Bir Demet Nergis
Doğa bekçiyle değil, sevgiyle korunur.  

TÜRKAN SAYLAN & ÇAĞDAŞLIK İÇİN ÇEYREK ASIR
 
Harika Ören (Efece haber) - Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin 25. kuruluş yıldönümü ve 20 yıl boyunca başkanlığını yapanTürkan Saylan anısına hazırlanan “Çağdaşlık İçin Çeyrek Asır” belgeselinin galası; 3 Haziran 2014 akşamı, Saat 18.30’da, Beşiktaş Belediyesi Fulya Sanat Merkezi’nde yapıldı.Nebil Özgentürk'ün hazırladığı  'Çağdaşlık İçin Çeyrek Asır' belgeseli, Saylan'ın hayatından kesitlerin yer aldığı, Çetin Tekindor'un sesinden; derneğin kuruluşundan, Türkan Saylan'ın uğradığı haksızlıklara, Ergenekon baskınlarından, çağdaş Türkiye için başlatılan eğitim seferberliğine kadar bir çok öyküyü içinde barındırıyor. Belgesel, ilk kez gün ışığına çıkan kayıtlar, belgeler ve fotoğraflarla da Türkiye yakın tarihini gözlemliyor. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin verdiği burslarla değişen hayatlar ve açan kardelenler de belgeselde tüm açıklığıyla izleniyor. 
 

Nebil Özgentürk'ün hazırladığı “Çağdaşlık İçin Çeyrek Asır" belgeselinin editörü Ezgi Evcil, koordinatörü Melda Davran, Berat Günçıkan, yapım koordinatörü Aslan Tayfun Alkan, yardımcı yönetmeni Murat Karakuş ve müzikler ise Can Atilla tarafından yapıldı..

“Çağdaşlık İçin Çeyrek Asır”, 180 bin öğrenciye eğitim olanağı sağlayan, açtığı okulları devlete devreden; “Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin neferlerini bir araya getiren neydi?”, “Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Harbiye Orduevi’nde yapılan o toplantıda Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği yöneticilerine ne söyledi?”, “Ergenekon baskınında Türkan Saylan'ın evinde ve dernek binasında o gün neler yaşandı?", “Türkan Saylan'ın uğradığı haksızlıklar, yıllardır mücadele ettiği kanser hastalığını nasıl tetikledi?”, “Karanlık odaklar, çağdaşlık yolunda yürüyen derneği nasıl ve neden engellemeye çalıştı?", “Kar fırtınalarının ardından, yüz binlerce Kardelen nasıl açtı?” sorularının cevaplarına ışık tutarak, bir dönemin gerçek yüzünü ortaya sermesi bakımından önem taşıyor.Sunuculuğunu, Sunay Akın'ın yaptığı gecede, Prof.Dr.Aysel Çelikel, Şafak Pavey'de birer konuşma yaptılar.

 Adına “Sanat ve Bilim Ödülleri” yarışması düzenlenen Prof. Dr. Türkan Saylan, yalnızca bir sivil toplum örgütü olan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin Genel Başkanı değil, ülkemizde cüzam hastalığını büyük ölçüde etkisiz kılmış bir hekim, yol açıcı kişiliği, sınırsız insan sevgisi ve özverisi ile en küçüğünden en büyüğüne bütün insanların sevgi ve saygısını kazanmış bir bilim insanı, yazar, sanat aşığı, bir toplum önderidir. Türkan Saylan, Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde kurulmuş Türkiye Cumhuriyeti’nin laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti olma özelliğine yürekten inanmış; bütün yurttaşların eşit ve özgür bireyler olarak hiçbir ayrımla karşılaşmadan kendilerini geliştirme ve yaşam haklarını, eylemli olarak, yaşamının son anına kadar yüreklilikle savunmuştur.
“Türkan Saylan Sanat ve Bilim Ödülleri” her yıl, ölüm yıldönümünde, onun yaşam anlayışını geleceğe taşıyacak bilim ve sanat ürünleri yaratan kişilere verilerek; Türkan Saylan adı ve anlayışı da yaşatılıyor.Yarışmanın Oya Adalı, Ataol Behramoğlu, Prof. Dr. Aysel Çelikel, Prof. Dr. Yusuf Çotuksöken, Turgay Fişekçi, Yard. Doç Necdet Neydim ‘den oluşan Seçici Kurulu, Çiğdem Sezer’in “Alfabeden Kaçan Harfler” adlı dosyasını oy çokluğuyla ödüle değer buldu.
Türkan Saylan ve ÇYDD'ne atfedilen suçların tamamı asılsız olduğundan, kanun önünde de, herşeyi ile aklanmış, şeffaf bir dernek olarak yoluna devam ediyor.
Harika Ören
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 6.6.2014 17:24:17
Yazdır Yazdır
Okunma 1589
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım