Bir Demet Nergis
Uygarlık, insanlarla doğanın arasını açmıştır.  

FAHRETTİN DEMİRYÜREK ''Dünü... Bugün Çizdim''
 
FAHRETTİN DEMİRYÜREK ''Dünü... Bugün Çizdim''
Harika Ören (Efece Haber) - Fahrettin Demiryürek Sepetçioğlu'nun "Dünü... Bugün Çizdim" isimli, resim sergisi Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi, Tekkubbe Salonu'nda 6 Mayıs 2014 günü açıldı. "Dünü... Bugün Çizdim" resim sergisi 7 Mayıs - 18 Mayıs günleri arasında sanat severlerce gezilebilecek.
Sepetcioğlu'nun sergisinde, Elif Vav, Besmele, Hilye-i Şerif ve çeşitli hadisler serisinden oluşan her biri özel 33 eser yer alıyor.Çalışmaları her alanda büyük beğeni toplayan ve eserleri dünyaca önemli müze ve pek çok seçkin ailelerin koleksiyonlarında yer alan, hat sanatının çağdaş yorumcusu olan sanatçının, yağlı boya üzerine yaptığı Osmanlı Hat Sanatı ve Tipografik resim üzerine çağdaş yorumları görülmeye değer özellikte...
  
Fahrettin Demiryürek Sepetçioğlu, 1941 yılında İstanbul, Çengelköy’de doğdu. 1965 yılında Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’nu bitirdi. Yedek subay olarak askerliğini yaptıktan sonra 1968 yılında Yale Üniversitesi’nin özel bursuyla, Yale School of Art and Architecture Okulu’nun talebesi oldu.
 
Yale’den 1970 yılında Master of Fine Arts derecesi ile mezun oldu. Okul yıllarında, Prof. Armin Hofmann ve Prof.Christopher Pullman’ın asistanlığını yaptı. Hocalarının, Fahrettin Sepetçioğlu’nu çok başarılı buluyorlardı. Amerika’da kalıp çalışmalarına devam edebilmesini istediler. Rockefeller Faundation ‘dan özel burs alıp Yale Üniversitesi’nde çeşitli araştırmalar yapmasını sağladılar. 1970 yılından itibaren Yale’de, Prof. Alvin Eisenman, Prof. Erwin Hauer, Prof.Lester Johnson ve Prof.Knox Martin ile Resim ve Heykel çalıştı. Çağdaş akımlardan, Resimde “Hard Edge” Heykelde “Minimalist” çalışmalar yapmaya başladı.
Yine, Prof.Norman Ives ve Prof.Herbest Matter ile “Tipografik” Resimler üzerine çalıştı. Basel, Kunstgewerbeschule Okulu’ndan Prof. Armin Hofmann ve Prof.André Gürtler’le yaptığı çalışmalarla da Tipografik Resme olan sevgisi daha çok arttı. 1969 yılında tanıştığı Bauhaus’un hayattaki son hocası Prof. Josef Albers, ona resimde “Öz Kültür”üne dönmesini, öz kültüründe araştırmalar ve Resim’ler yapmasını öğüt verdi.
1980’li yıllarda çağdaş Modern Resim için “De Stijl” sanat akımını ile Mondrian, Theo van Doesburg ve Rus ressam Kasimir Malevich üzerinde araştırmalar yaptı. 1980 yılında, 1970 yılından beri düşüncesinde olan Prof.Josef Albers’in tavsiyesi doğrultusunda öz kültürüne ve soyut resimlere yöneldi. Türk Osmanlı Hat Sanatı ve Arap Tipografisi üzerinde çalışmalara başladı. 2000’in üzerinde taslak çalışmaları çizdi. Okul döneminden sonra araştırma ve çalışmalarını hocaları ile paylaştı. 2000 yılında Prof. Erwin Hauer’in ısrarı ile Osmanlı Hat Sanatı ve Arap Tipografisini çağdaş yorumu ile tuvale taşıyarak günümüze getirdi.
2006 yılında Geleneksel Türk Sanatları Uzmanı Koleksiyoner ve M.S.G.S.Ü.’de Öğretim Görevlisi Nilgün Şensoy ile tanıştı. Şensoy’un Hat Sanatı’na olan aşırı tutkusundan dolayı 2007 yılından itibaren hattın çağdaş yorumu ile yapmış olduğu şahsına sanat eserlerini sadece Nilgün Şensoy Kültür ve Sanat Evi’nde sergilemektedir.
Fahrettin Sepetçioğlu, soyut “tipografik resimleriyle” kendi özgün yapıtını ortaya koyan bir sanatçıdır. Allah, Muhammed, Besmele, Hilye, Karalama ve Meşk’ler; Elif ve Vav’lar sanatçının tuvaline obje olmuştur.
İstanbul her gün ve gece bir sürü kültürel ve sanatsal etkinliğe sahne oluyor. Modern hatın tuvale uygulanması ile ortaya çıkan eserler muhakkak görülmeli derim. Sergiyi ücretsiz olarak gezebilirsiniz. 
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 7.5.2014 17:29:35
Yazdır Yazdır
Okunma 2296
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım