Bir Demet Nergis
Uygarlık, insanlarla doğanın arasını açmıştır.  

BAHRİ GENÇ ''Ters Röntgen'' Piramid Sanat
 
 
BAHRİ GENÇ ''Ters Röntgen'' Piramid Sanat
 
Harika Ören (Efece Haber) - Bahri Genç'in yeni kişisel sergisi “Ters Röntgen”17 Nisan 2014de Piramid Sanat’ta sanatseverlerle buluştu.
Büyük boy, özgün eserler, ilgiyle izlendi. Eserlerindeki portrelerinde modellerinin ruhuna inen, amacının ‘benzetmekten ziyade modelleri inceleyerek karakter analizi yapmak’ olduğunu söyleyen Bahri Genç tuallerine modellerin ruhlarını da yansıtıyor.
 
Bahri Genç, 1963 Erzurum doğumludur. 1982 yılında İDGSA'ya girer,19922de Mimar Sinan Üniversitesi Resim Bölümü, Devrim Erbil Atölyesi'ni yüksek resim mezunu olarak bitirir. 1987 yılından itibaren gurup ve 1990'dan itibaren de kişisel sergilerine başlar. 1994 yılında MSÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde, ''Sanatta Yeterlilik'' e başlar. Almanya'da sanatsal çalışmalar yapar. MSGSÜ ve özel okullarda ders verir. 2007'den beri Uluslararası Plastik sanatlar Derneği'nde 2. Başkanlık yapmaktadır. Önemli kolleksiyonlarda eserleri olan sanatçı çalışmalarını İstanbul'da i atölyesi'bde sürdürmektedir.
Marilyn Monroe gibi ikonik yüzlerin yanı sıra tanınmamış yüzleri de resmeden Genç'i, Sibel Baykam, sergi katalog önsözünde  şöyle özetliyor: "Marilyn’in ve bazı başka kadınların türlü çeşit anlarına tanıklık ediyoruz resimlerinde. Değişimlerini izliyoruz. Bahri’nin dilediği, sunduğu, okuduğu, ikonlaştırdığı, dürüst tabiriyle servis ettiği halleriyle. Bu süreçte tek bir şeyden eminiz: Bahri kadınları sevmekten öte onlara, genel olarak karakterinin en önemli etiketlerinden biri olan saygıyla yaklaşıyor. Bu çok can alıcı bir kalite. Köpürterek ön plana çıkarmalıyım. “Saygı varsa ortalıkta korkmayacaksın” derdi, tanıdığım başka bir değerli erkek."Ve devam ediyor:"Kadınlar var bu resimlerde. Binbir ifadeyle Bahri’ye, ve fakat hemen ardından onun filtresinden bize bakan kadınlar.''
 
  
Sergiyi gezdiğimizde, peşpeşe duvarlara yaslanmış kadınların, tuvallerden dışarı taşan duygularıyla, bizlerle iletişim kurma isteğine şahit oluyoruz. Sophia, Sylvia, Selin, Nehir, seksi ama masum; aşkı bekliyor, yüzleşiyorlar. Beyaz düşlere, kaybolmuş zamanlara, baharda gökyüzüne bakarak, Venedik hayallerinde öykünüyorlar. Biraz daha uzun süre bakar, dinlerseniz, her birinin kulağınıza ayrı bir hikaye fısıldadığına şahit olabilirsiniz.
Fırçasının peşine takılarak yoluna devam eden Bahri Genç, elinin yetkinliği, birikimlerinin artmasıyla, yeniliklere yelken açmak niyetinde... ''İnsan yüzünden vaz geçemem, mana arayışım hep sürecek ama belki tenselliği boyayla gitgide yok edeceğim ve geriye sadece ruh kalacak, yüzleri okumaya hep devam edeceğim'' Diyor.
Ters Röntgen, 24 Mayıs 2014 tarihine kadar Piramid Sanat’ta izlenebilir.
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 21.4.2014 02:09:56
Yazdır Yazdır
Okunma 2026
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım