Bir Demet Nergis
Her yıkıntı onarılabilir, doğanın yıkıntısı asla…  

''TANIK ŞAHMARAN'' MARDİN MÜZESİ
 
Harika Ören (Efece Haber) - 22 NİSAN-7 MAYIS 2014 tarihleri arasında ‘TANIK ŞAHMARAN’ adını taşıyan sergi Riva Ezilmez, Nasra Şimmeshindi, Tacettin Toparlı, Asaf Zeki Yüksel eserlerinden oluşan bir seçki ile Şeli Art Project işbirliğiyle Mardin Müzesi’nde sanatseverlerle buluşuyor.
 
Şeli Art Project Organizasyon, gündelik yaşam alanlarında sanatsal çözümler öneren proje kapsamında açılan sergiler ‘Her yerde sanat’ sloganıyla etkinliklerine devam ediyor
“Efsaneye göre Şahmeran yüzlerce yıl önce Tarsus’ta yaşayan yılan vücutlu kadın başlı bir kahramandır. Bahçesinde insanoğlunu cezbedecek her türlü yiyecek ve ziynet eşyası bulunan Şahmeran kimsenin bilmediği bir yerde insanoğlundan uzakta yerin altında yaşamış, ta ki insanoğlu Camsab tarafından bulunana kadar”…
Hikâyenin sonu hüzünlü bir şekilde bitiyor, ama hikâyenin bir de insanı kendine hayran bırakan bir tarafı var. 
 
 
Tabi Şahmeran, dinleyenin gönlünü, sevgisini ve hayranlığını kazanırken aynı zamanda görkemine yakışmayan ölümüyle okuyucuyu, dinleyiciyi hüzne sokuyor. Zaten bu yoğun iki duygu, hayranlık ve hüzündür sanatçıları aralıksız şahmeran resimleri yapmaya iten şey.
Eserlerinde Şahmeran’ı anlatmayı seçen tüm sanatçılar bu hikâyenin esrarıyla Şahmeran resimlerini yaptıklarını dile getirirler genellikle. "Tanık Şahmeran" sergisinde eserleriyle yer alan sanatçılarında gerekçeleri diğerlerinden pek farklı değil. Sanatçılara göre eserlerinde Şahmeran efsanesini konu almak bir anlamda, Şahmeranın zihinlerden silinmeyen efsanesini yeniden canlandırdığı gibi diğer taraftan Şahmeranın yeryüzünden gitmemiş olan ruhunu yeniden Tarsus Toprakları'nda canlandırmak; bir anlamda parçalarını yeniden bir araya getirerek oluşmasını sağlamak anlamına da gelmektedir.
Çalışmalarında genel, yoğun ve baskın görüntüsüyle Şahmeran’a yer veren sanatçılar bununla birlikte çeşitli semboller, simgeler ve imgeler kullanarak bu hikâyeyi kendine özgün bir biçimde canlandırmaya özen göstermişlerdir. Seçmiş oldukları mavi, yeşil ve turkuaz renklerinin öncelikli renk olarak gözlendiği çalışmalarda, gözün seçebildiği bir diğer baskın renkte çalışmalara esrarengiz bir atmosfer katan koyu turuncu rengidir. Bu rengin kullanılma özelliği, Şahmeranın kanını temsil etmesidir.
Görünüyor ki sanatçılar seçmiş oldukları bu renkler, imge, sembol ve simgelerle oluşturmuş oldukları eserlerle çarpıcı bir etki yakalamayı başarmışlardır. Çalışmalarda ki diğer öğeler ise, birer simge şeklinde verilmiş olan hayvan resimleridir. Bu anlatımlar, Şahmeran’ın yaşamış olduğu rengârenk bahçelerden oluşan yer altı diyarının betimlemesi olarak izleyiciye, hikâyeyi yaratıcı bir dizilimle anlatmaya yardımcı olmaktadırlar.
İlgiyle izlenen sergi 7 Mayıs 2014 tarihine kadar, Mardin Müzesi Sergi Salonu'nda görülebilir.
Harika Ören

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 28.4.2014 19:39:03
Yazdır Yazdır
Okunma 1640
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım