Bir Demet Nergis
Doğa bekçiyle değil, sevgiyle korunur.  

“PERA TÜRK MÜZİĞİ KONSERLERİ” BİRİNCİ YILINDA
 
“PERA TÜRK MÜZİĞİ KONSERLERİ” BİRİNCİ YILINDA
.
Ayten Yavaşca /İstanbul (Efece haber) - Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi’nin, Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca danışmanlığında, Yrd. Doç. Dr. Adnan Çoban sanat yönetmenliğinde ve Sinan Sipahi koordinatörlüğünde düzenlediği “Pera Müzesi Türk Müziği Konserleri”nin dokuzuncusu 8 Haziran 2014 tarihi saat 16:00 da Pera Müzesi Oditoryum Salonu’nda gerçekleşti.
 
 
 
Münir Nurettin Selçuk’un eserlerinin icra edildiği konserin bu ayki misafir solisti Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu solistlerinden son dönemde yetişen en önemli erkek seslerinden Alâeddin Yavaşca’nın da öğrencisi olan Bekir Ünlüataer’di.
Mayıs 2013’te “III. Selim Ekolü” ile başlayan Pera Müzesi Türk Müziği Konserleri programı, Ekim 2013’te “Hammâmizâde İsmail Dede Efendi”, Kasım 2013’te “Meşk Zincirinde Hocalar ve Talebeleri”, Aralık 2013’te “Hacı Ârif Bey”, Ocak 2014’te “Şevki Bey”, Mart 2014 başında “Alâeddin Yavaşca”, Mart 2014 sonunda “Mûsıkîşinas Hekimler”, Nisan 2014’te de “Rahmi Bey ve Ahmed Râsim”in eserlerinin icra edildiği nitelikli konserlerle birinci yılını tamamladı.
 
Suna ve İnan Kıraç Vakfı Genel Müdürü M.Özalp Birol “Türk Müziği Konserleri”nin birinci yılını doldurması dolayısıyla konser öncesi yaptığı konuşmasının bir bölümü:
 
   
Türk müziğine gönül vermiş değerli dostlar,
Bu çalışmalarımızdaki büyük şansımız, Türk Müziğinin yaşayan en büyük ustalarından sayın Prof Dr. Alâeddin Yavaşça gibi bir hazinenin bu programın danışmanlığını yapması, sayın Dr. Adnan Çoban ve sayın Sinan Sipahi gibi nitelikli müzik insanlarının bu programın yönetiminde ve koordinasyonunda özveriyle çalışması, sayın Cengiz Solakoğlu gibi bir Türk Müziği Dostu’nun değerli desteği ve elbette, bu konserlerin, Suna ve İnan Kıraç Vakfı’nın, Pera Müzesi’nin ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün kurucusu sayın İnan Kıraç gibi nitelikli ve güçlü bir kültür-sanat girişimcisi ve kuruluşları tarafından destekleniyor olmasıdır.
Bu değerli isimlerin hepsine yürekten teşekkür ediyoruz. Bu çerçevede, şimdiye kadar bu programlara solist olarak katkı koyan, saygıdeğer sanatçılar, Dr. Adnan Çoban, Çiğdem Yarkın, Doğan Dikmen, Münip Utandı, Güzin Değişmez, Güler Basu Şen, Prof. Dr. Ali Rıza Kural ve Adnan Mungan’a; değerli hanendeler, Bilal Kavçakar, Erkut Pehlivanoğlu, Sarper Eroğlu ve Suat Güney’e, ve çok değerli saz sanatçılarımız:
Sayın Caner Can, Emrullah Şengüller, Gökhan Filizman, Hüseyin Özkılıç, Mert Nar, Neşe Yeşim Altınel Çoban, Safinaz Rizeli, Selim Güler ve Yurdal Tokcan ile sayın Taner Sayacıoğlu, Lütfiye Özer, Gamze Ege Yıldız, Volkan Yılmaz, Volkan Ertem ve üstat Osman Nuri Özpekel’e içten teşekkürlerimizi sunuyoruz.
 
Tabii, bir büyük teşekkür de, bu programlarda bizi yalnız bırakmayan çok değerli izleyicilerimize, yani sizlere… Sağolun, varolun, hep bizimle olun…
 
 
Değerli Dostlar,
Bugün 2014 yılının ilk yarısının son konserinde birlikteyiz. Konser, Türk Müziği’nin büyük Ustası Münir Nurettin Selçuk’un seçme eserlerinden oluşuyor. Bu vesileyle, bugünkü konsere ayrı bir anlam verdiğini düşündüğümüz hoş bir hususu -izninizle- sizlerle paylaşmak isteriz: Bundan bir süre önce üstat Alâeddin Yavaşca’ya, üstat Münir Nurettin Selçuk'a ait tamburu alabileceğimize dair bilgi iletilmiş. Alâeddin Bey, programımızın danışmanı ve Münir Nurettin Bey’in bir öğrencisi olarak, bu bilgiyi bizle paylaştı. Kurucumuz İnan Bey de konu tamburu alarak Suna ve İnan Kıraç Vakfı’na bağışladı. Tambur, önce usta ve sedefkâr ellerinden geçti, sonra Suna ve İnan Kıraç Vakfı Koleksiyonu’na alındı. Manevi değeri bizce çok yüksek olan bu zarif saz, bugün, Pera Müzesi Oditoryumu’nda kendisine ayırdığımız köşede, ancak bu kez dinleyici olarak yerini aldı. Bu hususu sizle paylaşmaktan ayrı bir mutluluk duyuyoruz.
M.Özalp Birol daha sonra hazırlamış olduğu Powerpoint sunumla Münir Nurettin Selçuk’un biyografisini sundu. Powerpoint sunumunun bir bölümünde Yavaşca’nın da Hocası olan Münir Nurettin Selçuk’la ilgili Alâedin Yavaşcanın birkaç hatırasına da yer verdi:
 
Üstat Alâeddin Yavaşca’dan, üstat Münir Nurettin Selçuk’la ilgili birkaç anı:
“Münir Bey’le tanışmam çok küçük yaşta ve Kilis’te oldu diyebilirim. Zira Münir Bey’in plaklarıyla büyüdüm, belki de ses sanatçılığım, o plakları dinleyerek kendisine duyduğum sevginin sonucunda gelişmiştir. Bir nevi vasıtalı olarak küçük yaştan itibaren kendisinden meşk etmiş oluyorduk. 1950 yılında radyoya girdikten sonra rahmetli hocam benim bir programımı dinlemiş. Beğenisini kendisine jübile yapılacağı zaman, beni de şarkı okumaya davet ederek gösterdi. Bana “Senin bir iki seansını dinledim, çok şey vaat ediyorsun, seninle ilgilenmek isterim. Önce bir jübile hazırlığımız var, o jübile hazırlığı esnasında meşklere başlar, sonra seni belli günlerde eve çağırırım, gelirsin meşke devam ederiz” dedi. Böylece Teşvikiye’deki evlerinde, bir disiplin içerisinde, 2,5 yıl sürecek usta-çırak ilişkisiyle derslere başladık.”
 
“Radyoda program yaptıktan sonra hocama dinleyip dinlemediğini sorardım. Bana yalnızca ilk sorduğumda evet demişti. Sonradan sorduklarıma hep hayır cevabı almıştım. Bundan cesaretle radyoda değişik formlarda eserler okuyordum. Münir Bey’le beste konusunda eser çalışmamıştık, bir radyo reansımda Tamburi İsak’ın Şedaraban bestesini okudum, meğer bu radyo seansımı dinlemiş ve de kızmış, bir gittiğimde, “Alâeddin büyük formdaki eserleri seninle geçtik mi? dedi, ben de, “Hayır hocam” dedim. “Ben sana şarkıları meşk ediyorum, üstelik hangi usûlde şarkılar geçtiysek sana müsamahalı davranıyorum. O usûlde başka şarkıları alıp okuyabilirsin, ama öğrettiklerimin dışında, benim göstermediğim şeyleri bir daha okursan, hemen meşki keseriz, tamam mı?” dedi.
 
Hemen “Tamam” dedim, böyle büyük fırsatı kaçıramazdım.”
Özalp Bey, Türk Müziğinin Büyük Ustası Münir Nurettin Selçuk Beyefendi’yi, aramızdan ayrılışının 33. yılında sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz. Nur içinde yatsın! diyerek sanatçıları sahneye davet etti.
 
Konsere katılan Saz Sanatçıları:
Osman Nuri Özpekel - Ud, Taner Sayacıoğlu - Kanun,Lütfiye Özer - Kemençe, Gamze Ege Yıldız - Tanbur, Volkan Yılmaz - Ney, Volkan Ertem – Viyolonsel.
Çok sayıda seçkin davetlinin katıldığı, salonun tamamiyle dolduğu ve Ud virtüözü Osman Nuri Özpekel’in sunduğu konserde Özpekel’in eserlerle ve Münir Beyle ilgili verdiği anekdotlar seyirciler tarafından ayrı ilgi gördü.
İşte o anekdotlardan bir tanesi:
Nedîm, Fuzûlî, Behçet Kemal Çağlar, Faruk Nafiz Çamlıbel, Ümit Yaşar Oğuzcan, Mustafa Nafiz Irmak, Vecdi Bingöl ve özellikle ayrı bir yeri olan yakın arkadaşı Yahya Kemal Beyatlı gibi şairlerin şiirlerini bestelemiştir. Yahya Kemal’in şiirlerinde bambaşka bir esin kaynağı bulmaktaydı. Yahya Kemal’in İstanbul’un fetih yıldönümü için yazdığı, “Vur pençe-i âli”deki “şemşir aşkına” dizesiyle başlayan “Yeniçeriye Gazel”i Mehter Marşı olarak bestelemiş, içine ‘Ya Settar’, ‘Ya Cabbar’ diye Allah’ın sıfatlarıyla refrenler koymuş, müthiş bir eser meydana getirmişti.
 
1960 yıllarda Alâeddin Yavaşca hocamızın muayenehanesine Mes’ut Cemil, Mustafa Nafiz Irmak, Avni Anıl, Bekir Sıtkı Sezgin, Selahattin Tanur, Hilmi Rit, Ayla
Büyükataman gibi birçok sanatçı arkadaşı gelirdi. Münir Nurettin Selçuk’da bunlardan bir tanesiydi. Münir Bey bir ziyaretinde Yavaşca hocamıza
“Doktor yeni yaptığım besteyi ilk defa sana okuyacağım der” ve az önce sözünü ettiğim güftesi Yahya Kemal Beyatlı’ya ait “Vur pençe-i âli”deki “şemşir aşkına” adlı Mâhûr marşı okur. Yavaşca hocamızın teybine kaydettiği o an bugün ilk defa sizlerle paylaşılıyor. Bu kayıt Sinan Sipahi’nin Yavaşca hocamızla yaptığı arşiv çalışmalarının bir ürünüdür, dinliyoruz”
 
Dedikten sonra elli küsur yıl önce Yavaşca’nın kaydetmiş olduğu ve Münir Nurettin Bey’in ilk defa orada okuduğu eser bugün izleyicilerle paylaşılmış oldu.
Yavaşca’nın Rast Medal- 1 eseriyle başlayan konserde Bekir Ünlüataer’in icra ettiği eserler:
 
Geniş ses aralığına sahip olan Bekir Ünlüataer olağanüstü bir icra ile gerçekleştirdiği konser izleyiciler tarafından çok beğenildi. Ünlüataer yoğun alkışlara Münir Nurettin Selçuk’un meşhur “Kalamış” eserini okuyarak cevap verdi. Eserdeki alışılagelmiş gazelin yerine başka bir gazel okuyarak Yavaşca hocasının beğenisine sundu.
Her konser sonunda sahneye çağırılıp eser okunması istenen Yavaşca öğrencisinin bu güzel performansına beğenisini “bu güzel icraların üstüne okumam” diyerek herkese ders olacak bir büyüklükle karşılık vermesi salonda alkışlara ve konser sonrası yankılara yol açtı.
 
Böylelikle danışmanlığını Devlet Sanatçısı Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca’nın yapmış olduğu Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi’nde gerçekleşen Türk Müziği Konserleri serisi; Ud virtüözü Osman Nuri Özpekel’in sunumunda Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu solistlerinden son dönemde yetişen en önemli erkek seslerinden Alâeddin Yavaşca’nın da öğrencisi olan Bekir Ünlüataer’in misafir solistliğinde “Münir Nurettin Selçuk” konseri ile sezonu kapatmış oldu.
 
ESER ADI GÜFTE MAKAM
Hülyama doğan son güneşim son hevesimdi Mustafa Nafiz Irmak Rast
Ne doğan güne hükmüm geçer Cahit Sıtkı Tarancı Mahur
Aşıka Bağdat sorulmaz ufukları aşar gider Vecdi Bingöl Mâhûr
Çepçevre bahar içinde bir yer gördük Yahya Kemal Beyatlı Muhayyer
Aheste çek kürekleri mehtab uyanmasın Yahya Kemal Beyatlı Uşşak
Söyle sevgili sevgili söyle Vecdi Bingöl Uşşak
Sana dün bir tepeden baktım Yahya Kemal Beyatlı Hicaz
Nihavend Saz Semaî Nihavend
Kandilli yüzerken uykularda Yahya Kemal Beyatlı Nihavend
Hatırla mazi-i mes'udu sen de ben gibi yan _ Nihavend
Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Ümit Yaşar Oğuzcan Kürdîlihicazkâr
Zil şal ve gül (Endülüste raks) Yahya Kemal Beyatlı Kürdîlihicazkâr
Ey naz ü işve velvele-i şan olan sana Yahya Kemal Beyatlı
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 16.6.2014 22:45:56
Yazdır Yazdır
Okunma 1772
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım