Bir Demet Nergis
Doğa bekçiyle değil, sevgiyle korunur.  

EYÜP BOSTANCIOĞLU ''HALI SERGİSİ''
 
EYÜP BOSTANCIOĞLU ''HALI SERGİSİ''
Harika Ören /İstanbul (Efece Haber) - Eyüp Büyükbostancı'nın ''Halı Sergisi'' Marmara Üniversitesi Sultanahmet Yerleşkesi Sanat Galerisinde 26 Eylül 2013 Perşembe günü, kalabalık bir davetli grubunun katıldığı bir kokteyl ile açılışı yapıldı.
Halı sergisi denince, o bildiğiniz yere serdiğimiz halılardan zannetmeyiniz. Bu halılar aynen birer tablo gibi duvara asılıyor. Görünce şaşırıyorum ve meraklanıyorum. Sergiyi gezerken, Eyüp beyden bilgi alıyorum.
Büyükbostancı ''Halı tasarımına uzun yıllar emek verdim. Bu emeğimi plastik sanatların içinde görmek istedim. Çok sıradan bir detay benim eserimi oluşturabilir. Tekniğim ve yorum gücümle, tecrübe süzgecimden geçirerek, halımı özgün kılarım.'' dedi. Eserleri şiirsel bir akıcılığa sahip olan sanatçı '' Edebiyat, müzik ve şiir hayatımın anlamlarıdır. Sadece yıllar beni soyut bir anlatıma doğru götürdü. Anlamlandırmak soyutta güç olsa da sınırlanmamak beni mutlu ediyor.'' diyerek, cep telefonundan çektiği resimleri izletti. Doğrusu bir duvar çatlağını, ya da yırtılmış bir afiş parçasını, sanatçının renkleriyle bir sanat eseri olarak karşımda görmek, son derece etkili bir deneyim oldu.
Türklerin geleneksel el sanatı olan halı, kültürü önemli bir yere sahip olup, tarihin akışı içinde biçimlenmiştir. Deneyimli tekstil tasarımcısı Eyüp Büyükbostancı, grafik anlatımla, hayatımızda ki ufacık detaylara can vererek, birer sanat eseri oluşturuyor. Çevreye duyarlı ve gözlemci yanı, sanatçı kişiliği ile birleşince ortaya çıkan eserler; canlı renklere bürünerek duvarlarda tablo olarak yerini alıyor. Bu özelliği ile de sergi yoğun bir ilgi görüyor.
Desen konusundaki çalışmaları, batik ve fotoğraf sanatına olan ilgisi, şiire aşık oluşu ile yaratıcı bir ruha sahip olan Eyüp Bostancıoğlu, özgün eserler sergilemeyi tercih ediyor. tasarımlarını elde çiziyor, her tasarımdan bir adet üretiyor. Halıları Yıldızlux Halı Atölyesi ''hand-tuft'' tekniğiyle dokuyor. Yeni Zelanda yünü kullanılıyor.
Eyüp Büyükbostancı 1959 yılında Sinop,Boyabatta doğdu.1980 yılında İ.D.G.S.A. Uygulamalı Endüstri Yüksek Okulunun Tekstil Sanatları Bölümünü bitirdi. 1979-1989 yılları arası Harmancı Etiket Fabrikası A.Ş.de Desinatör, 1989-1991 Yılları arasında Rema Matbaacılık A.Ş.de Grafiker, 1991-2001 Yılları arasında Gümüşsuyu Halı A.Ş.de Desinatör, 2004-2005 yılları arasında İTKİB Müzayede A.Ş.de Desinatör, 2004-2005 Yılları arasında Ümit Halı A.Ş.de Desinatör olarak çalıştı.
2003-2006 yılları arasında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Makine Halıları dersleri verdi. Alive ve Beşiktaş Yaşam Sanat Dergilerinde yazıları,Cumhuriyet Gazetesinde ise şiirleri yayınlandı. Çeşitli Dernek,Kurum ve Okullarda ” Halı Söyleşileri “ yapmakta olan Sanatçı Büyükbostancı , sanatsal yaşamını bağımsız olarak sürdürmektedir.
2003 Kağıt Batık Sergisi (Akatlar Kültür Merkezi); 2012 Eyüp Büyübostancı Halı Sergisi     (Türk-İslam Eserleri Müzesi) ve 2013 M.Ü.Sultanahmet Yerleşkesi Sanat Galerisi'nde ki bu sergisi, sanatçının üçüncü kişisel sergisidir. Fotoğrafları ile de karma sergilere katılmaktadır.
Eyüp Büyükbostancı Halı Sergisi, 12 Ekim‘e kadar Marmara Üniversitesi Sultanahmet Yerleşkesi Sanat Galerisi’nde gezilebilir.
Harika ÖREN & Kemal GÖNÜLERİ
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 3.10.2013 21:32:22
Yazdır Yazdır
Okunma 1933
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım