Bir Demet Nergis
Uygarlık, insanlarla doğanın arasını açmıştır.  

NAZAN ERKMEN ''DÜŞLER VE KARABASANLAR'' SERGİSİ
 
 
 
İllistrüstrasyon sanatçısı Prof. Nazan Erkmen, ''Düşler ve Karabasanlar'' isimli son sergisini, İstanbul'un Nişantaşı semtinde ki Akyol Sanat Galerisi'nde açtı.
Akyol Sanat Galerisi sahibesi Ayla Akyol'un ev sahipliğinde açılan sergi, sanatseverlerin ve sanatçıların akınına uğradı. Kalabalıktan adım atmanın mümkün olmadığı sergiye ilgi büyüktü.
Bir müddet önce talihsiz bir kaza geçirerek ayağını kıran sanatçı Erkmen, dost ve hayranlarını oturduğu yerden ağırladı. Kitaplarını memnuniyetle imzalayan Nazan hanım, misafirleriyle tek tek ilgilenerek resim çektirdi.
 
 
 
İsmail Avcı, Gülçin Bilecen, Harika Ören, Ayfer-Gürbüz Doğan, Hikmet Altınkaynak, Alya Özlem, Sabiha Altınyıldız, Belma Akdağ, Nur Ulubil, Perihan Güneşcan, Hülya Yücesoy, Ayşe Sipahioğlu, Ayşen Terme, Attila Peker, Ülkü Cılızoğlu, Kutsal Emel Yasa, Kemal Gönüleri, Deniz Tokgöz, İmren Sipahi, Feyza Zeybek, sanatçılar, gazeteciler, akademisyenler ve daha bir çok yakını ve öğrencileri ''Düşler ve Karabasanlar'' sergisinin ziyaretçileri arasındaydılar.
 
Mesleğine aşırı bir tutkuyla bağlı akademisyenlerimizden Prof. Nazan Erkmen Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde sekiz yıl hem dekan ( 1998-2006) yardımcılığı hem de Grafik Bölüm Başkanlığı yaptıktan sonra dekanlık (2006-2012) görevini devir almıştır. Prof.Nazan Erkmen, Güzel Sanatlar Fakültesi'nin 50 yıllık eğitim süresi boyunca seçilen ilk kadın dekan olarak tarih yazmıştır. Emekli olmuş ama çalışma hayatını sürdürerek, Doğuş Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı olmanın yanı sıra resim yapmayı da sürdürmektedir.
Eşi de grafik sanatçısı olan Prof. Erkmen'in iki oğlu var. Eşi ve oğullarından destek gördüğünü her zaman üzerine basarak belirten Erkmen'e başarısının sırrını sorduğumuz da ''Az uyuyan çok çalışan bir insanım. 5 saatlik uyku bana yetiyor. İşin sırrı zamanımı iyi proglamam ve istekli olmamdır." Cevabını alıyoruz. ''Hafta arası fakülte ve derslere yoğunlaşıyorum. Akşamları ise en büyük zevkim ve dinlencem çocuk kitapları resimlemek oluyor.'' Diyen Nazan Erkmen'in 8 resimlediği kitapların sayısı 80 i geçmiş; ayrıca eşi ressam Aydın Erkmen ile birlikte Atatürk ve çocuk pullarını resimlemiş olduklarını da sözlerine ilave ediyor.
1945 yılında Balıkesir’de doğan sanatçı, lise eğitimini Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’nde tamamladı. 1982′de Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksekokulu (Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi) Grafik Bölümü’nden mezun oldu. 26 ulusal, 24 uluslararası sergiye katıldı. 13 kişisel sergi açtı. 14 ulusal, 4 uluslararası ödül sahibidir.
Çocuklar ve büyükler için 80′in üstünde kitaplar resimleyen; sayısız kitap kapağı, afiş, aktüel ve kültürel dergi illüstrasyonları yayımlanan Prof.Nazan Erkmen 1998 ve 2000′de Japonya ve Britislava “Selected Worlds Illustrators Biennali” (Seçilmiş Dünya İllüstratörleri Biennali)’ne seçilir. Posta Genel Müdürlüğü tarafından basılmış 3 set uluslararası intercept pulları (masallar) ve iki adet “Atatürk ve Çocuk” pulu basılır. Yayımlanmış olan 29 makalesi ve konferansı (20 kadar) bulunmaktadır.
Eserleri, Japonya Hiroko Mori ve Stasys Müzesi, Alanya Belediye Reisliği, Adana Müzesi, Mersin Üniversitesi ve çeşitli özel koleksiyonlarında bulunmaktadır. Yurtiçi ve yurtdışında kitap resimleme ödülleri de alan Erkmen, açtığı kişisel sergilerle Türkiye’yi başarıyla temsil eden bir Diva'dır.
2008 yılında Türkiye’den illüstratör olarak “Hans Christian Andersen” adayı olarak gösterildi. Frankfurt Kitap Fuarı’nda Türk illüstrasyon sanatını tarihsel belgelerle yabancılara tanıtarak, afiş ve dünya masalları, resimleme dalı yarışmalarında pek çok ödül kazandı.
Ülkemizde ve yurtdışındaki başarıları ile de tanınan ve Doğu Avrupa İllüstrasyon Biennali’nde aldığı ödül ile “Seçilmiş Dünya İllüstratörleri” arasında yer alan Nazan Erkmen’in, son resimlediği kitaplar arasında Doğan Egmonds tarafından yayımlanan '' Karıncanın Anıları, Kör Kedi ve Sevdalı Fare'' isimli kitapları yer almaktadır.
Efece Haber/İstanbul

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 8.4.2013 02:48:29
Yazdır Yazdır
Okunma 2337
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • Hacer Birgül TEKÇE Suluboya Resim Sergisi
 • PRİZMA’da BEN/SEN/O&BİZLER
 • ALİ DÜZGÜN "Kentsel Dönüşüm"dedi
 • ’İSTANBUL’dan Düşler ve Renkler’’ MARDİN’de
 • SAKARYA ZAFERİ Çalıştay ve Sergisi
 • 24. Uluslararası Değirmendere Ahşap Heykel sempozyumu başladı
 • ÇOBAN RESSAM
 • Serdar Okan’ın GÖKKUBBE Resim Sergisi
 • İSTİKLAL’de BARIŞ YOLU
 • J. Sorolla modaya imzasını attı
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım