Bir Demet Nergis
Biz doğayı korudukça doğa da bizi korur.  

“Gönül Elçileriyle Suluboya Şenliği”
 
GÖNÜL ELÇİLERİYLE SULUBOYA ŞENLİĞİ PROJESİ & ATANUR DOĞAN WORKSHOP
İlknur Bakış /Rize (Efece Haber) - “Gönül Elçileriyle Suluboya Şenliği” projesi kapsamında, Rize Valiliğinin destek verip, Rize Plastik Sanatlar Derneği’nin yürütmüş olduğu, 30-31 Mayıs Karadeniz Suluboya Şenliği, başarıyla gerçekleştirilmiştir.
 
 
Açılışında Rize Valisi Sayın Nurullah ÇAKIR, Vali Yardımcısı Sayın Şefik AYGÖL, Çamlıhemşin Kaymakamı Hasan GÜNDOĞDU, Çamlıhemşin Belediye Başkanı İdris Lütfü MELEK, Rize Milli Eğitim Müdürü Saffet YILDIRIM, Çamlıhemşin İlçe Milli Eğitim Müdürü Engin ALBAYRAK, İlçe Jandarma Komutanı Cevdet YAMAN’ında içinde yer aldıkları şenlik, Uluslararası suluboya sanatçısı Ressam Atanur DOĞAN’ın workshopu ve Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Reşat BAŞAR, Fırat üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Böl. Bşk. Yrd. Yaşar Sabri ŞANLI’nın sanata dair söyleşileri ile başlamış olup, Ressam Rabia EĞRİBOYUNOĞLU’nun girişimleriyle, çeşitli illerimizden katılan suluboya sanatçılarımızın, canlı performanslarıyla devam etmiştir.
Ayder Yaylası’nın coğrafi güzelliklerini, Horon, tulum ve kemençe eşliğinde resmeden sanatçılar, yapmış oldukları eserleri, Rize valiliğinin sanat arşivine bırakarak, kültürel zenginliğin gelişmesine ve Karadeniz Bölgesi ile diğer bölgelerimiz arasında kültürel bağların güçlendirilmesine katkı sağlamışlardır.
Şenliğin ikinci günü; Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın da katılımlarıyla, Çayeli ilçesinin Kaptanpaşa köyünde, sanatçılar gözetiminde ilköğretim çocuklarıyla resim yapılmış, ardından etrafı saran çay bahçelerinde, çayların dalından toplanışına şahit olup, bu deneyimi çalışanlar eşliğinde hep birlikte yaşamışlardır.
 
 
Kaptanpaşa köyünde ki etkinliğin ardından, Protokol eşliğinde, Çukurlu hoca Köyüne yol alan sanatçılar, restoresi yeni tamamlanmış olan, 134 yıllık Çukurlu hoca Medresesinde, ney taksimi eşliğinde eserlerini sergilemiş, tarih kokan bu mekâna adeta, tekrar hayat vermiştir.
Sergi sonrası sanatçılar, yine protokol eşliğinde Rize'nin Çamlıhemşin ilçesi'nde 750 metre yükseklikte yer alan 2000 yıllık tarihi Zilkale’ sine doğru yol almıştır.
Daha önce piyanosunu Nemrut Dağı’na taşıyarak Doğu ve Batı kültürlerinin kardeşliğini anlatan piyanist-besteci Tuluyhan UĞURLU, ney sanatçısı Murat TORAMAN ile birlikte, bu kez piyanosunu, 2000 yıllık tarihi Zilkale’ye taşıyarak, doğa ile insanın rekabetini, uyum içinde yaşayışını anlatmıştır.
Kaçkar Dağları’nın eşsiz gün batımı manzarası eşliği ve Tuluyhan Uğurlu konseri ile ‘’2013 Karadeniz Suluboya Şölenini’’ son bulmuştur.
İlknur BAKIŞ/RİZE
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 3.6.2013 10:36:11
Yazdır Yazdır
Okunma 2607
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • Hacer Birgül TEKÇE Suluboya Resim Sergisi
 • PRİZMA’da BEN/SEN/O&BİZLER
 • ALİ DÜZGÜN "Kentsel Dönüşüm"dedi
 • ’İSTANBUL’dan Düşler ve Renkler’’ MARDİN’de
 • SAKARYA ZAFERİ Çalıştay ve Sergisi
 • 24. Uluslararası Değirmendere Ahşap Heykel sempozyumu başladı
 • ÇOBAN RESSAM
 • Serdar Okan’ın GÖKKUBBE Resim Sergisi
 • İSTİKLAL’de BARIŞ YOLU
 • J. Sorolla modaya imzasını attı
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım