Bir Demet Nergis
Doğaya karşı işlenen bir suçun öcü, insan adaletinden daha zorlu olur  

GAZİ SANSOY ''BİZ KİMİZ?''
 
 
Harika Ören (Efece Haber) - Kadıköy, Caddebostan Kültür Merkezi 25 Eylül-22 ekim tarihleri arasında Gazi Sansoy’un “Biz Kimiz? / Who are we?'' isimli solo sergisine ev sahipliği yapıyor. 25 Eylül Çarşamba saat 18.00 de açılışı yapılan sergide Sansoy “Yüzsüzler” ve “Minyatürler” serilerinin son dönem tuval üzeri yağlıboya çalışmaları sergiliyor.
Sanatçı, zevk aldığı yegane ders olan Osmanlı Tarihi'ni, Levni minyatürlerine hayranlığı ile harmanlayarak; insan figürleri karmaşasıyla tuvallerine döküyor. Bilinç altındaki yılların birikimini, toplumdaki çarpıklık ve zıtlıklarla yanyana getirip, hayatın ta kendisini,içinde yaşadığı toplumu, kendi gözünden görmemizi sağlıyor. Aynı zamanda da sorguluyor.
Sansoy'un ''Fikirtepe'' adını taşıyan tablosu, sürü psikolojisine bürünen ya da bunun dışında kalmaya çalışan insan topluluklarının farklılıklarına ve dayatmalarla adalet sağlamaya çalışan ülkenin son durumuna parmak basıyor. “Minyatür” serisi resimlerinde kürk için öldürülen hayvanlar, boğa güreşleri, Filistin halkına özgürlük veya adaletsizlik gibi insan veya hayvan hakları konularında dolaylı dolaysız politik mesajlar verdiği görülüyor. Sansoy'un figürleri ellerinde ki pankartlarla iletiler yapıyorlar.
Sansoy '' Resimlerimde anlatmak istediğim, temelinde II. Viyana kuşatmasına kadar uzanan bir ezikliği veya Tanzimat’la başlayan bir batılılaşma modernleşme ve bunun Cumhuriyet ile ve devrimlerle en üst seviyeye yükselip şu son on yılda tekrar ''yüzümüzü'' iyice doğuya ama “çıkarlarımızı” batıya ve daha da çok Amerika’ya çevirdiğimiz son derece iki yüzlü bir yönetimle kurgulanmaya çalışılan toplumumuzdaki çarpıklık ve zıtlıkların en üst seviyeye ulaşmış olmasıdır.'' diyerek, solo sergisini özetliyor.
“Yüzsüzler” serisi eserlerinde ise Rönesans dönemi resimlerini sadece vücutları yok edip pop renklerle boyayarak klasik ve çağdaş renk ve kompozisyon zıtlığını oluşturabileceğini farkeden Sansoy; İsa, Meryem, havariler ve mitolojik imgelerin tamamen o dönem koşullarıyla sanatçıların düş gücü ile resmedildiğini, dolayısıyla gerçek olmayan imgelerin   “Yüzsüzler” adını hakedecek resimler olabileceğini düşünüyor. Klasik ve modern zıtlığını ön plana çıkaran yeni seri resimlerini oluşturuyor.
1968 Istanbul doğumlu sanatçı, 1989-1993 Marmara Ü.G.S.F. Grafik Anasanat Dalı mezunu olup, 1993-1996 Mustafa Aslıer, danışmanlığında yüksek lisans yapar, 2007 de Kızıltoprak Utopya Platform Sanat Galerisini kurar. 1995- 2011 yılları arasında İstanbul'da sekiz solo sergi açar.
Görsel dilleri ve kurguları oldukça farklı olan iki seriyi paralel olarak birlikte götüren Gazi Sansoy’un son dönem tuval üzeri yağlı boya resimlerini 22 Ekim'e kadar CKM Sanat Galeri'sinde izleyebilirsiniz.
Harika ÖREN & Deniz TOKGÖZ
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 29.9.2013 17:58:47
Yazdır Yazdır
Okunma 1810
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım