Bir Demet Nergis
Tabiatın şiiri hiç bitmez.  

DENİZ DENİZ ''İÇİMDEKİ IŞIK''
 
 
Harika Ören (Efece haber) - İstanbul Kadıköy Caddebostan Kültür Merkezi 16 Kasım 2013 den itibaren bir hafta ressam Deniz Deniz’in “İçimdeki Işık ” adlı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Deniz, ışık serisi işlerini arttırarak sergilerini sürdürüyor.
Deniz Deniz “Sanat uzun soluklu bir uğraş. Resimde yaratıcı üretkenlik, hem sanatın devamı hem de kalıcılığı açısından önemli... Ben de '' İçimdeki Işık'' sloganıyla kendime özgü bir dil oluşturup, bu dili ileriye götürerek, ele aldığım konuları, plastik sanatlar tekniğini kullanarak geometrik ve yarı kübist şekilde işliyorum. Amacım içimdeki yaşam ışığını yansıtmak...” diyerek, eserlerinin çıkış noktasını anlattıyor.
 
Sanatçı; kompozisyon bütünlüğüne, düzen fikrine, renk-biçim, içerik-düzen gerçekçiliğine dikkat ederek, kendi resimsel serüvenini ve geometrik bir şema, statik ve dinamik bir kurgu yapısında, estetik bir haz duygusuyla yarattığı çalışmalarını Kadıköylü sanatseverlerle paylaşıyor.
Amerikan Kültür Derneği Kadınlar Günü, 1.lik ödülü alan Sanatçı Deniz Deniz; İ.D.G.S.A. U.E.S.Y.O. Grafik Sanatlar Bölümü’nden mezun olmuş; Sabri Berkel, Nurullah Berk, Edip Köseoğlu hocalarla çalışma fırsatı bulmuştur. Resim bilgisini usta çırak ilişkisiyle çalışarak ilerletmiştir. Yakın zamana kadar Sayın Ahmet Güllü ile birlikte şimdi ise kendi atölyesinde çalışmaktadır.
Sanat Eleştirmeni Ümit Gezgin, yaratıcı bir estetik kimlik olark nitelediği Deniz için ''..Ele aldığı konular çeşitlilik içinde bir açılım gerçekliğine otursa da, o resimsel espas alanını görünen gerçekliğin ötesine taşıyabilecek bir açılım gücüne ve zenginliğine sahip olduğunu; hem kurgu gücüyle, hem renk algılaması ve onu tuvalde uygulama katsayısıyla ve hem de koyu-açık, boşluk-doluluk alanlarını çok iyi ayarlamasıyla göstermektedir.
Resimde şiirsel bir derinlik ve tat yaratmak sanıldığının ötesinde zor bir bilmecedir. Çünkü bu işin başında desen ve desen içinden geçilerek uzanılan renk bilmeceleri gelir. Bunun sonucunda oluşturulan kompozisyon, ancak üslupla kişiyi ressam katına çıkarır. Üslubunu oluşturmuş ve giderek oturtmuş bir ressam için daha ileri aşama, artık resmi bir estetik heyecan ve şiirsel katsayı veya derinlik vermek ve kazandırmak olgusudur. İşte Deniz Deniz bu hazzı, estetik oluşumu ve giderek üslubunun yeniye açık tutumu içinden geçerek meydana getirdiği şiirsel yapıyla bir başka boyutu da resmine ekleyebilmektedir.
Onun resmi bir süreç resmi aynı zamanda ve değişim değerine inanan ve kendine de bu değer üzerinden anlam katan bir ressam, Deniz. Binalar, çiçekler, doğa, figürün katmanları, doğa ve insan merkezli bütün oluşumla;, geometrinin kübik bir kristalliği içinde, ışığın transparan değişimleri içinden geçerek görsel katman kendisini oluştururken, aynı zamanda içsel bir düşünsellik ifadesi de yakalamaktadır.
Sonuç olarak Deniz Deniz resmi estetik katsayısı yüksek bir resim ve bu estetik katsayısının, büyük bir özgüven duygusuyla pekişmekte olduğu görülüyor. Değişim yapısını, bütün konulara açık tutumunu, giderek bu tutumu özgün bir plastik dile çevirebilme yetisini resme olan tutkusuyla besleyen sanatçı, ortaya daha çok yeniye açık, dönüşümsel estetiği gerçekleştiren eserler koyarak; bu eserlerin izleyende hep hayranlık uyandıran bir bakış kültürünü besleyecek.''der.
Sanatçı Resim Heykel Müzesi ve İstanbul Kadın Ressamlar Derneği üyesidir.
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 17.11.2013 23:41:35
Yazdır Yazdır
Okunma 2003
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • Hacer Birgül TEKÇE Suluboya Resim Sergisi
 • PRİZMA’da BEN/SEN/O&BİZLER
 • ALİ DÜZGÜN "Kentsel Dönüşüm"dedi
 • ’İSTANBUL’dan Düşler ve Renkler’’ MARDİN’de
 • SAKARYA ZAFERİ Çalıştay ve Sergisi
 • 24. Uluslararası Değirmendere Ahşap Heykel sempozyumu başladı
 • ÇOBAN RESSAM
 • Serdar Okan’ın GÖKKUBBE Resim Sergisi
 • İSTİKLAL’de BARIŞ YOLU
 • J. Sorolla modaya imzasını attı
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım