Bir Demet Nergis
Her yıkıntı onarılabilir, doğanın yıkıntısı asla…  

Prof. Dr. Alȃeddin Yavaşca’dan 3 etkinlik
 
Doğum Günü – Tıp Bayramı – “Meşk Zincirinde Son Halka” Konseri
 
 
 

Doğum Günü

Belma Demir Akdağ /İstanbul (Efece haber) - 1 Mart 2014 Cumartesi günü Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) işbirliğiyle Pera Müzesi Oditoryumu’nda düzenlenen Devlet Sanatçısı Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca’nın doğum günü özel konserine İnan Kıraç, İstanbul Eski valisi Nevzat Ayaz, Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Boydak ve çok sayıda seçkin davetli katıldı.

Alâeddin ve Ayten Yavaşca eserlerinin telif haklarını da içeren mirasını 2010 yılının Kasım ayında vasiyet yolu ile TEGV’e bağışlamıştı. TEGV, Alâeddin Yavaşça’nın doğum günü olan 1 Mart tarihinde, Türk kültürel mirasının en önemli unsurlarından Türk Sanat mûsıkîsine armağan olan bu değerlerini koruma ve yaşatma görevini üstlenmiş olmanın onuruna, değerli ustaya saygısını ve şükranlarını sunmayı amaçlama maksatlı, 2011 yılından itibaren gerçekleştirdiği ve organize etmeye devam edeceği konser etkinliği kokteyl ile başladı.
 
Yavaşca, hocası olan Suphi Ziya Özbekkan’ın “Neden hiç durmadan sevmiş bu gönlüm” Uşşak eserini 88.Doğum Günü pastası geldiğinde davetlilere sürpriz yaparak seslendirdi. Alkışlara da teşekkür olarak “Sağ olunuz var olunuz, sağ olalım var olalım” şeklinde teşekkür etti.
 
 
 
Daha sonra 70 yıllık sanat hayatında Türk musikisine katkılarından dolayı gönüllerde taht kurmuş;
yaşayan en büyük icracı, bestekâr, hoca, devlete bağlı konservatuarın kurucusu ve Tanburi İsak'la başlayan meşk zincirinin son temsilcisi Alâeddin Yavaşca’nın 88. yaş günü dolayısıyla Yrd. Doç. Dr. Adnan Çoban sanat yönetmenliğinde ve Sinan Sipahi koordinatörlüğünde düzenlenen özel konser, Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleşti.
 
“Alâeddin Yavaşca Besteleri” konserinin misafir solisti Yavaşca’nın meşk öğrencilerinden Güler Basu Şen’di.
 
 
Konsere saz sanatçısı olarak:
Ud; Osman Nuri Özpekel, Keman; Yeşim Altınel Çoban, Kanun; Taner Sayacıoğlu, Kemençe Lütfiye Özer, Ney; Volkan Yılmaz , Viyolonsel; Volkan Ertem katıldı.
 
 
Pera Müzesi Genel Müdürü M.Özalp Birol beyin açış konuşmasından sonra TEGV Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cengiz Solakoğlu bir konuşma yaptı. Güler Basu Şen ve Dr. Adnan Çoban, Yavaşca’nın eserlerini seslendirdikten sonra Cengiz Solakoğlu konsere katılan ses ve saz sanatçılarına birer plaket takdim etti. Daha sonra Inan Kıraç Bey’ Alâeddin Yavaşca’ya doğum günü hediyesini takdim etti. Geceye katılan Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Boydak’da Yavaşca’ya eşi Ayten ve Alâeddin Yavaşca fotoğrafından esinlenerek yapılan özel dokuma halıyı takdim etti.
 
Yavaşca alkış ve hediyelere Zeki Arif Ataergin hocasından Sabâ makamındaki “Bir nigâh et kahr ile “ve Sadeddin Kaynak hocasından Hüzzam “Çıkar yücelerden haber sorarım” eserlerini icra ederek teşekkür etti. Hep birlikte “Boğaziçi” eserinin icrasıyla gece sonlandı.

 ***

 
Tıp Bayramı
Belma Demir Akdağ (Efece haber) -
14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla gerekleştirilen “Yılın Hekimi” ödüllerinin verildiği etkinlik 11 Mart 2014 tarihinde İstanbul Üniversitesi Merkez Kampüsü Prof. Dr. Semal Bilsel Konferans Salonu’nunda gerçekleşti. Mesleğe yıllarını vermiş hekimlere çeşitli dallarda ödüllerin verildiği gecede Devlet Sanatçısı Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca’ya müziğe ve sanata yaptığı katkılar
nedeniyle “Yılın Hekimi” ödülü İstanbul Sağlık Müdürü Prof. Dr. Selami Albayrak tarafından verildi.
Gecede Prof. Dr. Medaim Yanık tarafından yapılan “Sağlıkta Şiddet Nasıl Azaltılır” temalı sunumun ardından Doç. Dr. Arif Şanlı yönetimindeki Kartal Mûsıkî Derneği ve Zekai Tunca tarafından bir konser verildi.
  

***

 

Konferans-Konser

Belma Demir Akdağ (Efece haber) - K.Çekmece Belediyesi 15 Mart 2014 tarihinde, Devlet Sanatçısı Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca için “Meşk Zincirinde Son Halka” adı altında Cennet Kültür Merkezi'nde “Konferans” ve “Konser” düzenledi.

Kokteylle başlayan etkinlikte Alâeddin Yavaşca “Hammamizâde İsmail Dede Efendi” hakkında konferans verdi. Yavaşca’nın öğrencilerinden Radyo Sanatçısı Necmettin Yıldırım "Alâeddin Yavaşca Şarkıları"ndan bir konserden sonra Küçük Çekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay Dr. Alâeddin Yavaşca’ya bir plaket takdim etti.
 
 
Yavaşca’da teşekkür olarak Sadeddin Kaynak hocasının Hüzzam makamındaki “Çıkar yücelerden haber sorarım” eserini icra ederek teşekkür etti.
 
K.Çekmece Belediyesi ve Fatih Üniversitesi Vakfı tarafından organize edilen etkinliğin yılsonunda gerekleşecek olan diğer projesi “Uluslar arası Alâeddin Yavaşca Sempozyumu”
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 18.3.2014 21:28:24
Yazdır Yazdır
Okunma 1896
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • Hacer Birgül TEKÇE Suluboya Resim Sergisi
 • PRİZMA’da BEN/SEN/O&BİZLER
 • ALİ DÜZGÜN "Kentsel Dönüşüm"dedi
 • ’İSTANBUL’dan Düşler ve Renkler’’ MARDİN’de
 • SAKARYA ZAFERİ Çalıştay ve Sergisi
 • 24. Uluslararası Değirmendere Ahşap Heykel sempozyumu başladı
 • ÇOBAN RESSAM
 • Serdar Okan’ın GÖKKUBBE Resim Sergisi
 • İSTİKLAL’de BARIŞ YOLU
 • J. Sorolla modaya imzasını attı
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım