Bir Demet Nergis
Doğaya karşı işlenen bir suçun öcü, insan adaletinden daha zorlu olur  

''FANTAZİ LİGİ'' NURHAN ALTAY SERGİSİ
 
''FANTAZİ LİGİ'' NURHAN ALTAY SERGİSİ
Teşvikiye Sanat Galerisi 4 Nisan tarihinde açılan, çağdaş resmin son dönemdeki en dikkat çekici isimlerinden Nurhan Altay’ın ikinci kişisel sergisi “Fantazi Ligi”e ev sahipliği yapıyor.
 
Altay, figür odaklı resimlerinde, gündelik hayatın içinde devinen bireyin fantazi duygusunu sorguluyor.Tam da tatilin hayali ile kavrulurken, Nurhan Altay'ın eserleriyle karşı karşıya kalmak, insanda olağanüstü bir duygu yaratıyor.Sanatçının son dönemde gerçekleştirdiği resimlerinden oluşan görkemli ikinci kişisel sergisi tüm sanat izleyicilerini tarafından görülmesi gereken bir sergi olarak iddiasını koruyor.
Sıradan ve can sıkıcı olandan uzaklaşma arzusunun bir karşılığı olan fantazi, Altay'ın kalabalık ya da tekli figüratif sahnelerinde içinde bulunduğumuz dünyanın bu yanını alıyor gibi gözükse de aslında hepsi yaşanabilir gerçek kareler olarak gözlerimize yansıyor. Ayrıca onun çoğu anıtsal olan kusursuz figürleri, günümüzün figür resmine güçlü katkılar olarak değer kazanıyor.
 
Nurhan Altay’ın resimlerinde ki kusursuz ve çarpıcı figürler,  hem fiziksel hem de ruhsal boyutlarıyla karşımızdalar. Günlük hallerinde ki, yapmacıksız doğallıklarıyla, ressamın fantezilerine karışarak tuval üzerine yağlı boya tekniğiyle çalıştığı eserlerinde,  ön planda yer alıyorlar.
Ecem Üçsu, ''Fantazi Ligi'' sergi kataloğuna ''......Altay'ın yapıtlarının zamanı donduran, sessiz, sakin, dışarıya kapalı, özel bir dünyası var. Bakmaya ve düşünmeye zorluyor. Gerçekci, ayrıntılı kurgulanmış mekan anlayışı ressamın teknik becerisini de ortaya koyuyor. Bu resimlerde gözbebeklerimizi büyüten,heyecan, estetik ve zevk veren en önemlisi de bize ayrıcalık hissi taşıyan bir dünya var. İnsan güzeli sever..........mutlu kadın ise güzelliğin vücut bulmuş halidir. O'nun resimlerinin vurucu hazlarından biri ise resmin merkezine yerleştirilen, çekici kadınlardır.'' diye yazar.
 
 
 
1981 Bulgaristan doğumlu Nurhan Altay, 2004 'de MSGSÜ Resim bölümünden mezun olur. 2007 de MSGSÜ sosyal Bilimler Ens.Res.Anasanat dalı, Yüksek Lisans programını bitirir.
2004 Türk kalp vakfı Yarışması birincilik, İpek-ahmet Merey (2003) ve Beykoz Bel. Yarışması (2006) , Art Bosphorus Genç Sanatçılar (2007) ikincilik ödülleri alan sanatçının başarı ve jüri özel ödülleri de vardır.
2011 Teşvikiye Sanat Galerisi'nde ''Sanal Düşler'', sergisiyle sanatseverlerle buluşan Nurhan Altay bu kez de aynı yerde ''Fantazi Ligi'' sergisiyle düşlerini sürdürmeye devam ediyor.
Sergi Teşvikiye Sanat Galerisi'nde görülebilir.
Harika ÖREN
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 8.4.2013 02:22:25
Yazdır Yazdır
Okunma 2449
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • Hacer Birgül TEKÇE Suluboya Resim Sergisi
 • PRİZMA’da BEN/SEN/O&BİZLER
 • ALİ DÜZGÜN "Kentsel Dönüşüm"dedi
 • ’İSTANBUL’dan Düşler ve Renkler’’ MARDİN’de
 • SAKARYA ZAFERİ Çalıştay ve Sergisi
 • 24. Uluslararası Değirmendere Ahşap Heykel sempozyumu başladı
 • ÇOBAN RESSAM
 • Serdar Okan’ın GÖKKUBBE Resim Sergisi
 • İSTİKLAL’de BARIŞ YOLU
 • J. Sorolla modaya imzasını attı
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım