Bir Demet Nergis
Uygarlık, insanlarla doğanın arasını açmıştır.  

''ÖZLEMİN RESMİ'' CEZAEVİ DUVARINDA
FEMİN & ART ULUSLARARASI KADIN SANATÇILAR DERNEĞİ
Harika Ören (Efece Haber) - 1-10 Temmuz 2013 tarihleri arasında 25 ülkeden 85 yabancı sanatçının da bulunduğu kadın ressamlar; Türkiye'yi temsilen katılan 50 kadın ressam sanatçımızla birlikte,''DÜNYANIN RENKLERİ SOLMASIN'' sloganıyla resim yaptılar.
 
Önceki yıllarda düzenlenen festivaller kapsamında gelen talepler nedeniyle okul ve sokak duvarlarına değişik resimler çizen kadın ressamlar,bu yıl kadına karşı şiddeti ön plana çıkararak ''ŞİDDETE KARŞI BIR FIRÇA DA SEN AT '' temasını da işlemektedirler.
01-10 Temmuz tarihleri arasında yapılan etkinlikler kapsamında Trabzon Bahçecik Cezaevinde kadınlar bölümündeki tutuklu ve hükümlülerin özlem, hasret ve hayallerini tutukluların gün içinde çıktıkları havalandırmanın duvarına resmettiler.
Kendisiyle konuştuğumuz,Uluslararası Femin&Art Kadın Sanatçılar Derneği Genel Başkanı Şükran Üst ''Mahkumlara hapishanede en çok neyi özlediklerini sorduk. Kadınlardan biri çocukken giydiği kara lastiklerle tarlaya giderken kayarak düşmesini özlediğini söyledi. Kimi kiraz ağaçlarını, bozkırı, dereyi, kimisi çocuk ve elbiselerin kokusunu özlediğini söyledi. Özlemlerini, doğdukları yerlerin kültürünü,Trabzon'un değerlerini, göremedikleri çiçekleri, hayvanları özlediklerini söylediler. 
 
 
Uluslararası Femin&Art Kadın Sanatçılar Derneği olarak, santçılarımızla bu özlemleri vurgulayacak bir duvar resmini hayata geçirmeyi projelendirdik. Bizlere, Festivale destek sunan başta T.C. Kültür Bakanlığına, Trabzon Belediye Başkanlığına, İlçe Belediye Başkanlarına, tüm kurum ve kuruluşlara ve Trabzon Halkına teşekkür ediyorum.'' dedi.
 
 
Femin & Art Uluslararası Kadın Sanatçıları Genel Merkezi yerel ve ulusal şubeleri yanı sıra 25 ülkeden sanatçılarla birlikte Dünyada bir ilke daha imza atarak mahkum kadınların koğuşlarını resimlediler. Sanatçılar, Dünya kadınları olarak böyle bir organizasyonun içinde olmaktan çok mutlu olduklarını söylediler. Mahkümların boş duvarlara bakarak volta attıkları bahçelere onların hayallerini,özlemlerini dile getiren resimler yaptılar.
Başkan Üst ''Biz burada bir kez daha gördük ki sanatın dili evrenseldir.Mahküm kadınlardan biri bizden dağların üstünde bir melek çizmemizi, bir başkası güvercinler çizmemiz istedi. Bir diğeri kiraz ağacında yırtık ceketim..Ahmet Kaya'nın şarkısını istedi, onu çizdik.'' dedi ve devam etti.'' Kadın sanatçılarımız duygularını anlatırken en güzel kadın dayanışması için buradayız. Onlara bu duvarların arkasında yaşamın devam ettiğini, umudu aşılamak için geldik diyerek memnuniyetlerini ifade ettiler. Mahküm kadınların yanık türküleri ne sarı geline gözyaşları ile eşlik ettik. Mahkum kadınlar boyalarımızdan istediler. Onlara boyalar ve fırçalar bıraktık. Bu konuda şeffaflık gösteren Adalet Bakanlığı Tevffikevleri Genel Müdürlüğüne, Bahçecik Ceza evi Müdürüne, bize güler yüzleri ile destek olan tüm personeline teşekkürlerimizi tekrar iletiyorum. ''diyerek duygularını aktardı.
Trabzon Bahçecik Ceza evi' projesinde ''Dünyanın renkleri Solmasın, Hapisaneler dolmasın'' diyerek resim festivalinde ki sloganlarını yenileyen Femin&Art Kadın sanatçılar derneğini, toplum dayanışmasını kuvvetli kılan bu projelerinden dolayı kutluyoruz.
Harika Ören
 
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 5.7.2013 09:24:12
Yazdır Yazdır
Okunma 2026
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • Hacer Birgül TEKÇE Suluboya Resim Sergisi
 • PRİZMA’da BEN/SEN/O&BİZLER
 • ALİ DÜZGÜN "Kentsel Dönüşüm"dedi
 • ’İSTANBUL’dan Düşler ve Renkler’’ MARDİN’de
 • SAKARYA ZAFERİ Çalıştay ve Sergisi
 • 24. Uluslararası Değirmendere Ahşap Heykel sempozyumu başladı
 • ÇOBAN RESSAM
 • Serdar Okan’ın GÖKKUBBE Resim Sergisi
 • İSTİKLAL’de BARIŞ YOLU
 • J. Sorolla modaya imzasını attı
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım