Bir Demet Nergis
Doğa bekçiyle değil, sevgiyle korunur.  

2. ULUSLARARASI İZMİR SANAT BİENALİ

 
 
2. ULUSLARARASI İZMİR SANAT BİENALİ
 
1-5 MAYIS 2013 TARİH ARALIĞINDA, BU YIL 2. SİNİ DÜZENLEMİŞ OLDUĞU 2. ULUSLAR ARASI İZMİR SANAT BİENALİNDE, 53 ÜLKEDEN TOPLAM 400 SANATÇIYI ULUSLAR ARASI İZMİR FUAR ALANIN DA AĞIRLAMAYA HAZIRLANIYOR.
İlknur Bakış /İzmir (Efece haber) - Organizasyonun Kuratörlüğünü yapan İzmir’in tanınmış ressamlarından Seba Uğurtan, İzmir’i dünyaca ünlü bir sanat ve kültür şehri haline getirmeyi hedeflerken, organizasyon içindeki programı sayesinde, İzmir’in kültürel ve doğal zenginliğinin de dünyaya tanıtımında büyük rol oynuyor.
 
 
1-5 Mayıs tarihleri arasında tüm sanatçı ve sanatseverleri davet eden Seba Uğurtan’ın davetinin kaçırılmaması gerektiğinin söylerken kendisine ve tüm katılımcılara başarılar diliyor, kentimize ve kültürümüze katkılarından dolayı teşekkür ediyor, yaptıkları basın açıklamasını sizlerle paylaşıyoruz;
 
Sanat, sadece estetik obje ya da ortamları yaratırken yetenek ve hayal gücünün kullanılması değildir. İnsanların kalplerindeki bu coşku yaşama sevincini uyandırır; onların, ırk, kültür ve din ayrımı gözetmeksizin birbirleriyle iletişim kurmalarını sağlar. Toplumların, her türlü sanatsal organizasyonlar içerisinde daima özveri ve samimiyetle yer alması gerekir: Bu desteği veren toplumlar, sanatın birleştirici ve ilham verici ruhunu canlı tutar. Sanatın eşsiz enerjisi dünya barışına büyük katkıda bulunur.
 
 Toplumdaki sanatsal etkinliklerin sayısı, o toplumun kültürel gelişiminin seviyesi ile konuşma ve ifade özgürlüğünü destekleme çabalarının en iyi göstergelerinden biridir. Önemli ve büyük çapta uluslararası bir sanatsal organizasyon, ev sahibi şehir ya da ülkenin ekonomik kalkınmasına katkıda bulunurken, o şehir ya da ülkenin dünya çapında tanınırlığını ve itibar görmesini sağlar. Bu düşünce İzmir’in ilk uluslararası Sanat Bienalini organize etmek için yola çıktığımızda, en önemli motivasyonumuz oldu. 53 ülkeden 400 sanatçının katılımıyla, bizler, şimdi, bir yandan İzmir’in dünya çapında bir organizasyona ev sahipliği yapabilecek kapasitesi olduğunu kanıtlarken, bir yandan da kentimizin benzersiz tarihsel, kültürel ve doğal zenginliğini dünyaya tanıtmada bize düşen sorumluluğu yerine getirmeye çalışacağız.
 
 
 
2. Uluslararası İzmir Sanat Bienali’nde Seba Sanat Galerisi; 53 ülkeden 400 sanatçıyı kimliklerini sanat yolu ile ifade edebilmenin mükemmelliği ile bir araya getirdi. Sanatçılar kırıcı ve yıkıcı olmadan farklı düşünce ve fikirlerin bir arada sunumunun en güzel örnekleridir. Sanatın bir zaferidir ki; siyah ile beyaz yan yana bulunabilir. Bu dil sadece insan olabilmeyi başarabilmenin dilidir. Anlayanlar ve anlamak isteyenler sanatı ve sanatçıyı duyabilenler; yaşamın ne kadar kısa ve mükemmel geçmesi gerektiğini bilenlerdir. Sanatçılar birbirlerinin varlıklarına saygı duygusunun sembolü, sevgi dolu kenetlenmenin en güzel örnekleridir. Sanatın dili yapıcı ve onarıcıdır, görmeyi, duymayı, anlamaya çalışmayı öğretir. İfadesinde yıkıcılık, öfke ve şiddet yoktur bu dil tüm yaraları sarar. Sanatçılar özgür düşüncenin koruyucusu olan önemli insanlardır.
 
 Jüri ve bilimsel komite Bienal’e katılacak sanatçıların seçiminde bu özgür dili sunmayı başarmış çok sayıda farklı kültürlerden, farklı ülkelerden farklı şehirlerden değerli sanatçıların bir araya getirebilmek için büyük bir özveri ile çalışmıştır.
 
 Nihai amacımız, İzmir’i dünyaca ünlü bir sanat ve kültür şehri haline getirmektir ve sanatın birleştirici gücünün dünya barışı için ne kadar önemli bir yer tuttuğunu anlatmaktır. Bu süreçte bize cömert ve içten yardımlarını esirgemeyen tüm kurumlara sonsuz teşekkür ediyoruz.
 
Küratör Seba UĞURTAN /Genel Direktör 2.Uluslararası İzmir Sanat Bienali
 
İzmir /İlknur BAKIŞ
 
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 11.4.2013 23:53:56
Yazdır Yazdır
Okunma 2387
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • Hacer Birgül TEKÇE Suluboya Resim Sergisi
 • PRİZMA’da BEN/SEN/O&BİZLER
 • ALİ DÜZGÜN "Kentsel Dönüşüm"dedi
 • ’İSTANBUL’dan Düşler ve Renkler’’ MARDİN’de
 • SAKARYA ZAFERİ Çalıştay ve Sergisi
 • 24. Uluslararası Değirmendere Ahşap Heykel sempozyumu başladı
 • ÇOBAN RESSAM
 • Serdar Okan’ın GÖKKUBBE Resim Sergisi
 • İSTİKLAL’de BARIŞ YOLU
 • J. Sorolla modaya imzasını attı
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım