Bir Demet Nergis
Tabiatın şiiri hiç bitmez.  

Kıbrıs Türk Kültür Derneğinde İpek Kozası Sergisi
 
Kıbrıs Türk Kültür Derneğinde İpek Kozası Sergisi
 
 
Ankara (Efece Haber) - Kıbrıs Türk Kültür Derneği, Çankaya Halk Eğitim Merkezi ve Aşkam Sanat Okulu Müdürlüğünün işbirliğinde, öğretmen Bediha SAĞCAN ve öğrencilerinin İPEK KOZASI EL ÜRÜNLERİ, Öğretmen Neriman ÇAVUŞ ve öğrencilerinin ELDE TÜRK İŞLEMELERİ, ÖĞRETMEN Saide Yaşar YALIM ve öğrencilerinin SALON TAKIMLARINDAN oluşan sergi, 16 Mayıs 2013 Saat 14.00’de Kıbrıs Türk Kültür Derneği’nin Halk Sokak 17/2 Ankara Genel Merkezinde Mehmet Ertuğruloğlu Salonunda açıldı.
 
Serginin açılış törenine, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Zübeyir Yılmaz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Askeri Ataşe Alb. Behçet ÖZNACAR, Askeri Ataşe Yardımcısı Yrb. Taner POLAT, Türkiye Emekli Subaylar Derneği Genel Başkanı Emekli Korgeneral Erdoğan Karakuş, Kıbrıs Türk Kültür Derneği Genel Başkanı Ahmet Göksan, Kıbrıs Türk Kültür Derneği Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri, T.C. Emekli Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu, çok sayıda serginin açılışına gelen konuk katıldılar.
 
 
 
Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. KKTC Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu’nun mesajı okundu. Açılış konuşmalarında Kıbrıs Türk Kültür Derneği Genel Başkanı Ahmet Göksan, Kıbrıs Türk Kültür Derneği olarak Kıbrıs Türk’ünün kültür ve sanatını tanıtmak amacıyla bu tür çalışmaları ve çalışma sonrası ortaya çıkan eserlerin sergilenmesi için gerekli destekleri veriyoruz ve kendimize görev olarak kabul ediyoruz. Bu yıl ilk kez açtığımız Kıbrıs Türk’üne ait olan İpek Kozası El Ürünlerinin öğrencileri tarafından yapılan eserleri göreceksiniz. Bu kursun devam etmesini istiyoruz. Elde Türk İşlemeleri Salon Takımları üzerine çalışan öğrencilerimizin de eserlerini beğeneceğinizi umuyorum. Kurs öğretmenleri Bediha Sağcan, Neriman Çavuş ve Saide Yaşar Yalım’a teşekkür ediyor ve başarılı çalışmalarının devamını diliyorum” dedi.
 
 
T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Zübeyir Yılmaz konuşmasında “Kıbrıs’ta görev yaptığını bu tür çalışmaların önemli olduğunu, emeği geçen herkesi kutladığını ve bakanlık olarak da desteklediklerini” söyledi. İpek Koza kurs öğretmeni Bediha Sağcan, İpek Kozası El sanatları işi ile 2007 yılında Kıbrıs Türk İşlemeleri Araştırma Yaşatma Derneği Başkanı aynı zamanda bana bu el sanatlarını öğreten öğretmenim Dervişe Çeliker vasıtasıyla tanıştım. O günden sonra küçük bir kozadan bir sanat eseri yaratmak fikri beni o kadar mutlu etti ki bu el işi sanatını beraberimde gittiğim her yere götürmeye ve herkesle bu mutluluğu paylaşmaya karar verdim. İşte bunun içindir ki bu kursun açılması ve az sonra göreceğimiz eserlerin yaratılmasında bizlere destek olan Çankaya Halk Eğitim Merkezine, Akşam Sanat Okulu Müdürlüğüne ve Kıbrıs Türk Kültür Derneğine teşekkür ediyorum. Atatürk’ün çağdaş kadınları olarak bu çalışmalarımızın devam etmesi en büyük arzumuzdur” dedi.
 
 
 
Elde Türk İşlemeleri Öğretmeni Neriman Çavuş ve Salon Takımları öğretmeni Saide Yaşar Yalım yaptıkları konuşmada Atatürk’ün çağdaş kadınları olarak göz zevkimizi özenimizi işlediğimiz işlere yansıtarak iplikleri konuşturduk, renkleri buluşturduk, kumaşları coşturduk. Sabrımızı da katınca az sonra göreceğiniz güzel eserler ortaya çıktı. Bize bu fırsatı tanıyan desteklerini esirgemeyen ÇAHEM Müdürü Kazım Dikilitaş’a ve Halk Eğitim Merkezi çalışanlarına, Kıbrıs Türk Kültür Derneği Genel Başkanı Ahmet Göksan’a, Yönetim kurulu üyelerine ve dernek çalışanlarına gayretli çalışmalarından dolayı saygıdeğer öğrencilerime ve emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Atatürk’ün izinde yürüyen özgüveni yüksek, çağdaş Türk kadınını temsil eden öğrencilerimle çalışmaktan son derece mutlu oldum. Gelecek dönemde de birlikteliğimizin devam etmesini dilerim. Saygılar sunarım” dediler.
 
Konuşmalardan sonra İpek Kozası El ürünlerinden oluşan tablolar kurs öğretmeni Bediha Sağcan tarafından T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Zübeyir Yılmaz’a, Kıbrıs Türk Kültür Derneği Genel Başkanı Ahmet Göksan’a, ÇAHEM Müdürü Kazım Dikilitaş’a, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Askeri Ataşe Alb. Behçet ÖZNACAR’a, hediye edildi. Öğretmenlere teşekkür belgelerini T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Zübeyir Yılmaz, , Türkiye Emekli Subaylar Derneği Genel Başkanı Erdoğan Karakuş, Anayasa Mahkemesi Emekli Başkanı Sayın Tülay Tuğcu verdiler.
 
Sergilenen eserler büyük beğeni ile gözlemlendi. Daha sonra katılımcılara öğrencilerin evlerinde hazırladıkları yiyeceklerin de bulunduğu kokteyl verildi.
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 18.5.2013 23:16:21
Yazdır Yazdır
Okunma 2701
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • Hacer Birgül TEKÇE Suluboya Resim Sergisi
 • PRİZMA’da BEN/SEN/O&BİZLER
 • ALİ DÜZGÜN "Kentsel Dönüşüm"dedi
 • ’İSTANBUL’dan Düşler ve Renkler’’ MARDİN’de
 • SAKARYA ZAFERİ Çalıştay ve Sergisi
 • 24. Uluslararası Değirmendere Ahşap Heykel sempozyumu başladı
 • ÇOBAN RESSAM
 • Serdar Okan’ın GÖKKUBBE Resim Sergisi
 • İSTİKLAL’de BARIŞ YOLU
 • J. Sorolla modaya imzasını attı
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım