Bir Demet Nergis
Tabiatın şiiri hiç bitmez.  

''EN UZUN SENARYO'' TEŞVİKİYE SANAT'ta
 
''EN UZUN SENARYO'' TEŞVİKİYE SANAT'ta
Harika Ören /İstanbul (Efece Haber) - Teşvikiye Sanat Galerisi 19 Haziran 2014 tarihinde En Uzun Senaryo başlıklı sergisini, sanatseverlerle buluşturdu.
“En Uzun Senaryo” adlı sergide  Türkiye'nin önde gelen ustaları, Altan Çelem, Bedri Baykam, İrfan Okan, Mehmet Günyeli, Resül Aytemür, Şahin Paksoy’un yapıtları yer alıyor. Her bir sanatçı, özgün ve çağdaş yapıtlarını üreterek, çeşitli konuları ele aldılar; Türkiye’nin çağdaş sanat serüveninde yer alacak, farklı bakış açılarını sundular.
Sanatçılar tam kadro ile açılışta yerlerini alarak, sanatseverlerle söyleştiler ve fotoğraf çektirdiler. İlgiyle izlenen yapıtların alıcıları arasında, özgün, usta gazeteci Hıncal Uluç'da vardı. Uluç iyi bir sanat izleyicisi ve kolleksiyoner olarak bilinir. Bedri Baykam eseri ile ilgilenen Uluç'un, Baykam ile yaptığı nükteli pazarlık, dakikalar boyu keyifli bir sohbete konu oldu.
Fotoğraf ve resmin artık yan yana yer aldığı sergilerden biri de En Uzun Senaryo oldu. Sanatçıların ele aldıkları konulara bakış açıları,  görsel üsluplarıyla  birbirlerinde farklı yaratıları, figüratif resim, fotoğrafta şiirsellik, güncel yaşamı vurucu biçimde sorgulama, kent hayatında yaşam halleri gibi pek çok olguyla karşımıza çıkan bu altı sanatçının değerini bir kez daha ortaya koydu.
Teşvikiye Sanat Galerisi, 1985 yılında Şahin Paksoy ve Doğan Paksoy tarafından İstanbul Abdi İpekçi Caddesi’nde kuruldu. Şu an yöneticiliğini Doğan Paksoy’un yaptığı galeri, kuruluş aşamasından bu yana figüratif resim anlayışı ile çalışan sanatçıları sergilemeyi ilke edinip, 20 yıl sonra belirlediği bu çizgisinden ödün vermeden sanat izleyicisine ulaşıyor.
Sergilemelerinde Türk resim tarihinden örneklerle klasik sanatçılara, yaşayan ustalara, genç ve yabancı sanatçılara yer vererek izleyicisine olabildiğince geniş bir seçki sunuyor. Galeri, çalışmaların daha geniş alanlara yayılabilmesi ve sanatçıların daha kolay tanınması için yaptığı sergiler dışında, çıkardığı yayın ve kataloglarla da sanatsal yapılanmayı destekleyen bir tavır sergiliyor. Bu bağlamda Komet, Burhan Uygur, Yavuz Tanyeli, Şahin Paksoy, Alfred Hrdlicka, Olivier O. Olivier, Mustafa Ata, İbrahim Örs için yayımlanan kitaplar birer örnek oluşturuyor. Bunların dışında açılan sergilerin kataloglarını da yayınlıyor.
Teşvikiye Sanat Galerisi yaptığı sergiler ve yayımladığı katalogların yanısıra Türkiye’de Sanat ve Gençsanat dergilerini de yayın hayatına kazandırarak bu anlamdaki önemli bir boşluğu tamamlama misyonunu üstleniyor. 13 yıldır yayımlanan Türkiye’de Sanat ve 10. yılını dolduran Gençsanat dergileri Türkiye’de sadece plastik sanatlar üzerine yayımlanan dergiler olma özelliğini taşırken, Türk ve Dünya sanatındaki oluşumları, grupları, akımları gündeme getirerek plastik sanatlar alanında düşünceler üretilmesine aracı oluyor. Genel yayın yönetmenliğini Doğan Paksoy’un üstlendiği bu iki dergi, Türk ve Dünya sanatında tarafsız, önyargısız ve geniş bakış açısını okuyucusuna yansıtarak ülkemiz sanat tarihinde olması gereken hafızayı oluşturarak ve her yeni sayıyla, yeni bir tarih yazımını da gerçekleştirerek gelecek kuşaklara yapılanlardan izler bırakmayı amaçlıyor.
Teşvikiye Sanat Galerisi sahibi ve Genç Sanat Dergisi Yayın Yönetmeni Doğan Paksoy'un ev sahipliğinde sergilenen, “En Uzun Senaryo”  sergisi 26 Temmuz 2014'e dek Teşvikiye Sanat Galerisi’nde görülebilir.
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 26.6.2014 09:47:01
Yazdır Yazdır
Okunma 1692
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım