Bir Demet Nergis
Doğaya karşı işlenen bir suçun öcü, insan adaletinden daha zorlu olur  

AKBANK Günümüz Sanatçıları Ödül Sergisi 2014
 
AKBANK Günümüz Sanatçıları Ödül Sergisi 2014
Harika Ören & Deniz Tokgöz (Efece haber) - Çağdaş sanat alanındaki gelişmeleri teşvik etmek, genç Türk sanatçılara destek olmak amacıyla Resim ve Heykel Müzeleri Derneği ve Akbank Sanat işbirliği ile düzenlenen; Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülü 2014 yarışmasının seçkileri 4 Haziran 2014 akşamı Akbank Sanat'ta sergilenmeye başladı.
 
 
Kalabalık bir topluluğun eşliğinde yapılan açılış'ta 6 sanatçı arasından birinciliği ''The Land/Koyun'' video çalışmasıyla Burcu Yağcıoğlu aldı. Sanatçı 1981 doğumlu, Londra'da yaşıyor ve çalışıyor.
The Land, koyun ve peysaj görüntülerinin bir araya getirilmesinden oluşmuş bir kolaj video çalışması olarak yapılmış. Video parçaları bir araya getirilerek, bilimkurgu fantastik bir rüya oluşturulmuş. Yün imge olarak ön plana çıkmış. Sanatçı, koyun imgesinin kültürde ki yerinden hareketle, fonksiyonel olarak koyun bedeni üzerinde durmuş. Yün altından çıkan koyun kafaları, süt-meme fikrine gönderme yaparken; Verici olması gereken memenin; aksine tüketici olduğu vurgusunu yapıyor. Video işlevin tekinsiz bir tersine çevrilmesi olarak görülebilir.
Berat Işık, Ayşegül Karakaş, Gizem karakaş, Alican Leblebici, İhsan Oturmak ve Burcu Yağcıoğlu'nun eserlerinden oluşan serginin; tasarımını Katia Anguelova, Sara Raza, Fatoş Üstek üstleniyor.
Berat Işık, ''Oasis'' isimli Türkiye'nin yakın tarihine Reşit Zengin'in direniş dolu hikayesinden bakan; Güneydoğu'da ki 30 yıllık savaş sürecini; zorunlu göç, kentsel dönüşüm, koruculuk sistemi gibi can alıcı konuları aynı potada sunduğu bir direniş hikayesi, video gösterimi ile katılılıyor.
Ayşegül Karakaş, doğa içinde, figürü fantazi-düş ikileminde sorguladığı yağlıboya tablosu ile karşımıza çıkıyor. Doğanın, aydınlık çekiciliğine, figürün, heyecan, endişe ve korkularını katarak, karartmaya çalışıyor. Figürlerinin cinsel kimliğinden çok, ortam ve bulundukları eylemlerle ilgileniyor. Zamansız mekanlar oluşturup, simgeleştiriyor ve çözümü seyircinin algısına bırakıyor. Sanatçı, İzmir'de yaşıyor ve çalışıyor.
Gizem Karakaş, Dikkat! Dikkat! isimli 4 Kanallı Video yerleştirmesi ile, sanatçının galerici, koleksiyoner, basın mensubu ve sanatsever ile ilişkilerini ortaya koyuyor. Çalışmalarda, ekran başında sessiz duran sanatçıyı görüyoruz. Sanatçı karşı karşıya geldiği sanat sektörünün karakterlerine, iç sesiyle karşılık vermektedir. Olağanı absürdleştiren işin amacı, varoluş nedeni olmuştur.
Alican Leblebici, portre ve otoportreyi bilinen klasik anlamlarından çıkararak, yeni bir anlayışla düzenliyor. Resimde ruhla birleşen portre, izleyicinin otoportresi olma sürecine giriyor.
İhsan Oturmak, ''girdi-işlem-çıktı'' ve ''Portreler arası diyaloglar'' isimli yağlıboya eserleriyle ilkokul sınıf yaşamını, tekli varlığın, çoğul yaşam içinde ki halini, doğal, gerçek; teorik olarak da biçimsel ve düşünsel platformda seyirciye sunuyor. Sanatçı, insanın toplumsallaşması için kişisel ve bölgesel değişiklikler olmalı mı? Beş farklı sınıfa aynı dersi verebilir miyiz? bir önceki halin özellikleri değiştrilmeli mi? Sanatçı, sorularıyla başbaşa bıraktığı izleyiciyi etkilen görselleri ile büyük ilgi uyandırıyor.
Davetlilerle paylaştığım, ''Sizin birinciniz kim? ''sorusuna aldığım yanıtlar değişik oldu. Ama İnci Aksoy ile yaptığımız öz eleştiride, birinciliğin hakkı olana gittiği konusunda hemfikir olduk. Sanat, şimdiye kadar hiç yapılmamış olanın ödüllendirilmesiyle bir adım daha öne çıkmıştı.
Akbank Günümüz sanatçıları Ödül Sergisi 2014, Beyoğlu Akbank Sanat Merkezi'nde 25 Temmuz 2014 tarihine kadar devam edecek. Görmelisiniz...
Harika Ören & Deniz Tokgöz (Efece haber)

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 7.6.2014 21:59:19
Yazdır Yazdır
Okunma 1992
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım