Bir Demet Nergis
Doğa bekçiyle değil, sevgiyle korunur.  

FESTİVAL’ E GENÇLER DAMGASINI VURDU!
 
 
Şahika Öner/Antalya (Efece Haber) - Antalya Altın Portakal’da 350 bin liralık büyük ödül iki film, Ramin Matin’in yönettiği ‘Kusursuzlar’ ile ‘Cennetten Kovulmak’ arasında paylaştırıldı. Cennetten Kovulmak’ta İstanbul’da Kürt işçilerin çalıştığı bir inşaatta elektrik mühendisi olarak çalışan Emine ile Muş’un bir köyünde İstanbul hayalleri kuran Ayşe’nin kesişen öyküsünü anlatan yönetmen Ferit Karahan, ödülünü Rojava ve Taksim direnişine adadı. ‘Kusursuzlar’ın yönetmeni Ramin Matin, ayrıca hem ana jüriden hem de Film-Yön jürisinden iki yönetmen ödülü birden kazandı.
.
.
Başkanlığını Türkiye sinemasının büyük oyuncusu Türkan Şoray’ın yaptığı ulusal jüri Zeynep Dadak ve Merve Kayan’ın yönettiği ‘Mavi Dalga’yı en iyi ilk film ödülüne değer gördü. En iyi kadın oyuncu ödülü ‘Meryem’ filmiyle Zeynep Çamcı’nın oldu. “Türkan Şoray’ın başkan olduğu jüriden ödül almak başka bir heyecan” diyen Çamcı, ödülü Meryem gibi umutları tükenmeyen tüm insanlara adadı. Erkek oyuncuda ise gülen isim ‘Uzun Yol’ filminde bir kamyoncuyu canlandıran Hakan Yufkacıgil oldu. Yarışmada ilk filmlerini çeken yeni, genç sinemacıların olduğunu hatırlatan Türkan Şoray, bu nedenle ödülleri verirken bu hassasiyetle ve çok düşünerek verdiklerini söyledi.
.
.
Genç oyuncu Gülistan Acet, Altın Portakal’da çifte sevinç yaşadı. ‘Cennetten Kovulmak’taki rolüyle en iyi yardımcı kadın oyuncu seçilen Gülistan Acet, aynı zamanda yönettiği ‘’Karpuz Cenneti’’yle de en iyi kısa film ödülünün sahibi oldu. ‘Cennetten Kovulmak’ filminin küçük oyuncusu Rojin Tekin’ne ise jüri özel ödülü verildi. Avşar Film, Tekin’e 5 bin lira eğitim desteği sağlayacak. Yeşim Ustaoğlu başkanlığında Oscar’lı ‘Bir Ayrılık’ın oyuncusu Leyla Hatemi’nin de yer aldığı uluslararası jüri, Nawapol Thamrongrattanarit’in yönettiği ‘36’yı en iyi film seçti.
.
.
50. Antalya Altın Portakal Film Festivali ödülleri:
 
Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması En iyi film: Kusursuzlar (Ramin Matin) ve Cennetten Kovulmak (Ferit Karahan) En iyi ilk film: Mavi Dalga (Zeynep Dadak, Merve Kayan) SİYAD en iyi film: Kutsal Bir Gün (Serdar Temizkan) Yönetmen: Ramin Matin (Kusursuzlar) Film-Yön jürisi en iyi yönetmen: Ramin Matin (Kusursuzlar) Senaryo: Zeynep Dadak, Merve Kayan (Mavi Dalga) Görüntü yönetmeni: Feza Çaldıran (Meryem)
Müzik: Youki Yamamoto (Meryem) Kadın oyuncu: Zeynep Çamcı (Meryem) Erkek oyuncu: Hakan Yufkacıgil (Uzun Yol) Yardımcı kadın oyuncu: Gülistan Acet (Cennetten Kovulmak) Yardımcı erkek oyuncu: Ahmet Özarslan (Uzun Yol) Kurgu: Çiçek Kahraman (Mavi Dalga) Sanat yönetmeni: Selda Çiçek, Sırma Bradley (Kutsal Bir Gün) Behlül Dal jüri özel ödülü: Mavi Ring Dr. Avni Tolunay jüri özel ödülü: Meryem (ses tasarımı ve efekt) Jüri Özel Film: Rojin Tekin (Cennetten Kovulmak) Antalya Kent Konseyi özel ödülü: Meryem Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması En iyi film: 36 (Nawapol Thamrongrattanarit) SİYAD jürisi en iyi film: Tuhaf Kedicik (Ramon Zürcher) Gençlik jürisi özel ödülü: Tuhaf Kedicik Ulusal Belgesel Yarışması En iyi belgesel: ‘Fecira’ (Piran Baydemir), ‘Tek Başına Dans’ (Birnur Pilavcı) En iyi ilk belgesel: Mustafa’nın Yaşam Zinciri (Doğu Akıncı) Jüri özel ödülü: Hay Vay Zaman (Nezahat Gündoğan) Ulusal Kısa Film Yarışması En iyi kısa film: Karpuz Cenneti (Gülistan Acet), Patika (Onur Yağız) Jüri özel ödülü: Tornistan (Ayce Kartal)
Şahika Öner (Efece Haber)
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 12.10.2013 22:58:08
Yazdır Yazdır
Okunma 1358
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım