinamo görevi” gördüğüne dikkat çekerek, “1800’lü yılların sonundan bugüne Türkiye sanat tarihinin başlangıç ve gelişim sürecini modern ve çağdaş sanat çalışmaları üzerinden kronolojik bir akışla sunan sergileme anlayışımız Türkiye’de ilk ve tek olma özelliğini hâlâ koruyor” dedi.
 
 
İstanbul Modern yeni koleksiyon sergisiyle sanat müzelerinin bir bellek mekanı olarak geçmişle kurdukları tarihsel bağa ve geleceğin şekillenmesine yönelik üstlendikleri birikime ve sorumluluğa vurgu yapıyor.  Yeni ve yaratıcı keşiflerin yapılabileceği bir hafıza bahçesi ve de geleceğin potansiyel imkanlarını gizleyen zengin bir imge dünyasına ev sahipliği yapmanın düşüncesiyle açılan yeni koleksiyona, İstanbul sanatseverleri ve sosyetesi büyük ilgi gösterdi. Müzenin iletişim ve teknoloji sponsoru Turkcel Gen.Md.Yr Koray Öztürkler, Efece Haber mensubu ve Bir Demet Nergis yöneticileri, ressam Harika Ören ve Belma Akdağ, WMWmagazin Sedat Karagöz, küratör ressam Ülkü Cılızoğlu, Oktay Kapdan, Ruhi Anılan gibi özel simalar topluluğun arasında ilk gözümüze çarpanlar oldu. Kalabalık bir akademisyen gurubunun da  ziyaretçiler arasında bulunduğu sergide, İstanbul’un basın mensupları da yerlerini almışlardı.
 
"Geçmiş ve Gelecek" sergisi, İstanbul Modern koleksiyonunun yanı sıra Dr. F. Nejat Eczacıbaşı Vakfı ve özel koleksiyonlardan alınan uzun süreli ödünçlerle gerçekleştiriliyor. Sergi ayrıca Danışma Kurulu'nun onayıyla kabul edilen bağışlara da yer veriyor.
 
İstanbul Modern' de galeri mekanlarının koridor şeklindeki düzenlemeleriyle gerçekleştirilen koleksiyon sergileri, bu yeni düzenlemeyle yerini dönemlerin birbirleriyle etkileşime girdiği açık alanlara bırakıyor. Sanat tarihimizdeki birkaç on yıllık süreyi birbirine bağlayan bu küçük meydanlar sayesinde aynı zamanlarda üretimde bulunan farklı üslup ve yaklaşımdaki sanatçılar arasında ortak noktaları gözlemleme olanağı yaratılıyor.
İstanbul Modern'in fotoğraf koleksiyonunda seçilen yapıtlar, ilk kez kalıcı koleksiyon katında sergilenmeye başlıyor. Bu yaklaşımla farklı ifade alanları arasında birbirini besleyen bir görsellik ve sanatçılar arasındaki etkileşim ön plana çıkarılmış oluyor. Sanat tarihimizde yer alan ama bugün adı unutulmuş sanatçıların çalışmaları güncel bir dille yeni kuşaklara tanıtılarak; galerilerde ki duvar metinleri ziyaretçilerin dönemler hakkında bilgi edinmesini sağlıyor.
 
"Geçmiş ve Gelecek" sergisi,  güncel ve uluslararası bir yönelimle farklı coğrafyalardan sanatçıları bir araya getirmesi ile dikkat çekiyor.. Sergide, her yıl yenilenen ve genişleyen koleksiyonda yer alan güncel sanatın etkin uluslararası sanatçılarından Tony Cragg, Richard Deacon, Richard Wentworth, Michael Raedecker, Ghada Amer, Jennifer Steinkamp, Monica Bonvicini, Pae White, Mark Bradford, Julian Opie, Thomas Ruff, Olafur Eliasson, Thomas Saraceno ve Sterling Ruby'nin çağdaş Türk sanatıyla eşzamanlı üretilen çalışmaları da sergileniyor. Özellikle sergilemenin son yirmi yılında farklı coğrafyalardan sanatçılar, çalışmalarındaki ortak duyarlılıklar paralelinde bir araya geliyor. Koleksiyona yeni katılan sanatçılar, Rasim Aksan, Turan Aksoy, Tülay Tura Börtecene, Handan Börüteçene, Orhan Cem Çetin, Canan Dağdelen, Ahmet Ertuğ, Ara Güler, Nilbar Güreş, Gül Ilgaz, Ali Kazma, Sıtkı Kösemen, Nuri Kuzucan, Burcu Perçin, Seçkin Pirim, Gülay Semercioğlu, Sabire Susuz, Aslı Torcu ve Ebru Uygun seçkin eserleriyle dikkat çekiyorlar.
 
Sergi kapsamında, müze deneyimini zenginleştirmek amacıyla İletişim ve Teknoloji Sponsoru Turkcell'in katkılarıyla kısa videolar sanatçıların ve sanat uzmanlarının görüş ve yorumlarıyla, yapıtlar ve bilgilere akıllı telefonlarını kullanarak ulaşabilecek olan ziyaretçileri keyifli bir müze gezisi bekliyor.
 
Efece haber/ İSTANBUL
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 24.3.2013 02:19:23
Yazdır Yazdır
Okunma 1926
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • Hacer Birgül TEKÇE Suluboya Resim Sergisi
 • PRİZMA’da BEN/SEN/O&BİZLER
 • ALİ DÜZGÜN "Kentsel Dönüşüm"dedi
 • ’İSTANBUL’dan Düşler ve Renkler’’ MARDİN’de
 • SAKARYA ZAFERİ Çalıştay ve Sergisi
 • 24. Uluslararası Değirmendere Ahşap Heykel sempozyumu başladı
 • ÇOBAN RESSAM
 • Serdar Okan’ın GÖKKUBBE Resim Sergisi
 • İSTİKLAL’de BARIŞ YOLU
 • J. Sorolla modaya imzasını attı
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım