Bir Demet Nergis
Tabiatın şiiri hiç bitmez.  

PERİHAN KOCA ''FANTASTİK RENKLER'' RESİM SERGİSİ
 

 

 
Caddebostan Kültür Merkezi’nde, '' Fantastik Renkler'' Resim Sergisi, 23 Şubat 2014 günü, çok kalabalık bir sanatseverler topluluğu ile açılışını yaptı.
Eserlerin canlılığı, ressam Perihan Koca’nın sevgisi sergi salonuna hakimdi. Perihan Koca, “Boş tuvale baktığımda, gözlerimin perdesinde görünen renklerin, desenlerin üzerinden heyecanla; ayaklarım yerde, ruhum derinliklerde, hayallerim sınırsızlığın sınırlarında dolaşarak geçerken ortaya çıkan sonuçtur görünen. Görüneni, görünmeyeni görmeye meyleden renklerim, fırçayla buluştuğunda boyut değiştirirken, bendeki beni keşfetme yolculuğuna çıkar. ''
 Renkleri, ışığın değişik dalga boylarının gözün retinasına ulaşması ile ortaya çıkan bir algılama'' tanımının yanı sıra, sağlığı, psikolojiyi ve enerjiyi etkilemesi ile de biliriz. Benim için renklerin bir başka anlatımı da; düşünen, gören, üreten, dili, dini, yöresi, kökeni, kimliği, çevresi, ruhu, aklı, bilgisi, kültürü, geleneği, eğitimi yani tüm donanımı ile var olan insandan dışarıya sızan ifadelerdir.
 
 
 
Benim için Fantastik Realizm; gerçekleri kuşanarak gerçeküstü boyuttaki anlatımı, klasik teknikle nakşeden fırçanın, yetenekle birleşerek hayal dünyasının devreye girmesiyle ortaya çıkan tablodur.
''Resim yolculuğumda üstat Erol Deneç hocam ile birlikte Türk Fantastik, sürreal, mistik, vizyoner, sembolik Sanatçılar'' grubunu kurarak, Sanat sayfaları oluşturduk. Ülkemiz ve diğer ülkeler arası köprü kurarak sanatı, sanatçıyı ve sanatseverleri bir çatıda buluşturmayı hedefledik. İleriye dönük Aile olarak gördüğümüz grup sanatçılarımızdan oluşturacağımız karma sergiler de planladığımız çalışmalar arasındadır.
 
 
 
'' Sanat güzelliğin ifadesidir. Bu ifade söz ile olursa şiir, nağme ile olursa musiki, nakş ile olusa ressamlık, oyma ile olursa heykeltıraşlık, bina ile olursa mimarlık olur.'' Mustafa Kemal Atatürk'ün sözlerinin verdiği güç ve cesaretle sanatın ışığında; renkliliklerimizi, renklerin dilini, anlattıklarını yüreğimin renkleri ile giydirerek, şiirin renklerle ifadesi olan resimlerimizde buluşturup, anlar'ın anılarda kalacak izlerini birlikte çizmek, paylaşmak isterim. Değerli sanatçı ve sanatsever dostlarım; Bendeki beni keşfetmeye çalışarak, doğadan doğamıza, benden size olan bağlantıları, renklerle ifade eden keyifli yolculuğumda; Renklerinizi, renklerimle buluşturmayı arzu ederek sizleri ağırlamaktan onur ve mutluluk duyarım”. Sözleri ile kendisini ve sanatını anlattı.
Gezilmesi insana zevk veren bir o kadar da düşündüren, “Fantastik Renkler” sergisi 2 Mart gününe kadar sizleri beklemektedir. Kaçırmayın derim.
 
Yer; Caddebostan Kültür Merkezi,
Bağdat Caddesi, Haldun Taner Sokak, No:11 Caddebostan/ İstanbul
 
Belma Demir Akdağ & Deniz Tokgöz, 24.2.2014

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 24.2.2014 21:04:18
Yazdır Yazdır
Okunma 2025
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • Hacer Birgül TEKÇE Suluboya Resim Sergisi
 • PRİZMA’da BEN/SEN/O&BİZLER
 • ALİ DÜZGÜN "Kentsel Dönüşüm"dedi
 • ’İSTANBUL’dan Düşler ve Renkler’’ MARDİN’de
 • SAKARYA ZAFERİ Çalıştay ve Sergisi
 • 24. Uluslararası Değirmendere Ahşap Heykel sempozyumu başladı
 • ÇOBAN RESSAM
 • Serdar Okan’ın GÖKKUBBE Resim Sergisi
 • İSTİKLAL’de BARIŞ YOLU
 • J. Sorolla modaya imzasını attı
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım