Bir Demet Nergis
Doğa bekçiyle değil, sevgiyle korunur.  

BİKİNİ İLAHELERİ
 
 
 
BİKİNİ İLAHELERİ
Harika Ören (Efece haber) - Modern plaj giysisi bikini, kadın siluetini kusursuz tamamlayan tek parçalı mayoları demode bırakan, iki parçalı deniz giysisidir. Aslında kadın iç çamaşırının renklendirilerekve aksesuarlarla zenginleştirilerek, moda dünyasına sunumudur diye de tanımlayabiliriz.
İlk tarihi, bikiniye benzer giysiler giymiş kadınları betimleyen çizimler, Sicilya'daki Villa Romana Del Casale'de bulunan 4. yüzyıl ilk çeyreğine ait ''Bikinili Kızlar ''mozaiyidir. Bu da bize kadınların önceleri daha açık giyinerek, sonradan kapalı giysilere yöneldiğini göstermektedir.
Bikininin ilk örnekleri, II. Dünya Savaşı sonrası Fransa plajlarında görülür. Fransız modacı Louis Réard tarafından 5 Temmuz 1946 yılında Paris'te tanıtılır. Bu seksi plaj giysisi adını ABD'nin ilk atom bombalarını test edildiği Büyük Okyanus'taki Bikini Adası'ndan alır. Bikini de modada atom bombası etkisi yaratır. O dönem Vatikan tarafından müstehcen bulunan bikini giyimi kınanır.
  
1940' larda iki parçalı, göbek deliğini kapatan şort ve geniş sütyenden oluşan, Tita Turner, Rita Haywort ve Ava Gardner 'ın lanse ettiği giysileri görürüz. Bikini ise bu modanın devamı gibidir ama daha küçüktür ve içine çamaşır giyilmemektedir. Mankenler küçük ama yürek yakıcı bikini tanıtımını yapmaya cesaret edemeyince, striptizci Michele Bernardini ilk bikinili kadın manken olarak adını moda dünyasına yazdırır.1951 yılında ki Miss World yarışmasında bikini giymek yasaklanır.
60'lı yıllarda Brigitte Bardot, Ursula Andress, Raquel Welch gibi aktrislerin bikiniyi giymesi ile popüler olan minik,seksi giysiyi gözler kabullenir.
Jean Maynsfield, Life dergisine, mayosundan sıyrılıp,ilk defa bikini giyerek poz verir. Brigitte Bardot ''Bikini Girl'' filmiyle beyazperdeyi sallar ve ''Bikini Girl'' adıyla anılmaya başlar.
Brıan Hyland tam da bu zamanlarda, ilk kez bikini giyen bir kızın duygularını anlatan ''Itsy bıtsy teenıe weenıe yellow polkadot bıkını'' şarkısı ile plajları şenlendirir.
 
1966 da Raguel Welc, hayvan postu bikini giyerek ''M.Ö 1000'' filmi ile Ursula Andress ise ''Dr. No'' filmlerinde ki bikini sahneleriyle unutulmaz ''Bikini İlaheleri'' olurlar.
Günümüzde şık ve sexsi giysi bikini, metal, ahşap aksesuarlarla zenginleşerek, toka ve taşlarla süslenerek, çabuk kuruyan kumaşlarının kalitesi ile kadın bedenini sarmaya devam ediyor.
Bikini, mayo ile birleşip mayokini, yokini, ipkini gibi şekilden şekile girerek, kadınların plaj keyiflerine, 67 yıldır hizmet ediyor.
Harika ÖREN
 
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 13.8.2013 13:33:11
Yazdır Yazdır
Okunma 2953
Eklenen Yorumlar 
  • Diğer Başlıklar
  • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
  • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
  • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
  • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
  • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
  • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
  • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
  • TATİL MODASI
  • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
  • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
  • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

     

           

    Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım