Bir Demet Nergis
Tabiatın şiiri hiç bitmez.  

MERİH YILDIZ ''KENTİN TANIĞI'' 2013
 
MERİH YILDIZ ''KENTİN TANIĞI'' 2013
Harika Ören /İstanbul (Efece Haber) - Merih Yıldız, kişisel sergisiyle İstanbul Espas Sanat Galerisi'nde sanatseverlerle buluştu. 
 
1979 İzmit doğumlu sanatçı, 2003 yılında Mimar Sinan üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü mezunudur. Prof. Mehmet Mahir, Prof. Cihat Aral, Prof. Şükrü Aysan eğitim hayatı boyunca hocalarıdır.
Merih Yıldız’ın eserleri 2011 ve 2012 Nuri İyem Resim Yarışmasında, sergileme almış; çeşitli yarışmalara ve karma sergilere katılmıştır. Çalışmalarına İstanbul, Kadıköy'de atölyesinde devam etmektedir.
Sanatçının ''Kentin Tanığı'' adını verdiği sergisinde ki eserleriyle, Beyoğlu sokaklarında ki yaşama tanıklık ederken, günlük yaşamdan karelerle karşılaşıyoruz. Tuvallere yansıyan desenler, tüm duygularıyla benliğimize ulaşıyorlar. Her eser kendine baktırıyor ve gözlerimiz renk armonisinde gezinirken, kulaklarımıza hikayesini fısıldıyor.
 
 
Nihat Tokat, Doğan Makaraç, Fevzi Tepe, Perihan Güneşcan, Banu Erdem, Zuhal Güneş gözümüze ilk çarpan ziyaretçiler arasındaydılar. Sanatçı Çerkez Karadağ ''Espas Sanat Galerisinde bu güne kadar açılan en güzel sergiyle karşı karşıyayız.'' Diyerek beğenisini dile getirirken, sanatçı Jale Yılmabaşar, Yıldız'ı tebrik ederek ''Genç yaşta stil oluşturmak yetenek işidir, her biri diğerinden güzel.'' Diyor ve tekniği hakkında bilgi alıyor.
Serkan Azeri, sergi katoluğunda ''Hayatın içinde bir genç ressam Merih Yıldız'' başlığıyla, sanatçıyı şöyle anlatıyor. ''….Merih’in hayata bakışı insan ve yaşam merkezine odaklanmaktadır.. Bu bakış açısı resimlerine, etkili bir lirizm olarak yansıyan değişik süreçlerde yazmış olduğu, şiirlerinde ki dizelerinde de kendini gösterir…….O’nun benliğinde ki yaşam sorgulaması, hayatın içinde olan ve yaşantılardan yaratım boyutunda somutlaştırdığı, görsellikler ve anlamlar yakalayan bir genç ressam gerçeğini çıkarır karşımıza…..Merih’in resimleri hareketli mekanlarda ki insan yaşamının ‘’anlık’’ izlenimleri olmaktan çıkar……..ressamın iç dünyası ve uyguladığı tekniklerle,’’ sahnelerinin kent sokakları, kafeler ve farklı mekanlar, aktörlerinin de insanlar ‘’olduğu bir tiyatral görselliğe dönüşmektedir. Yaşam sahnelerinin altında yatan ‘’anlamların yansıması’’, Yıldız’ın kendine özgü biçimsel diliyle güçlü bir biçimde hissedilmektedir……karakterlerin içinde bulunmuş olduğu psikolojik etki ise, tuval yüzeyinde spatül tekniğiyle birlikte ifadeci bir çizgide yansımaktadır.’’
Kaya Özsezgin ve Mehmet Mahir’den de övgüler alan sanatçı Melih Yıldız, yaşadığı kente tanıklık eden özgün eserleriyle soyadına yakışır biçimde, sağlam adımlarla sanat dünyasında yerini belirlemiş bulunuyor.
Sergi 19 Mayıs tarihine kadar gezilebilir.
Harika ÖREN & Deniz TOKGÖZ
 
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 9.5.2013 08:51:07
Yazdır Yazdır
Okunma 2657
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • Hacer Birgül TEKÇE Suluboya Resim Sergisi
 • PRİZMA’da BEN/SEN/O&BİZLER
 • ALİ DÜZGÜN "Kentsel Dönüşüm"dedi
 • ’İSTANBUL’dan Düşler ve Renkler’’ MARDİN’de
 • SAKARYA ZAFERİ Çalıştay ve Sergisi
 • 24. Uluslararası Değirmendere Ahşap Heykel sempozyumu başladı
 • ÇOBAN RESSAM
 • Serdar Okan’ın GÖKKUBBE Resim Sergisi
 • İSTİKLAL’de BARIŞ YOLU
 • J. Sorolla modaya imzasını attı
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım