Bir Demet Nergis
Doğa bekçiyle değil, sevgiyle korunur.  

‘İSTANBUL’U DİNLİYORUM’ Sergisi
 
‘İSTANBUL’U DİNLİYORUM’
ESRA MERAL DEMİRCAN - SİBEL TAN YILDIRAN
 
Belma Demir Akdağ (Efece Haber) - Esra Meral Demircan ve Sibel Tan Yıldıran, “İstanbul’u Dinliyorum” sergisini 12 Mary 2014 günü Metropol Doctors/Levent Galerisinde açtılar.
 
 
 
Şeli Art Project işbirliğiyle Gündelik yaşam alanlarında sanatsal çözümler öneren proje kapsamında açılan sergiler ‘Her sağlık kuruluşuna sanat’ sloganıyla etkinliklerine devam ediyor. Orhan Veli’nin İstanbul’u Dinliyorum şiirinden esinlenerek yola çıkmış iki sanatçı.
 
Sanatçı Esra Meral Demircan, ”İstanbul’u çizgiyle, renkle, formla ifade etmek, İstanbul’u dinlemek, görmek, hissetmek. İstanbul için şiirler yazmak, müzikler bestelemek, Kısaca bir ilham kaynağıdır İstanbul, özgürce düşlenebilen, soyutlanıp yorumlanabilen. Çok bilinmeyenli denklem gibidir İstanbul. Sevgilidir, hasrettir, gurbettir! İhanettir kimi zaman İstanbul. Zordur İstanbul, sevenine sevdalısına kolay gelir. İstanbul ilhamdır bir sanatçı için; alabildiğine yorum katılabilen abartıp uçlara taşınabilen. Özgürlüktür onun gökyüzü ve denizi… Zıtlıklarla, uç noktaları anlatır bize İstanbul’u ve onun karmaşıklığını, kalabalığını! Her zorluğa karşın yaşanılasıdır İstanbul. Onu hissedebilmek, özümseyebilmek, onun dokusuyla bir bütün oluşturabilmek… Bir sevdadır İstanbul, özünde ve içinde sanatı yaşatan, her sanatçıya ilham kaynağı olan. Şiirdir, şarkıdır ve en önemlisi resimdir İstanbul…”
 
 
İstanbul’u bu şekilde anlatan sanatçı eserlerini de yaparken bu düşüncelerle yola çıkmış. Diğer sanatçımız Sibel Tan Yıldıran, İstanbul’u fotoğraflarıyla seyretmiş ve “Fotoğraf çekerken aslında herkesin hakkında az da olsa bir şeyler bildiği ama hep göz ardı edilen konularla çalışmaya özen gösteriyorum. Özgürce deklanşöre bastığınız anda tarihe bir belge kazandırıyoruz. Aslında bu bize çok büyük sorumluluk ta yüklüyor. Bu o ana, mekana, şehire, insana karşı sorumluluk. Sergide yer alan fotoğraflarım İstanbul fotoğrafları. Güzelim İstanbul siluetlerinin yanı sıra İstanbul’un detaylarında neler oluyorlar ilgili bir fotoğrafçı olduğum için sokak aralarındaki önemli notları fotoğrafla belgelemeye çalışıyorum. Fotoğraflarımda İstanbul’daki son derece modern bir alışveriş merkezi detayıyla tezat oluşturan yıkık dökük İstanbul sokaklarında oyun oynayan çocuklar görebileceğiniz gibi, İstanbul’un sembollerinden Beyoğlu ile Galata ‘nın o kendimizi iyi hissettiren uyumunu da bulabiliyoruz. Dolayısıyla fotoğraflarımla sanki martı, çocuk, müzisyen, tramvay sesleriyle özdeşleşmiş İstanbul’u Dinliyorum…” diye İstanbul’u fotoğraflarla yorumlamış.
 
 
Bu güzel” İstanbul’u Dinliyorum” sergisi 13 Mayıs 2014 gününe kadar Metropol Doctors/Levent Galerisinde sizleri beklemektedir.
 
Yer; Metropol Doctors/Levent Levent çarşı,Lilyum sokak No:6,1.Levent-İSTANBUL
 
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 17.3.2014 22:47:00
Yazdır Yazdır
Okunma 2020
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • Hacer Birgül TEKÇE Suluboya Resim Sergisi
 • PRİZMA’da BEN/SEN/O&BİZLER
 • ALİ DÜZGÜN "Kentsel Dönüşüm"dedi
 • ’İSTANBUL’dan Düşler ve Renkler’’ MARDİN’de
 • SAKARYA ZAFERİ Çalıştay ve Sergisi
 • 24. Uluslararası Değirmendere Ahşap Heykel sempozyumu başladı
 • ÇOBAN RESSAM
 • Serdar Okan’ın GÖKKUBBE Resim Sergisi
 • İSTİKLAL’de BARIŞ YOLU
 • J. Sorolla modaya imzasını attı
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım