Bir Demet Nergis
Doğa bekçiyle değil, sevgiyle korunur.  

THK & CORENDON ULUSLARARASI JET MODEL FESTİVALİ
 
 
THK & CORENDON
ULUSLARARASI JET MODEL FESTİVALİ
Harika Ören (Efece Haber) - 19 Mayıs kutlamaları kapsamında,Uluslararası Jet Model Festivali'nin 2. si, Türk Hava Kurumu (THK) ve Corendon Havayolları işbirliğiyle, Antalya Karain Havacılık Merkezi'nde düzenlendi. Jet motorlu model uçakların gösterileri, uzun saatler boyunca heyecan ve ilgi ile izlendi. 
Karain Havacılık Eğitim Merkezi'nde düzenlenen festivali, Türk Hava kurumu (THK) Genel Başkanı Osman Yıldırım ve THK Antalya İl Başkanı Vasıf Yüceliş de yüzlerce gökyüzü meraklısı ile birlikte izlediler. Osman Yıldırım, THK'nın başlatacağı yenilikler hakkında bilgi vererek, ''THK Havacılık ve Uzay Bilimleri Üniversitesi'nde eğitim gören şehit ailelerinin çocuklarına mezuniyetlerinin ardından THK'da iş imkanı sağlanacaktır'' diyerek, Şehit çocuklarına böyle bir sürpriz yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Yıldırım, "Üniversitemizde eğitim gören şehit çocuklarının, mezuniyetlerinin ardından işleri hazır olacak. THK'da çalışabilecekler" diye konuştu.
 
 
Corendon havayolları Genel Müdürü Yıldıray Karaer '' Corendon, uçak sayısını 10 a çıkarmıştır. Bu sene 2 milyon yolcu taşımayı hedefledik. Emin adımlarla kendimize yer açıyoruz'' diye konuştu.
 Sıcak havada Solotürk’ün ilk akrobasi pilotu Murat Keleş ile festivale Solotürk uçağının jet motorlu modeliyle katılan Orhan Akmermer’in bir arada gösteri yaptıkları anlarda, nefesler tutularak, etkinlik soluksuz izlendi.
 
 
Gösteriler sırasında, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ait özel yapım F-16 'Solo Türk' uçağının birebir kopyası olan; Orhan Akmermer'in uzaktan kumanda ile yönettiği model uçak, gösteri uçuşu sırasında teknik bir aksaklık nedeniyle piste çakıldı.Şiddetli rüzgarın sebep olduğu söylenen, olay sırasında, zarar gören model uçak, pist sorumluları tarafından kaldırılarak hangara çekildi.
Gösteri uçuşlarını, hava sıcaklığını aldırmadan, aileleriyle gelen yüzlerce insan izledi. Gölgelikler altında oturdular, hazırlanan büfelerden susuzluklarını giderdiler. Dağıtılan hediyeliklerle oyalanan çocuklar da jetleri bazen korkuyla, bazen de merakla izlediler.
 
 
İsviçreli, Alman ve Türk pilotları, Jet motorlu ve saatte hızları 350 kilometreye kadar çıkan model uçaklarıyla, muhteşem gösteriler yaptılar. Milli akrobasi pilotumuz Ali İsmet Öztürk, microlight, yamaç paraşütü ve yelken kanat uçuşları sergileyerek, izleyenlerin nefesini kesti.
O sıralarda Adana'da yapılan bir gösteri uçuşu sırasında uçağı düşen ve hayatını kaybeden 'Efsane Pilot' Murat Öztürk'ün ölüm haberi alındı. Festivalin son uçuşunu 'Mor Menekşe' adlı akrobasi uçağıyla yapacak olan Ali İsmet Öztürk; kazada ölen arkadaşına atfen,uçağıyla havalandı ve tek bir sorti yapıp, bir kalp çizerek iniş yaptı.
Harika ÖREN & Şahika ÖNER
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 21.5.2013 14:58:30
Yazdır Yazdır
Okunma 2036
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım