Bir Demet Nergis
Uygarlık, insanlarla doğanın arasını açmıştır.  

“Mûsıkîşinas Hekimler” konseri

 

Pera Müzesi “Türk Müziği Konserleri”nde
“Mûsıkîşinas Hekimler” konseri
 
   
Ayten Yavaşca /İstanbul (Efece haber) - Pera Müzesi, Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca danışmanlığında,
Yrd. Doç. Dr. Adnan Çoban sanat yönetmenliğinde ve Sinan Sipahi koordinatörlüğünde başlattığı Türk Müziği Konserleri serisinin yedincisi “Mûsıkîşinas Hekimler” konseriydi.
 
Türk müziğinin tarihsel, kültürel, geleneksel, sosyolojik, antropolojik, felsefî, edebî yönlerinin sunuş ve sohbetlerle ele alındığı 30 Mart Pazar günü, saat 16:00’da, Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleşen, günümüzün usta yorumcuları ve sâzendelerinin, büyük bestekârların seçme eserlerini seslendirdikleri programların bu ayki misafir solisti dünya çapında gurur duyduğumuz hekimimiz Prof. Dr. Ali Rıza Kural’dı.
14 Mart Tıp Bayramı vesilesiyle gerçekleşen konsere, İnan Kıraç, Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, Prof. Dr. İsmail Hakkı Birincioğlu, Zekeriya Alp ve çok sayıda seçkin davetli katıldı.
 
Mûsıkîşinas Hekimlerin güfte ve bestelerinden oluşan programa saz sanatçıları olarak Osman Nuri Özpekel – Ud, Yeşim Altınel Çoban – Keman, Taner Sayacıoğlu – Kanun, Volkan Yılmaz – Ney, Volkan Ertem - Viyolonsel katıldı.
 
Dr. Suphi Ezgi, Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca, Şükrü Şenozan, Prof. Dr. Selahattin İçli, RIZA Tevfik Bölükbaşı ve Rahmi Duman’ın eserlerinden örnekler verildiği programın sonunda Yavaşca istek üzerine sahneye gelip, 1950 li yıllarda Odeon firmasından Taşplak’a okuduğu güftesi Dr. Rahmi Duman’a bestesi İ.Hakkı Nebiloğlu’na ait Hüzzam “Beklerim hergün bu sahillerde” eserini okudu. Yoğun istek üzerine besteleri kendisine ait olan Güftesi Vahit Özaydın’a ait Evcâra “İnanıp kalbimi verdim de senin ellerine” ve güftesi Rahmi Duman’a ait Hicaz “Ne günah etse açılmaz iki gönlün arası” eserlerini okudu. Finalde her zaman olduğu gibi seyircilerle beraber Yavaşca2nın Hicaz “Boğaziçi” eseriyle gece sonlandı.
 
 
Misafir solist olarak Adnan Mungan’ın katılacağı Türk müziği konserlerinin 27 Nisan 2014 Pazar, saat 16:00 da gerçekleşecek sekizinci konserinde “Rahmi Bey ve Ahmet Râsim”in eserlerinden örnekler verilecek. Etkinlik her zaman olduğu gibi Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleşecek.
 
 
Devlet Sanatçısı Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca’nın konser bruşüründe yer alan hekimlik ve mûsıkî ile ilgili sunuş yazısı:
 
SUNUŞ
Çok eski tarihlerden beri hekimlikle müzik arasında yakın bir ilişki vardır. Mesela tarihin en eski devirlerinde, Şamanlar otlardan yaptıkları ilaçlarla insanları tedavi ederken müzikten de yoğun olarak faydalanmışlardır. Şamanların tedavisinin özü; ritim, dans ve melodi gibi öğelerden faydalanarak kötü ruhları kovmaktı. Bu açıdan Şamanlar aynı zamanda ilk ruh hekimleriydi. Matematik derslerinde öğretilen meşhur Pisagor teorisinden bildiğimiz Pythagoras hastalıkları müzikle tedavi etme fikrini ortaya atan ilk filozoftu. Keza tıbbın babası olarak bilinen Hipokrat da, rivayete göre, hastalarını tedavi etmeye götürürken ilahiler söylermiş.
 
Bu kadim geleneğin başlatıcılarından biri olan Türk-İslam medeniyeti müzikle tıbbı kaynaştırma fikrini en ileri noktalarına kadar götürmüştür. Dokuzuncu yüzyılın önemli hekimlerinden El-Kındi aynı zamanda müzik alanında da önemli çalışmalar yapmıştır. Farâbi bu geleneği daha da ileri taşımış,
 
müzikle diğer sanat ve bilim dallarını ilişkilendirmiş, bunun yanı sıra kanun sazını icat etmiş, besteler yapmış ve müzikle tedaviyi bilimsel bir temele oturtmuştur. İslam tıbbının babası ve Rönesans sonrası modern Batı tıbbının temel ilham kaynaklarından biri olan İbn-i Sina da müziğin insan bedeni üzerindeki etkisini inceleyerek Farâbi’yi daha da ileri götürmüştür.
 
Selçuklu ve Osmanlı medeniyetleri kadim Türk-İslam geleneğini en olgun ve gelişmiş haline getirerek müzikle tedaviyi kurumsallaştırmış, hekimlerle müzik arasında kopmaz bir bağ kurmuştur. Mesela Kayseri’de dünya tarihinde ilk hemşire olan Gevher Nesibe Sultan’ın (Selçuklu Hükümdarlarından II. Kılıçarslan’ın kızı) yaptırdığı bir külliye vardır ki burada müzikle tedavi yapılmıştır. Sultan orada bir müddet tedavi görmüş, daha sonra kendisi de bizzat orada görev yapmıştır. Keza Avrupa’da akıl sağlığı yerinde olmayan hastalar türlü eziyetler görürken, hatta içlerine şeytan girdi sanılıp öldürülürken, Edirne’deki Yıldırım Bayezid Külliyesi, ruhları müzikle teskin ve tedavi ederek tüm dünyaya örnek olmuştur.
 
Osmanlı döneminde tıbbiye bir yandan ilk modern kurumlarımızdan biri olarak çağın gereklerine ilk önce uyum sağlayanlar arasına girmiş, bir yandan da yukarıda bahsettiğimiz geleneği sürdürmüştür. Bu açıdan Türk mûsıkîsi gibi bin yılı aşkın bir geleneğe dayanan, son derece köklü, ama bağnazlığın duvarlarını aşma konusunda da bir o kadar çabanın tıbbiyede filizlenmesi şaşırtıcı olmamalıdır.
 
Tıp mûsıkîden ayrılamaz, müzik ve tıbbın ortak noktası derde derman olmalarıdır. Benim indimde mûsıkî san’at olduğu kadar tıp da bir san’attır. Hele hele cerrahi tamamıyla san’attır. Bedenimizin ve ruhumuzun hastalıklarına müzisyenler ve hekimler birlikte çare ararlar.
 
Müziğin kaynaşması, aynı zamanda bilimle sanatın, akılla aşkın kaynaşmasıdır. Bu büyük kaynaşmayı gerçekleştiren ve sözünü ettiğimiz kadim geleneği bugünlere taşıyan musikişinas hekimlerimizin bu konserle buluşturulmasına imkân sağlayan İnan Kıraç Bey nezdinde “Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi” yetkililerine teşekkür ederim.
Müziğin iyi edici rolüne güvenerek bu konserin de bedenimize ve ruhumuza şifa vermesi temennisiyle, emeği geçenlerin ellerine sağlık.
 
Devlet Sanatçısı
Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca
 
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 31.3.2014 19:08:48
Yazdır Yazdır
Okunma 1700
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • Hacer Birgül TEKÇE Suluboya Resim Sergisi
 • PRİZMA’da BEN/SEN/O&BİZLER
 • ALİ DÜZGÜN "Kentsel Dönüşüm"dedi
 • ’İSTANBUL’dan Düşler ve Renkler’’ MARDİN’de
 • SAKARYA ZAFERİ Çalıştay ve Sergisi
 • 24. Uluslararası Değirmendere Ahşap Heykel sempozyumu başladı
 • ÇOBAN RESSAM
 • Serdar Okan’ın GÖKKUBBE Resim Sergisi
 • İSTİKLAL’de BARIŞ YOLU
 • J. Sorolla modaya imzasını attı
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım