Bir Demet Nergis
Her yıkıntı onarılabilir, doğanın yıkıntısı asla…  

“Kadınlar Baş Tacımızdır”
 
“Kadınlar Baş Tacımızdır”
Türkiye Kadın Araştırmaları Projesi Borsa’da Başladı!
 
İstanbul (Efece Haber) - Entelektüel Bakış Derneği (EBADER) tarafından, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın desteğiyle başlatılan Türkiye Kadın Araştırmaları Projesi “Kadınlar Baş Tacımızdır” sloganıyla Borsa İstanbul konferans salonunda tanıtım toplantısını gerçekleştirdi.
 
Değerli Sanatçımız Kibariye , Müge Hanım , Aslıhan Hantal ve EBADER yöneticileri Gülten Erdem Ünlü, Sema Gül
 
İstanbul Borsa’sının kalbinin attığı Borsa İstanbul, sadece ülke ekonomisini değil; Türkiye’deki kadınları da önemsediğini projenin mekan suponsor olarak gösterdi.
Aynur Ayaz’ın sunuculuğunu başarıyla üstlendiğini toplantıda, projenin en büyük destekçilerinden olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı adına Bakanlık Müsteşarı Nesrin Afşar Çelik lansman toplantısında söz aldı.
 
Çelik; “Daha çok adalet üzerine düşünür, daha çok adalet taleplerinin üzerine gidersek, inanıyorum ki toplumdaki birçok sosyal sorun gibi kadın erkek üzerinden tanımladığımız sorunlarımızı da mutlaka aşacağız. Yeter ki kadın olarak da erkek olarak da adalet talep edelim. Bunu herkes için talep edelim, her birimiz için talep edelim. Ancak orada çok ihtiyacımız olan barış, huzur, mutluluk ve sağlıklı nesiller inşallah orada neşet edecektir” mesajını verdi.
 
 
EBADER yöneticileri Gülten Ünlü, Sema Gül, Valimiz Hüseyin Avni Mutlu'nun eşi Gül Mutlu ve Mine Kalca  
 
 

Çelik; özellikle 1980'lerde başlayan süreçte, kadın cinsiyeti üzerinden üretilen söylem ve politikaların aile içine de yansıya ciddi bir çatışma ürettiğini söyleyerek sözlerine devam etti.

Avrupa ve Türkiye’deki boşanma oranları ile evlenme yaşının yükseldiğini, evlenme ve çocuk sahibi olma oranlarının azaldığına işaret eden Çelik, "İstatistikler bize evlilikler ve aile konusunda hiç iç açıcı rakamlar sunmuyor" ifadesini kullandı. Türkiye'nin de bu yönde ilerlemesinden endişe duyduklarını belirten Çelik, "Bu tablo, ne kadın ne erkek için hele hele çocuk için hiç de umut vaat eden, güzellik vaat eden bir tablo değil" dedi.
Pek çok sanatçı gibi Deniz Akkaya 'da projeye destek verenlerden
 
Çelik, erken evlilikte de töre cinayetinde de erkeklerden çok kadınların ön planda yer aldıklarının görüldüğünü anlatarak, ne adına olursa olsun insan onuruna karşı olan, topluma zarara veren tüm kabuller ve değerlerle mücadele edilmesini istedi. Çelik, kadın erkek çatışması üreterek başarı elde edilemeyeceğinin görülmesi gerektiğini de aktardı.
Ayrıca kadın ve erkeğin bir bütünün iki yarısı olduğuna değinen Çelik, şunları da söyledi:
"Kadındaki bir sürü fıtri vasıf, erkekte yoktur, erkekteki fıtri vasıflar da kadında yoktur. Fakat şunu da görmek zorundayız modern insan kadın olsun, erkek olsun ortak bir cinsiyete doğru ilerliyor. Fıtri vasıfları köreliyor, erkekler kadınlaşıyor, kadınlar erkekleşiyor. Bu, insanlık adına bir başarı değildir. Bunları çok doğru görmemiz lazım, çok doğru tespit etmemiz lazım. Çok doğru uygulamalar, politikalar ancak öyle üretebiliriz."
 
 
 
Değerli sanatçımız Cemil Sağyaşar ile birlikte TÜRKİYE KADIN ARAŞTIRMALARI PROJESİ: "KADINLAR BAŞTACIMIZDIR" lansmanından bir kare. Muazzez Arık, Hüma Babuna , Aslıhan Hantal , Vuslat Terkoğlu ve Ceyda Ertüzün   
 
Projenin tanıtım toplantısında söz alan bir diğer isim ise; Prof. Dr. Edibe Sözen Yavuz oldu. Yavuz, siyaset hayatında bir kadın olarak karşılaştığı zorluklara değinirken; bir çok kadın sanatçının da benzer zorluklar yaşadığını, bunların aşılması gerektiğini kaydetti.
"Kadınların değeri, gerçekten hak ettiği ölçüde bu topluma yansımalı" mesajı veren Yavuz; kadının sosyal hayata, siyasete, ekonomiye katılımında karşılaştığı ön yargılarla daha fazla mücadele edilmesi gerektiğini belirtti.
 
Yavuz; kadınların toplumdaki gerçek itibarını sağlayabilmek için yeni kamuoyları oluşturulmasını önererek, kadın hakları ve eşitliğinde yasal olarak AB düzeyine gelindiğini, ancak uygulamada hala sorunlar olduğunu vurguladı.
 
Eşitsizlikler konusunda itirazların daha yüksek sesle yapılması gerektiğinin altını çizen Yavuz, "Kadınların büyük bir sessiz koro olduğunu düşünüyorum. Bu sessiz koro, bir gün gerçekten çok güzel şarkılar söyleyecek. Çok güzel besteler yapacak. Toplumu yeniden inşa edecek. En önemlisi insanlığı yeniden inşa edecek" diye konuştu.
EBADER’in başlattığı Türkiye Kadın Araştırmaları Projesi’nden umutlu olduğunu dile getiren Yavuz, projeye olan inancını vurguladı.
 
Projeyi EBADER adına söz alan Gülten Erdem Ünlü tanıttı. Ünlü; proje kapsamında panel, seminerler ve uluslararası bir kongre gerçekleştirileceğine değinerek; gerçekleştirilecek olan Türkiye Kadın Araştırmaları Zirvesi ve Türkiye Kadın Araştırmaları Panel’i için tüm sivil toplum kuruluşlarının, özel sektörün, akademik kurumların ve enstitülerin desteklerini beklediklerini belirterek; kadına değer veren tüm kuruluşları proje için işbirliğine davet etti. Kadın için yaptıkları her projede desteklerini esirgemeyen Borsa İstanbul’a teşekkürlerini sunan Ünlü; diğer kuruluşların da destek verdiklerini görmeyi dilediğini ifade etti.
 
 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı adına Bakanlık Müsteşarı Nesrin Afşar Çelik , EBADER yöneticileri Gülten Erdem Ünlü , ve Sema Gül , Ak Parti eski Milletvekili Edibe Sözen , Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Önal İnaltekin,İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun eşi Gül Mutlu ve Mine Kalca 

Proje tanıtım toplantısında; EBADER Yönetim’i ise; üst düzey üye ve yönetim profili ile dikkat çekti. Derneğin yönetiminde, daha önce çok sayıda kitabı yayınlanmış ve yurtiçi ve yurtdışında bu alanda çok sayıda konferansa imza atmış Sema Gül gibi isimler bulunuyor.

 
 
Etkinlikte ayrıca; çeşitli sivil toplum kuruluşlarının yönetiminden uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapmış Mine Kalca, Aslı Hantal ve Pınar Akkaş gibi isimler de yer aldı.
 
Sanat, siyaset ve akademi dünyasının büyük ilgi gösterdiği toplantıda;
Sanatçı Kibariye'ye, sanat yaşamının 40. yılı dolayısıyla Müsteşar Çelik tarafından plaket verildi.
 
Projeye katkılarından dolayı;
 
Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Önal İnaltekin,
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun eşi Gül Mutlu,
Ak parti milletvekili Canan Kalsın,
Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Dizdar,
Davranış Bilimleri Uzmanı Aşkım Kapışmak,
Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan,
Sanatçı Bora Gencer ve Deniz Akkaya'ya da projeye verdikleri manevi desteklerinden ötürü teşekkür plaketi takdim edildi. Projeye pek çok dernek ve vakıfın yanında Teknik ve Bilim Araştırma Vakfı da destek verdi.
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 23.6.2014 10:17:01
Yazdır Yazdır
Okunma 2689
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım