Bir Demet Nergis
Doğa bekçiyle değil, sevgiyle korunur.  

Antalya 20. Yörük Türkmen Şöleni
   
İlknur Bakış / Antalya (Efece haber) - 5 Mayıs 2013 tarihinde Antalya Yörükler Derneği tarafından düzenlenen 20. Yörük Türkmen Şöleni, Türkiye’nin dört bir yanından ve yurt dışından gelen yüz binlerce Yörük Türkmen katılımıyla rekor seviyeye ulaştı.  
 
Şölende, Yörük Türkmen kültürü ve yaşam biçiminin temsil edildiği etkinliklerin yanı sıra çok sayıda siyasetçide konuk edildi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gen. Başkan Yrd. Gürsel Tekin, CHP Antalya Milletvekilleri, Antalya Büyükşehir ve ilçe Belediye Başkanları, Ak Partiden Antalya milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel, MHP’den Kemal Çelik, İl Başkanı Osman Çetin, Ülkü Ocakları Başkanı Serkan Uysal, Tunceli Milletvekili Kamer Genç,
 
 

Eskişehir Ertuğrulgazi Yörük Türkmen Dernekleri Federasyonu’nun başkanı Oral Büyüksarı, Yörük Türkmen Dernekleri başkanları, Antalya Yörükler Derneği Yönetimi, Başkan Abdullah Duman, Onursal Başkan Mustafa Kaya, Kadın kolları Başkanı Rahşan Tunca, Araştırmacı Yazar Ramazan Kıvrak, Gazeteci- Yazar Banu Avar, Yazar Osman Şahin, Zeki Oğuz, Çınar Arıkan, Muhammet Güzel, Abdullah Ayata, Abdullah Şanal, Ressam İlknur Bakış, Ressam Nuray Mayda, Fotoğrafçı-Yazar Buket Şahin, Ses sanatçılarından; Kıraç, Tuğba Ger, Musa Taş, Zagipa Imangazieva, Sevilay Gök, Mustafa Aksoy, Avşarlar konser verip, Antalya Yörükler Derneği Halk Oyunları Ekipleri, Aydın Taşkın ve Muğla Yörük Obaları Zeybek’leri şölende yerlerini aldılar.

 
   
   
   
 
Şölenin ilk açılış konuşmasını, Antalya Yörükler Derneği Başkanı Abdullah Duman yaptı ve Yörüklerin Türk Milleti içinde önemli bir yapı taşı olduğunu, oldubitti ye getirilmeye çalışılan, milli kimliğe ve devletin yapısına zarar getirecek her hareketi takip edip, bu yolda milletin sesi olmaya devam edeceklerini vurguladı. Bugün Türk milletini oluşturan köklü kültür ve medeniyetin delik deşik edildiğini öne süren Duman, “eşkıyanın himmetiyle tarihin hiçbir safhasında ne bir millet ne de bir devlet huzur bulmamıştır, analarının gözyaşları dinmemiştir. Hürriyeti vatanı, bayrağı ve özgür yaşamayı hak edenler onları her gün fethetmek zorundadır” şeklinde konuştu.
 
   
   
 
Yapılan konuşmalarda, açılım ve süreç tartışmalarıyla, çeşitli kamu kurumların tabelalarından TC ibarelerinin indirilmesi şölene damgasını vurdu.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 20’nci Yörük ve Türkmen Şenliği’nde davet için teşekkür ederek başladığı konuşmasında, “Pınarın gözesine, ışığın kaynağına geldim. Anadolu’yu vatan yapan yiğitlerin obasına, Alperenler’in ocağına geldim. Biliyorum ve eminim ki, Anadolu’daki son Yörük obasında ocaklar tüttükçe bu şafaklarda yüzen al bayrak asla sönmeyecektir” şeklinde konuştu.
 
 
 
AB parlamenter meclisi başkanı AKP Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, Türk Cumhuriyetlerin deki faaliyetlerini anlatırken, İşçi Partisi üyesi Mustafa Aktaş kürsünün önüne gelerek,”Bu yüzden mi TC’yi kaldırdınız?” şeklinde tepkisini dile getirdi.
 
 
 
Şölende bir araya gelen yüz binler ve Yörük ve Türkmen dernekleri, ortak bir bildiri yayınlayarak;
“Anayasanın ilk dört maddesinde ifadesini bulan, Türkiye Cumhuriyeti’nin temel taşları saydığımız, Bayrak, Vatan, Milli Bütünlük, resmi dil gibi hiçbir değerimizin bozulması, değiştirilmesi mümkün değildir. Başta sarık ayakta çarık, emperyalizmin korkulu rüyası olmuş Türk Milleti ruhunun Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kurduğu Türkiye Cumhuriyeti ve oluşturduğumuz özgürlük ve bağımsızlık tutkusu yok edilirken, kimse bizden susmamızı beklemesin. Biz Yörükler ve Türkmenler olarak kimliğimiz ve kültürümüz ve bağımsızlık tutkumuz üzerine ayıplı hesapları kabul etmeyiz.” şeklinde birlik mesajlarını verdiler.
 
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 8.5.2013 00:57:24
Yazdır Yazdır
Okunma 2260
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım