Bir Demet Nergis
Doğa bekçiyle değil, sevgiyle korunur.  

''TURİST ÖMER'' SADRİ ALIŞIK ANILDI
 
''TURİST ÖMER'' SADRİ ALIŞIK ANILDI
 
 

Harika Ören (Efece Haber) - Turist ömer lakaplı, beyazperde!nin unutulmaz starlarından Sadri Alışık, mezarı başında Hollywood yıldızları gibi anıldı.

5 Nisan 1925 tarihinde doğan usta sinema ve tiyatro sanatçısı Sadri Alışık, aramızdan ayrılışının 19.yılında ve aynı zamanda doğum günü tarihinde, uzun yıllar kullandığı ve adeta aileden biri olan 1957 model Chevrolet marka otomobiliyle,Zincirlikuyu'daki mezarı başında anıldı.
.
.
Anma programında eşi Çolpan İlhan, oğlu Kerem Alışık, aynı adı taşıyan torunu Sadri Alışık, SAKM (Sadri Alışık Kültür Merkezi) öğrencileri, sanatçı dostları ve klasik otomobil severler de hazır bulundular. Yeşilçam Sinemasında 200’ün üstünde filme imza atan ve özellikle “Turist Ömer” tiplemesi büyük ses getiren usta aktör Sadri Alışık için mezarı başında yapılan anma seremonisi bugüne kadar rastlanmayan şekilde gerçekleşti.
 İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği İKOD’un çabalarıyla ortaya çıkarılan,34 AR 781 Plakalı, sarı renkteki 1957 model Chevrolet Belair marka otomobil usta oyuncu Sadri Alışık tarafından yıllarca kullanılmış ve kendisiyle adeta özdeşleşmişti. O yıllarda Yeşilçam filmlerinde oldukça rastlanan bir durumla, yönetmenler tarafından oyuncuların kendi arabalarına, filmin önemli sahnelerinde sıkça yer verilirdi. Bu yüzden Sadri Alışık’a ait bu araç da, oyuncunun başrollerinde oynadığı 1962 yılı yapımı “Küçük Hanımın Kısmeti”,1964 yılı yapımı “Turist Ömer”, 1974 yılı yapımı “Ne Hakem” gibi birçok filminde kullanılmıştır. İKOD tarafından klasik otomobil konvoyuyla birlikte getirilen 1957 model araç adeta Hollywood yıldızlarının anılmalarını çağrıştırdı.1995 yılında vefat eden usta sanatçının anma programları 19 yıldır, doğum günü olan 5 Nisan’larda Zincirlikuyu’da bulunan mezarı başında yapılıyor.
 
 
Bu yıl da organize edilen programa,1959 yılı yapımı “Yalnızlar Rıhtımı” filminin çekimleri esnasında tanıştıkları ve sonrasında aynı yıl içinde evlendikleri ve aynı zamanda eşiyle birlikte birçok filmde oynamış başarılı oyuncu Çolpan İlhan, oyuncu ve eğitmen oğlu Kerem Alışık,sanatçının aynı ismi gururla taşıyan torunu Sadri Alışık, SAKM(Sadri Alışık Kültür Merkezi) öğrencileri,sanatçı dostları ve İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği üyeleri katıldılar.
Çok duygulu anların yaşandığı ortamda Çolpan İlhan ve Kerem Alışık bu araçla çok fazla anıları olduğunu ve bunların film şeridi gibi gözlerinin önünden geçtiğini ifade ederek,İKOD yönetimini bu anlamlı girişimlerinden dolayı tebrik ettiklerini kaydettiler.İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği Başkanı Serkan Okay ise Sadri Alışık’ın klasik otomobil camiasında çok sevilen bir sanatçı olduğunu belirterek,Ustanın 35 yıl kullandığı aracı,ailesiyle, sevenleriyle ve doğum gününde maneviyatıyla buluşturmak bizleri çok mutlu etti.Ağlatırken güldürebilen,dostluk,fedakarlık,vefa gibi günümüzde pek değer verilmeyen ama doğru,düzgün bir insanın temelini oluşturan kavramların Yeşilçam’daki en gerçekçi anlatıcısı olan Sadri Alışık’a ait tüm anma törenlerinde aracı daima hazır bulunduracaklarını ifade etti.
Harika Ören
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 7.4.2014 17:45:18
Yazdır Yazdır
Okunma 1948
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • Prof. Dr. Nazan Erkmen’i kaybettik!
 • Müzeyyen Senar hayatını kaybetti
 • Nice Yaşlara Harika ÖREN...
 • Usta Şair Cemal Süreya Kadıköy'de anıldı
 • Kız Teknikliler Bodrum’da Anıları Tazelediler…
 • GOLDEN KEY BÖRDÜBET’TE
 • BARIŞ MANÇO SEVGİ VAPURU
 • BARIŞ MANÇO ANILIYOR
 • Nice yaşlara Harika Ören...
 • TEŞEKKÜR
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım