Bir Demet Nergis
Doğaya karşı işlenen bir suçun öcü, insan adaletinden daha zorlu olur  

“ÖZGÜR KADIN” DEFİLESİ VE AYŞE MUNGAN
 
   
“ÖZGÜR KADIN” DEFİLESİ
VE AYŞE MUNGAN
 
Şubat 2014 de Sicilya’da 19.’su yapılan, MED-MODA uluslararası tasarım yarışmasına 'Özgür Kadın ' teması ile katılan Ayşe Mungan, Dünyada 12 tasarımcıdan biri olarak seçilip ülkemizi temsil etti.
Ayşe Mungan’ın Tasarımları çok beğenildi özellikle İzmir Brode Tekstilin sponsor olduğu gelinlik tasarımı, Bakay Tekstilin A.Ş’ nin sponsor olduğu siyah dantel elbise ve Türk baskı motifleri kullanarak yapılan etek ve kot ve deri kombinler beğeniyle izlendi.
  
 
“Özgür Kadın” defilesi; günümüz dünyasında ki kadın aldığı ağır sorumluluklar ile aile, çocuk ve kariyer üçgeninin, içinde sıkışır kalır. Sorumluluklarını yerine getirme çabası içinde kendini hapsolmuş ve özgürlüğünden uzaklaşmış hisseder ve değişim başlar… Bu süreçte kadın sertleşmekte, değişmekte ve hatta maskulenleşmektedir.
 
Bakır sert göğüslük, zımbalı büstiyer, prangalı ayaklar, erkek yakalar ve Mevlevi şapkası ile stilize edilmiş olan bu değişimin taaa içinde özgür, rahat, kendini saklamayan ve romantik bir kadın vardır.
 
Evlilik kadın için bir metamorfozdur. Gelinlikte sufi şapkası kullanıldı. Mevlana Celalettin Rumi (sufi filozofu) nin Mevlevi ayininde bu şapka mezar taşını simgeler. Bu aynı zamanda bir değişimi, metamorfozu simgeler.
  
 
Deri ile kot kumaş ve bakır göğüslük sertliği vurgulamak için, saten ile Özel dokuma Türk danteli yumuşaklığı vurgulamak için beraber konbinlenmiştir. Bunun yanı sıra Özel Osmanlı desenleri baskısı olan pamuklu kumaşları da Özgür Kadını vurgulamak için günlük giysilerde kullanılmıştır. Tabii ki uçuşan tül, şifon ve incecik danteller de giysilerde romantizm ve seksapelliği vurgulamaktadır. Tüm düşünceler bir araya getirilerek bu defile oluşturulmuştur.
 
Ayşe Mungan’ın öyküsü aslında yeni atılım yapacaklar için örnek olmalı. Kendisine bu nasıl oldu dediğimiz zaman bir çırpıda anlattı.
 
“Hacettepe İngiliz Dil Bilimi mezunuyum. İş bankasından 2006 yılında emekli oldum. Emekli olduktan sonra her zaman yapmak istediğim bir iş vardı aklımda ve gönlümde, ancak endişelerim vardı, geç kaldım mı acaba diye düşünüyordum. Ancak Ressam olan ablam Ayten Mungan bana dedi ki " Hayatta hiç bir yaş yeni işler yapmak için geç değildir " Hatta mesleklerine geç başlayan birçok ünlüyü örnek vermişti bana mesela Vangogh dedi 27 yasında başladı resim yapmaya ve 10 sene yaptı sadece. Önemli olan yapmak istediğin şeyi büyük bir aşkla yapman demişti ve onun desteği ile moda tasarımı eğitimi almaya başladım ısın mutfağından öğrenmek istedim önce, dikiş, kalıp ve çizim eğitimlerini aldım. En son bunların hepsini bir arada görebileceğim bir okul buldum İzmir 100. yıl olgunlaşma enstitüsü 2 yıllık giyim bölümünde a dan z ye her şeyi öğretiyorlardı. Bu sene mezun oluyorum. Meslek edinmek isteyen herkese İzmir 100. Yıl Olgunlaşma Enstitüsü’nü şiddetle tavsiye ediyorum”.
 
Bu azim ve başarı için Ayşe Mungan’ı kutlamak gerekiyor. Daha büyük başarıları haber yapacağımıza inanıyorum.
 
Belma Demir Akdağ (Efece haber) 20.5.2014
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 22.5.2014 22:40:10
Yazdır Yazdır
Okunma 2208
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım