Bir Demet Nergis
Doğa bekçiyle değil, sevgiyle korunur.  

NAYİL KABAK ''İPEK SAÇLI KADINLAR''
 
 
Harika Ören (Efece Haber) - Milaslı fotoğraf sanatçısı Nayil Kabak Kadıköyde Şirket-i Hayriye Sergi Salonunda 3 Ekim 2013 Perşembe günü saat 19:00'de "İpek Saçlı Kadınlar - İpekböceğinin Serüveni" isimli fotoğraf sergisini açtı.
Nayil Kabak 3. Uluslararası Milas Festivali'nin ana sergisi olarak bu sene Milas'ta açılan "İpek Saçlı Kadınlar" isimli fotoğraf sergisini İstanbul'a taşıyor. Sergisinde küçücük bir tırtıldan meydana gelen ve yıllarca tarihe yön veren ipeğin serüvenini aşama aşama fotoğraflarıyla anlatıyor. Fotoğraflarını çekerken tırtıldan ipeğe kadar ipekböceğinin yolculuğunu adım adım izleyen sanatçısı Kabak; bu sergisi için Milas ve Çomakdağ havalisi köylerinde sadece kendi ihtiyaçları için ipekçilik yapan köylülerle dostluk kurmuş ve onları incelemiş.
 Sergisi hakkında uzun uzadıya sohbet ettiğimiz Nayil Kabak ipeğin serüvenini heyecanla anlatıverdi. ''İpekböceği yumurtalarından larva halinde çıkan tırtıllar sık tüylü ve siyahtır. İpekböceğine normal oda sıcaklığında bir yerde bakılır. Gülsüm Hanım önce bir tabak içinde baktığı böcekleri sonrada iki tepsi içinde büyütmeye başlar. Böcekler büyük bir iştahla devamlı dut yaprağı yerler ve dört beş defa gömlek değiştirerek, bir buçuk ayda 7 veya 8 santim uzarlar.
 
Hergün dut yaprağı verilirken, böceklerin yerleri temizlenir, yemediği yapraklar alınır. 1,5 ay sonunda çok büyüyen ipek böcekleri zeytin dalları ve kızılçam dalları altına konarak, temiz odaya alınır ve dut yaprağı verilmeye devam edilir. Böcekler, deli zeytin, kızılçam dallarına koza sarmaya başlar. İyice büyüyüp de hücrelerine yerleşince üst dudağındaki delikten iplik halinde zamk gibi bir sıvı çıkararak kozasını yapmaya başlar. Tırtıl önce kozanın dış kısmını sonra kendi vücudunun etrafını örmeye devam eder ve görünmez olur. Kozalar sarı, pembe ve beyazdır. Bir hafta sonunda koza sarması tamamlanır ve koza sardığı dallardan bir kova içine toplanır. Kozalar bir temiz bohça üstüne serilip iki gün günletilir ve tam orta yerine su dolu fincan konur. Günletilen kozalar içindeki böcek ölür. Çok az kısmı ise yumurta için günletilmez ve bir ipliğe dizilip ve evin almeliğine ipe asılır. İki üç hafta içinde kelebek haline gelerek ördüğü kozayı parçalar ve dışarı çıkar. Çıkan kelebekler asılı olan beyaz torbada toplanır kelebekler bu torba içine yumurtalarını bırakırlar. Bir sonraki yıl için göçe hazırdır. Sabah erkence gelen köyün ipek çekicisi Huriye hanım; içi su dolu kaynatmanın zeytin odunu ile altını ateşler. Su kaynayınca kozaları içine atar ve karıştırır. Kozalar yumuşamaya başlar ve ipekböcekleri tamamen ölür. Bu kozalardan da tel şeklindeki ipek lifleri çıkarılıp ham ipek üretilir. Kozalardan ipek çekerken bir yanından ipekleri ılgıdı ile ipekleri gelep haline dolar. Bu gelep ipekler gölgede bir iki gün kurutulur. Geleplerden ipekler dönengeç ile yumak halinde dolanır ve yumak yapılır. Yumak ipekler ise iğ ile iğrilir ve ipek saç örümünde örülür. Günlerce eğrilen örgülü ipekler için dokuma zamanıdır. Çomakdağ Kızılağaç köyünden 40 seneden beri ipek dokumacı Fatmana Çemrek hanım el tezgahında ipekleri dokuyor. Fatmana hanım bir ustanın yanına giderek dokumayı öğrenmiş ve kazandığını söylüyor. Bir kozadan 1200 metre ipek çekilebiliyor. El tazgahında ipek dokumak ustalık isteyen çok zor bir iş; 1200 tane iplik tek, tek düğüm atarak birbirine bağlanır, işlemler sonra Fatmana hanımın hünerli elleriyle ipek dokunur." 
Fotoğraf sanatçısı Nayil Kabak fotoğraf çekerken bir yandan da köylülere yardımcı olmaya çalışırmış. Nayil Kabak sözlerine "Benim asıl amacım Milas ve Çomakdağ havalisi köylerinde sadece kendi ihtiyaçları için yapılan bu ipekçilik işini daha çok ipek tutarak çok gelir getirmeleri ve aile geçimine katkıda bulunmalarını sağlama oldu. Köylülere bunun için bilgiler verdim. Köylüyü bu işi yapmaları için teşvik ettim ve dünyaya tanıtımı içinde fotoğraf sergileri açıyorum ve açacağım. Çünkü Çomakdağ Kızılağaç'da her evin önünde dut ağacı var ve ipek böceği bakımı için köyün iklimi çok müsait ve çalışkan köylüler çok para getirisi için daha fazla yapabilirler. Çomakdağ yöresinde ipek tutmak günden güne azalsa da hâlâ önemini koruyor. Çünkü delikanlılar ipek gömlek giyer. Kadınların üç beş entariyle birlikte giydikleri ipek gömlekler ve çemberileri ipektendir. İpek böcekçiliği özen isteyen, uzun süreli bir iş. Çomakdağ köylüleri bu geleneksel kültürümüzün de bu yöredeki son temsilcileri. Atadan gördüklerini sürdürebilmek için özveriyle çalışıyorlar." diye son verdi.
Birazda Nayil beyi tanıyalım: 1953 tarihinde Milas, Eğridere köyünde doğar ve ilkokulunu köyünde okur. Milas Lisesini bitirir. Hayat boyunca fotoğraf çeker ve şiir yazar. 2003'de emekli olunca hobisilerine ağırlık verir. Fotoğraf sitelerinde ki fotoğraf paylaşımları ile Türkiyedeki fotoğrafçıları ve şiir siteleri ile de şair arkadaşlar edinir. Barış Çağrısı kitaplarında şiirleri yayınlanır.
2011'de 8 Mart Kadınlar gününde Kadıköyde “Foto Objektif” karma sergisine; aynı yıl Milas Uluslararası Festivalinde Bodrum Fotoğraf Kulübü arkadaşları ile "Fotoğraflarla Milas", daha sonra da Bodrum'da "Fotoğraflarla Yeşilbağcılar" ve "Milasın Renkleri" Fotoğraf Sergilerine katılır. 2012'de aynı anda hem İstanbulda hemde Londrada açılan "100'de YÜZ Anadolu İnsanı Portre" Fotoğraf Sergisine katılır. Aynı yıl İstanbulda İstiklal Caddesinde Aznavur Sanat Galerisinde üç fotoğrafçı arkadaşıyla açtığı "Karia'lı Kadınlar" sergisi büyük ilgi görür. Sergi aynı yıl Bodrumda Dibeklihan Sanat Köyünde de açılır. 2013'de Şafak Uçar'la birlikte Ortakent-Yahşi Belediye Binasında, TED Kolejinde ve Dibeklihan Sanat Köyünde "Çiçek Başlı Kadınlar" adlı fotoğraf sergisini açar.
Sanatçı, Yalıkavak, Bodrum'’da oturmaktadır.. Bodrum Fotoğraf Kulübü ve BODFAD Bodrum Fotoğraf Sanatı Derneği üyesidir. Sloganı "SEVGİLER HİÇ EKSİLMESİN" cümlesidir.
21 Ekim 2013 gününe kadar devam edecek olan sergi, Kadıköy Şirket-i Hayriye Sergi Salonu'nda görülebilir.
Harika ÖREN & Deniz TOKGÖZ
 
 
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 13.10.2013 18:30:22
Yazdır Yazdır
Okunma 1963
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım