Bir Demet Nergis
Biz doğayı korudukça doğa da bizi korur.  

AHMET ÜMİT ile SÖYLEŞİ
 
Harika Ören/İstanbul (Efece Haber) -
İstanbul Caddebostan Kültür Merkezi 16 Kasım 2013 de yazar Ahmet Ümit ile hayranlarını keyifli bir söyleşide buluşturdu.
İki saat süren söyleşide Ahmet Ümit son eseri ''Beyoğlu’nun En Güzel Abisi '' isimli son kitabi hakkında okuyucularına bilgi verdi.
Kitabının nasıl doğduğunu, ilerlediğini ve o dönemle ilgili duygularını anlatan yazar, konuklarıyla samimi bir ortamda buluştu.
Kitabın renklerinden, kahramanların özeline, hikayenin kurgusuna kadar bir çok soruya içtenlikle cevap veren Ahmet Ümit; konuyla ilgili duygularını sakınmadan şeffaf bir dille ortaya koyarak; okuyucularından alkış aldı.
''Beyoğlu’nun En Güzel Abisi ''eserinin ebesi olduğunu söylediği Ümit '' Birlikte yemek yediğimiz bir akşam, Selim İleri dostuma konuyu anlattım. Mutlaka yaz. Öykü olarak değil, roman olsun dedi ve çok ısrar etti.Bu ısrarın nerelere yol alacağını pek de hesap etmeyerek başladığım bu romanım ilk defa kendi kendini yazdırdı. İşim icabı hergün yürüyerek geçtiğim yerlere romancı gözüyle bakmaya başlayınca, olaylar ardı ardına sıralandı. Tarlabaşı başlı başına bir roman konusu zaten. Herşey birden beynimde açığa çıktı ve Beyoğlu'nun en güzel abisi'' böyle doğdu. İsmini ben koydum. Selim dostum romanımın ebesidir. Bütün romanlarımdan daha duygusal oldu sanırım. '' dedi.
''Hayatımda insanları incitmek istemeyen bir insanım ve içinde cinayet olan romanlar yazıyorum. Biliyor musunuz ki cinayetler en çok para ve aşk için işleniyor. Aşk ikinci sırada yer alıyor. Dünya da yapılan istatistiklerle bu konu netleştirilmiş. Para önemli ama aşk deyince akan sular duruyor. Hele ki kadınlar bu konuya bayılıyor. ''diyerek devam etti. ''Aşk olmadan hayat anlamsız olur. Ömrümüzde olmaz ya hani çok çok 3 kere rastlayabiliriz aşka... Bizi nasıl heyecanlandırır. Yıkar, yakar. Başlar ve biter. Derken sevgiye dönüşenleri evliliklerle yürür. Ama bir düşünün Leyla ile Mecnun kavuşsalardı, aşkları konuşulur muydu?'' diye anlattı ve ''Aslında ben yalancıyım, yalanlar atıp yazıyorum sizde okuyup mutlu oluyorsunuz. '' deyince gülüşmelerle alkışlandı.
 
Romanı bitirip Selim İleri'ye okuması için gönderdiğinde, İleri'nin arayarak ''Alacağın olsun Ahmet! Bu kez Sultan’ı Öldürmek’teki yarı kaçık Müştak’ı bana benzetmene, önüne gelene Müştak’ta Selim’den çok şey var demene benzemedi bu iş! Bu kez yüreğimi yaktın! Üstüne üstlük senin yazdığın roman kişileri kumpanyalarına beni almayarak çekip gittiler! En acı, en yürek yakıcı romanın oldu bu Ahmet'' dediğini anlattı.
Söyleşi sonrasında hiç sıkılmadan, güler yüzüyle, esprili konuşmalarıyla, okurlarının kitaplarını imzaladı.
İmza sırasında beklerken romanın arka kapağında ki yazıya göz attım. ''Kadınlar, onlarla oynayamazsın… Oynadığını zannedersin ama bir de bakmışsın, asıl oyuncak sen olmuşsun.” Hayatına giren kadınların yüzleri beliriyor sokağın zemininde. Birer birer düşüyor görüntüleri ayaklarının dibine. Hepsinin boynu bükük, hepsinin gözlerinde keder. Hepsi üzgün… Aldırmıyor, bir su birikintisiymiş gibi basıp geçiyor üzerlerinden ama yeniden düşüyor görüntüler zemine. “Kadınlar,” diyor o ses yine, “Kadınlardan asla kurtulamazsın, hayaletleri hayatın boyunca seni takip eder.” diyen bir tanıtım yazısı gerçekten de ilgi uyandırıyordu.
 
 
Ahmet Ümit empati yapabilen ender romancılarımızdan biri ve bu özelliği her birimizin O'nun romanlarında kendimizden birşeyler bulmamızı sağlayarak, kitaplarını büyük bir hevesle okumamızı sağlıyor.
''Tarlabaşı’nın arka sokaklarında bulunan bir erkek cesedi. Öldürülmüş erkeklerin en yakışıklısı, belki de en kötüsü. Karanlık sırların ortaya çıkardığı utanç verici bir gerçek. Gururlarının kurbanı olmuş erkekler, onların hayatlarını yaşamak zorunda olan kadınlar. Bu cinayetler yatağında, bu kötülükler bahçesinde, bu insan eti satılan can pazarında masumiyetini korumaya çalışan bir adam. Bir zamanlar İstanbul’un en gözde yeri olan Beyoğlu’nun hazin hikâyesi. '' Sizde bu satırların devamını merak ediyorsanız hemen kitapcınıza, Ahmet Ümit standına koşun...
Beyoğlu’nun En Güzel Abisi hiç şüphesiz Ahmet Ümit’in en güzel romanı. ''Bu romanı okurken suçluyken suçsuz, suçsuzken suçlu insan portrelerinin bulunduğu cehennem galerilerini geziyor olacaksınız'' diyor Selim İleri...
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 17.11.2013 23:16:54
Yazdır Yazdır
Okunma 1372
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım