Bir Demet Nergis
Biz doğayı korudukça doğa da bizi korur.  

50. KÜTÜPHANE HAFTASI KUTLANIYOR
 
50. KÜTÜPHANE HAFTASI KUTLANIYOR
Harika Ören (Efece haber) - Kütüphaneler ve kitaplar için 50. kez buluşuyoruz! Bu yıl 31 Mart – 6 Nisan 2014 tarihleri arasında kutlanacak olan Kütüphane Haftası, yarım asırlık bir geleneğin yansıması olarak özel bir anlam taşıyor.
 
50. KÜTÜPHANE HAFTASI KUTLANIYOR
Harika Ören (Efece haber) - Kütüphaneler ve kitaplar için 50. kez buluşuyoruz! Bu yıl 31 Mart – 6 Nisan 2014 tarihleri arasında kutlanacak olan Kütüphane Haftası, yarım asırlık bir geleneğin yansıması olarak özel bir anlam taşıyor. Bu yönü ile ülkemizde kesintisiz olarak kutlanan en uzun soluklu etkinliklerden biri olma özelliği ile dikkat çekiyor.
Hayat Boyu Kütüphaneler, olarak belirlenen hafta sloganı ise, aslında tüm İstanbul halkı için kent kütüphanelerini keşfetmeleri için içten bir çağrı anlamı taşıyor. Kutlama programı kapsamında; İstanbul’daki kütüphaneci ve bilgi profesyonellerinin yanı sıra, çocuk ve gençlerden yaşlılara yönelik birçok etkinlik ve buluşma gerçekleştirilecek.
 
Kütüphane Haftası Kutlama Programı aracılığı ile kent halkının kentin kültürel mirası, kütüphane ve bilgi kurumlarına yönelik farkındalıklarının geliştirilmesi, okuma ve kütüphane kullanma alışkanlıklarının pekiştirilmesi amaçlanıyor. Konferanslar, atölyeler, yazar söyleşileri yapılacak.
1 Nisan 2014 Salı gerçekleştirilecek resmi açılış töreninde, Yılın Kütüphane Dostu ödülü sahibini bulacak. Hafta boyunca İstanbul’daki birçok halk kütüphanesinin geceleri kapılarını okurlarına açacak olması, geleneksel hale gelen ve çok sevilen bir uygulama olarak dikkat çekiyor. Bu kapsamda belirlenen kütüphaneler, hafta boyunca gece saat 22.00’ye kadar açık olacak.Tüm İstanbul halkı etkinliklere davet ediliyor.
2011 yılından bu yana kentin birçok semtinde halkın erişimine yönelik olarak gerçekleştirilen “Geceleyin Kütüphane” kampanyası geçtiğimiz yıllarda İstanbullular tarafından büyük ilgiyle karşılandı, İstanbul Kütüphaneleri bu kampanyalarla binlerce yeni üyeyle buluştu.Geceleyin Kütüphane, 50. Kütüphane Haftası kutlamaların en renkli etkinliklerinden biri olmaya yine aday. Kütüphanelerde gece geç saatlere kadar süren etkinlikler düzenlenmesi ve İstanbul halkının kütüphaneleri keşfetmeleri için önemli bir fırsat oluşturması hedefleniyor. 
Kütüphaneler Yürüyor, bu yıl 50. sini kutlayacağımız Kütüphane Haftası kapsamında, artık gelenekselleşen ve her yıl giderek artan katılımcı çeşitliliği ve sayısı ile umut veren “Kütüphaneler Yürüyüyor” adlı etkinlik gerçekleştirilecek. 6 Nisan 2014 Pazar günü saat 15.00 de İstikla Caddesi’nde gerçekleştirilecek yürüyüşe; kütüphaneciler, yazarlar, edebiyat çevreleri, yayıncı meslek örgütleri, kitap ve kütüphane dostları ile tüm İstanbul halkı katılabilir. İsteyen herkesin ailesi ve çocukları ile de katılabileceği yürüyüş bir bilgi karnavalına dönüşen yapısı ile tüm katılımcıların keyif aldıkları, katkı sundukları bir paylaşım ortamı anlamı taşıyacak.
İstanbul Büyükşehir Belediye Bandosu’nun eşliğinde, Tünel Meydanı'ndan başlayıp Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk konulması, İstiklal Marşı ve basın bildirisinin okunması ile son bulacak yürüyüşle;  belirlenen temaya ilişkin sloganlar ve pankartlar taşınacak, broşürler, kitap ayraçları ve rozetler hediye edilecek.
Yürüyüş sırasında Nostaljik Tramvay’da sunulacak drama çalışmalarında ise, haftanın temasına uygun canlandırmalar yer alacak. Uzman drama eğitmeni, kütüphaneci Çiğdem ODABAŞI liderliğinde Marmara ve İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümlerinden öğrencilerinin yer aldığı drama çalışması, yürüyüşü tamamlayan ve yaşamın içinden bir aktivite olacak
İstanbul, Ankara, izmir'de çeşitli etkinliklerle kutlanacak haftada;kentinizin keşfedilmeyi bekleyen kütüphane ve bilgi kurumlarında yer alabilirsiniz.
Harika Ören
 
 
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 31.3.2014 22:09:04
Yazdır Yazdır
Okunma 1575
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • Hacer Birgül TEKÇE Suluboya Resim Sergisi
 • PRİZMA’da BEN/SEN/O&BİZLER
 • ALİ DÜZGÜN "Kentsel Dönüşüm"dedi
 • ’İSTANBUL’dan Düşler ve Renkler’’ MARDİN’de
 • SAKARYA ZAFERİ Çalıştay ve Sergisi
 • 24. Uluslararası Değirmendere Ahşap Heykel sempozyumu başladı
 • ÇOBAN RESSAM
 • Serdar Okan’ın GÖKKUBBE Resim Sergisi
 • İSTİKLAL’de BARIŞ YOLU
 • J. Sorolla modaya imzasını attı
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım