Bir Demet Nergis
Doğaya karşı işlenen bir suçun öcü, insan adaletinden daha zorlu olur  

“EĞLENCE” SERGİSİ AÇILDI
 
“EĞLENCE” SERGİSİ AÇILDI
Belma Demir Akdağ /İstanbul (Efece Haber) -Aslı Kutluay’ın ‘Eğlence’ isimli resim sergisi Banyan’da ‘Art For The Soul’ projesi kapsamında Şeli Art Project işbirliğiyle sanatseverlerle buluştu.
Gündelik yaşam alanlarında sanatsal çözümler öneren proje kapsamında açılan sergiler ‘Her yerde sanat’ sloganıyla etkinliklerine devam ediyor.

“İstanbul’un dar bir sokağında yürürken aniden yağmur başladı. Kendimi kapısı açık bir kırtasiye dükkânına attım. Rengârenk boyalar, kalemler, defterler, kitaplar ile dolu bir cennete gelmiştim. Bir anda kendimi çocukluğumun aralık kalmış kapısından girmiş gibi hissettim.

 
Aslı Kutay
 
Bedenim genç bir kadın, ruhum ise küçük bir çocuk gibiydi. Kendimi Amsterdam’da Montessori Okulu’nun resim atölyesinde hatırladım, okul koridorundaki ilk sergimde küçük bir kız resimlerim arasında yürüyordu. Fark ettim ki bu his kalbimdeki ilk aşk..”.diyen Aslı Kutluay’ın çalışmalarını anlatan anahtar kelime “eğlence” dir, diyen Kuratör ve Sanat Yapımcısı Tchera Niyego sanatçı Aslı Kutluay’ı” Aslında tüm işlerinde zarif bir şakacılık ve sevinç görülür. Coco Chanel, Kutluay’ın resmettiği birçok karakterde altını çizdiği bir arketiptir. (Aslı) çevresinin ona sağlayabildiğinden çok daha uçarıdır; tıpkı bir “okyanus zihinli” gibi sınırların ötesine geçmek ister. Kutluay’ın karakterlerinin elinde sıklıkla görülen sigaranın eyleme geçtiği an işte budur. . Ucunu yakmak zorunda olduğu minicik ateşiyle sigara, çağının ötesinde bir kadınlığı, oldukça dışavurumsal ve dokunaklı bir şekilde yansıtır. O, kadınlar üzerinde katı sınırlamaları olan bir atmosferde tehditlere açık savunmasızdır. Kutluay karakterlerinin, çevrelerindeki şiddet olasılığına karşı duruşlarında; görgülü güzelliklerinden,
 
Kırılganlıklarından ve özgür dişi çekiciliklerinden bir an bile ödün vermeyen siyaset, siyasal eylemcilik ve toplumdaki kendi cinsi için tanımlanmış rollere karşı-saldırı tavrı sezilir. Kutluay aşk dolu şarkılar söyleyen dişi savaşçıyı temsil eder” demektedir...
 
Luc V. Zwaenepoel ise, Aslı’nın eserlerinde; sergilenen dansın tüm renklerinin hakkını verirken bir yandan da dansçının nefesini nasıl tuttuğunu hissedersiniz. Tablodaki kadınlar gerçekten de sağa sola eğilerek kıvrılırlar fakat ayakları yere basmaz.
 
Aslında güçlerini vücudun üst kısmından ve ellerin gizeminden alırlar.
 
Simya, gizem ve sihiri temsil ettiğinden ve asıl sihirbazın elinde sonsuz yaşam anahtarı bulunduğundan, gücünü karışımdan alır – yegâne formülü bulmak için” demektedir.
 
 
13 Şubat 2014 günü açılan sergi, 13 Mayıs 2014 gününe kadar gezilebilir.
 
Banyan, Ortaköy Salhanesi sokak, Fescilizade Binası No: 3/2
Ortaköy İstanbul
 
Belma Demir Akdağ,17.02.2014
 
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 20.2.2014 20:47:51
Yazdır Yazdır
Okunma 1566
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım