Bir Demet Nergis
Tabiatın şiiri hiç bitmez.  

SÜLEYMAN SAİM TEKCAN ''At'nağme''
.
SÜLEYMAN SAİM TEKCAN ''At'nağme''
Harika Ören (Efece Haber) - Süleyman Saim Tekcan ''At'nağme'' isimli sergisiyle, Işık Üniversitesi Sergi Salonunda (İstanbul, Nişantaşı) 9 Nisan 2014 Çarşamba günü sanatsever hayranları ile buluştu. İki aşamalı gerçekleşen açılışta bir gün öncesinde kolleksiyonerler ağırlandı.
 
Fevziye Mektepleri Vakfı, Yönetim Kurulu Başkanı Mimar M. Kamil Özkartal, sergi kataloğunun önsözünde '' Türkiye'nin önde gelen baskı resim ustalarından Tekcan, yarım yüzyılı aşan sanat yaşamında farklı disiplinlerden beslenen derin birikimi ve özgün bakış açısını ile zihinlerimizi zenginleştiriyor. Özgürlüğün yanına barışı da ekliyor,uzun yıllardır sözünü, mağrur, çoşkulu, masalsı atlarla söylüyor.'' Diyerek sözü Tekcan'a bırakıyor.
Süleyman Saim Tekcan figürlerini nasıl seçtiğini şöyle anlatıyor.'' Atlar, çünkü at sırtında Anadolu'ya gelmişiz. İmparatorluklar at olmasa kurulmayacaktı. Osmanlı'nın batıya kan dökerek gittiğini sanmayın.'' Tuvalde ki atların yaratıcısı Tekcan, güçlü, enerjik, özgür atlarını işte bu noktadan yola çıkarak, kendisine sanat yoldaşı ediniyor.
Gravür,yağlıboya, özgün resim ve heykellerin (ahşap oyma, döküm) yer aldığı At'nağme muhakkak görülmesi gereken bir sergi...
1966 yılında Büyükada’da eğitime başlayan Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ni kuran ve dekanlık görevini yapan, Işık Üniversitesi Güzel sanatlar Fakültesi Kurucu Dekanı da olan Süleyman Saim Tekcan; 2007-2012 yılları arasında Işık Üniversitesinin yapılanmasına ve gelişmesine çok değerli katkıları olmuştur. Saim Tekcan, 2010 yılında dekanlık görevinden ayrılmış ve fakültenin akademik kadrosunda sanat eğitimcisi olarak görevine devam etmiştir. 2004 yılından bu yana kurucusu olduğu müzede, IMOGA Yönetim Kurulu Başkanı olarak çalışmalarına devam etmektedir.Prof. Dr. Süleyman Saim Tekcan 50. sanat yılı itibariyle,  çalışmalarına daha çok vakit ayırmak amacıyla üniversiteden tamamiyle ayrılmıştır.
 
 
Süleyman Saim Tekcan, baskı resim konusunda dünyada ki müzelerle yarışacak özellikteki, ilk ve tek müze olan (İMOGA) İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi'nde çalışmalarına devam etmektedir.Senede 6000 e yakın kişinin ziyaret ettiği atölye-müzede sanatçının kişisel atölyesi de bulunmaktadır. Orta sınıfların ancak original bir baskı resim alma gücüne sahip olduğu düşünüldüğünde, müzenin önemi ortaya çıkmaktadır.
Tekcan, kendine özgün işlerle müthiş bir ayrıcalık yaratmış; zengin teknik araştırmalarla, geçmişi günümüze modern bir anlayışla, gözümüzü okşayarak taşımayı başarmıştır. At'nağme isimli muhteşem sergisiyle sanatseverlerle buluşan Süleymen Saim Tekcan; yeni özgün eserleri, heykelleri, büyük boyutlu gravürleri ile değişik tatlarda ki eserlerini sunmakta, durmadan üretmeye devam etmektedir.
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 18.4.2014 23:30:06
Yazdır Yazdır
Okunma 1758
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım