Bir Demet Nergis
Uygarlık, insanlarla doğanın arasını açmıştır.  

“Alâeddin Yavaşca’dan Hizmete Devam”
 
“Alâeddin Yavaşca’dan Hizmete Devam”
 
Ayten Yavaşca (Efece haber) - Meşk sistemini son temsilcisi Alâeddin Yavaşca Sakarya’da Türk mûsıkîsine hizmete devam ediyor.
 
 
 
Devlet Sanatçısı Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca ve eşleri Ayten Yavaşca Sakarya’daydı. Yavaşca öğrencisi olan Sakarya Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müdiresi Prof. Dr. Hatice Selen’in daveti üzerine katkı sağlamak düşüncesiyle katıldığı etkinlik 9 Mart 2014 Çarşamba günü gerçekleşti.
 
SAÜ Devlet Konsevatuarı’nın kuruluş yılı olan 2003’te öğrencilerinin davetine üzerine katkı sağlamak için geldiği ve önerilerine rektörün de karşılık vermesiyle konservatuarın bugünkü duruma ulaştığını görmesi Yavaşca’yı çok duygulandırdı. Sakarya Üniversitesi İstanbul Teknik Üniversite’sinden her bölümde öğretim elemanı anlamında destek almış.
 
 
SAÜ Devlet Konsevatuarı’nın kuruluş yılı olan 2003’te öğrencilerinin davetine üzerine katkı sağlamak için geldiği ve önerilerine rektörün de karşılık vermesiyle konservatuarın bugünkü duruma ulaştığını görmesi Yavaşca’yı çok duygulandırdı. Sakarya Üniversitesi İstanbul Teknik Üniversite’sinden her bölümde öğretim elemanı anlamında destek almış.
Alâeddin Yavaşca 1943’lerden başlayarak çok büyük mücadeleler sonunda 1976 yılında yaşayan tek kurucusu olduğu devlete bağlı ilk konservatuar olan İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı’ndan yetiştirdiği öğrencilerin Türkiye’nin diğer üniversitelerinde olduğu gibi Sakarya Üniversitesi’nde de önemli ölçüde eğitim kadrosunda olmaları yapılan mücadelelerinin güzel sonuçlarından biriydi.
 
 
Öğrencisi olan konservatuar müdiresi Hatice Selen Tekin’in de bunlardan biri olması da ayrıca çok güzeldi.
 
 
Yard. Doçent Dr. Ferdi Koç’un rehberliğinde İstanbul’dan alınan Alâeddin ve Ayten Yavaşca ile Sinan ve Alev Sipahi Sakarya Devlet Konservatuarı’nda öğrencilerle gerçekleşen söyleşiye katıldılar. Ferdi Koç’un moderatörlüğündeki söyleşide öğrenciler Alâeddin Yavaşca’ya sorular sorarak onu yakından tanıma fırsatı buldular.
 
 
 
Aynı günü akşamı SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nin son derece modern 1 numaralı salonda gerçekleşen Devlet Sanatçısı Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca ve Ayten Yavaşca’nın onur konuğu olarak katıldığı ve SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas’ın yurtdışı seyahati sebebiyle katılamadığı geceye rektörün eşleri Nadire Elmas, Rektör yardımcısı Prof. Dr. Musa Eken ve eşleri, Sakarya Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet Akyüz, Yavaşca’nın danışmanı Sinan Sipahi ve eşleri Alev Sipahi, Dr. Turgay Şenen ve eşleri, SAÜ’lü akademisyenler, öğrenciler ve çok sayıda Klasik Türk Müziği sevenleri katıldı.
Yavaşca’nın öğrencileri olan Prof. Dr. Hatice Selen Tekin ile Arş. Gör. Özge Zeybek’in ses sanatçıları olarak katıldığı geceye saz sanatçıları olarak SAÜ öğretim görevlileri : Tuncay Kardaş- Kanun, Cengiz Atlan-Ney, Hamdi İtil-Ud, Erhan Bayram-Klasik Kemençe, Korkutalp Bilgin-Tanbur katıldılar.
 
 
 
Alâeddin Yavaşca eşi Ayten Yavaşca sahnede yerlerini almalarıyla başlayan Hatice Selen hanımın Yavaşca’ya sorular sorması ve Ayten hanımın şarkıların hikâyelerini anlatmasıyla sohbet-konser şeklinde gerçekleşen konserde Hatice Selen Tekin ve Özge Zeybek Yavaşca’nın 12 eserini icra ettiler.
 
Yavaşca ailesinin samimi sohbetleri ve seyirciler tarafından büyük ilgi gördü. Beğenilerini alkışlarla gösteren seyircilere Yavaşca’da hocası Sadeddin Kaynak’ın Hüzzam “Çıkar yücelerden haber sorarım” eserini bir sesle okuyarak karşılık verdi.
 
Sohbet-konserin sonunda SAÜ Rektör yardımcısı Prof. Dr. Musa Eken tarafından Alâeddin Yavaşca’ya günün anısına plaket ve Sakarya Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet Akyüz tarafından da Ayten Yavaşca’ya çiçek vermesiyle içinde birçok güzellikleri bulunduran bu anlamlı gece sonlanmış oldu.
 
Ayten YAVAŞCA

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 15.4.2014 10:02:16
Yazdır Yazdır
Okunma 1894
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • Hacer Birgül TEKÇE Suluboya Resim Sergisi
 • PRİZMA’da BEN/SEN/O&BİZLER
 • ALİ DÜZGÜN "Kentsel Dönüşüm"dedi
 • ’İSTANBUL’dan Düşler ve Renkler’’ MARDİN’de
 • SAKARYA ZAFERİ Çalıştay ve Sergisi
 • 24. Uluslararası Değirmendere Ahşap Heykel sempozyumu başladı
 • ÇOBAN RESSAM
 • Serdar Okan’ın GÖKKUBBE Resim Sergisi
 • İSTİKLAL’de BARIŞ YOLU
 • J. Sorolla modaya imzasını attı
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım