Bir Demet Nergis
Tabiatın şiiri hiç bitmez.  

İSTANBUL EXLİBRİS AKADEMİSİ DERNEĞİ SERGİSİ, BODRUM'DA
 
İSTANBUL EXLİBRİS AKADEMİSİ DERNEĞİ SERGİSİ,
BODRUM’DA
 
Senelerce evvel Exlibris Konferansı verilen Bodrum Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyünde geçenlerde de "Exlibris" sergisi açıldı. Exlibris "Kitapseverlerin kitaplarının iç kapağına yapıştırdıkları, üzerinde adlarının ve değişik konularda resimlerin yer aldığı küçük boyutlu grafik çalışmalar" anlamına geliyor.
 
1998’de Latife Başbuğ tarafından kurulan İstanbul Exlibris Akademisi Derneğinin bu Bodrum'daki ikinci sergisi… İlki 18 Akdeniz ülkesinden 500'e yakın Lions'un katıldığı Uluslararası 13. Akdeniz Konferansı sırasında Bodrum'da Kefaluka Resort Hotel Sanat Galerisi'nde açılan ''Exlibris Akdeniz 2010'' konulu sergi idi. Akdeniz ülkelerindeki bütün Lions derneklerinden gelen 500'e yakın misafir bu sergiyi çok beğenmişti. Nasıl beğenmesinler; İstanbul Exlibris Akademisi Derneği üyeleri Ayşe Anıl, Ayşen Erte, Betül Uras, Birgül Hacıalioğlu, Dilara O.Gürses, Erol Ünal, Esin Kuseyri, Esra Kizir Gökçen, Gülden Günaydın, Mine Arasan, Münevver Cillov, Reyhan Çezik, Tülay Öktem, Tülin Aktar, Vildan Ç. Yıldız sırf bu etkinlik için "Akdeniz 2010" konulu eserler hazırlamışlardı.
 
 
Bodrum Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyünde 24 Haziran - 6 Temmuz tarihleri arasında Yıldız Kenter Sanat Galerisi'nde açılan sergiye Exlibris sanatçıları Ayşe Anıl, Ayşen Erte, Betül Uras,Birgül Hacıalioğlu, Canan Bilge, Dilara Oktar Gürses, Doğu Erte, Erol Ünal, Esra Kizir Gökçen, Gülden Günaydın, İnci Çokneşeli, Mine Arasan, Münevver Cillov, Nazan Sönmez, Nermin Kutri, Neşe Meral, Suğgur Kars,Şengül Altıok, Tülay Öktem, Vildan Çolak Yıldız katıldı. Her sanatçının dörder eserle katılmışlar. Sergide enteresan bir husus da Exlibrisi ve derneğin faaliyetlerini anlatan panolardı. Bu panoların dışında sergiye gelenlere Exlibrisi anlatan broşürler dağıtılıyor.
 
İstanbul Exlibris Akademisi Derneğinin Başkanı Latife Başbuğ Exlibris'in Türkiye’deki gelişmesini Erol Ünal'a şöyle açıklıyor; Exlibris sanatın dünyasına ilk adım atmam, 1991 yılında İtalya’da uluslararası bir sergi organize etmekte olan dostum; ressam arkadaşım Antonio Grimaldi’nin davetiyle gerçekleşti. Bu uluslararası sergide neden Türkiye olmasın? Diye çabalayan dostumun gayreti ile Türkiye’den altı sanatçı ile İtalya’nın Cenova Kenti’nde "Uluslararası Exlibris Kristof Kolomb" sergisine katıldık. Bu Exlibris yarışmasına ilk defa Türk Sanatçılar katıldı. Uluslararası Exlibris Kristof Kolomb sergisi İstanbul Basın Müzesi’nde, daha sonra İspanya’da Badalona Kenti'nde, Amerika'da New York’da sergilendi. İtalyan Türk Biennalini İtalya’da organize ettik. Roma’da Exlibris Türkiye sergisi, Exlibris Müzik Aletleri sergisi ile devam ettik. Bu çalışmalarımız sanatçılarımızı uluslararası platforma taşımak içindi ve bunu yaparken de ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmaktı. Bu nedenle İstanbul Exlibris Akademisi Derneğini kurduk. Türk sanatçıların yurtdışındaki, yarışma ve sergilere katılmasına öncülük ettik. İlk olarak İMKB’nin destek ve katkıları ile uluslararası ödüllü "Exlibris İstanbul 2000" yarışmasını gerçekleştirdik. “Exlibris İstanbul 2000 Uluslararası Exlibris yarışması” Türkiye’de açılan ilk Uluslararası Exlibris yarışmasıdır. Yarışmanın sergisi Arkeoloji Müzesi’nde yapıldı. Yedi ülkeden 64 sanatçının 96 Exlibris ile katıldığı yarışmada Sevim Arslan ”Birincilik Ödülü”, Umberto Giovannini “İkincilik Ödülü”, Carla di Pancrazio “Üçüncülük Ödülü”, Ettore Antonini, Raffaello Margheri, Claudio Lara, Mauricio Schvarzman, ”Jüri Özel Ödülü” aldı. Oldukça ses getiren bu etkinliğimiz bize güç verdi. Kültür Bakanlığımızın girişimi ile Birleşmiş Milletlerin UNESCO Örgütü; 2002 yılını Nazım Hikmet'e, ölümsüz ozanımıza ithaf etti. Biz de Kültür Bakanlığımızın destek ve katkılarıyla "Exlibris Nazım Hikmet 1902-2002" konulu uluslararası ödüllü bir yarışma tertipledik. Yarışmanın sergisi Arkeoloji Müzesi’nde yapıldı. 18 ülkeden 91 sanatçı 158 eser ile katıldı. Gülbin Koçak ”Birincilik Ödülü”, Krystyna Hierowska “İkincilik Ödülü”, Ali Doğan Üçüncülük Ödülü”, Muntsa Cabetas Samper, Rodrigez Maria Sol, Sevim Arslan, Samosiyk Olga ”Kültür Bakanlığı Özel Ödülü” aldı. 2008’de “Exlibris İstanbul 2000 "Yarışma Sergisini Remo Palmirani hatırasına İtalya-Soncino’da, Soncino Basın Müzesi’nde sergiledik. Sergi Soncino’dan Alba’ya geçip Castello di Roddi D’Alba da aynı adlı şato restorasyonu sonunda halka ilk defa bu sergi ile açıldı ve ayrıca İstanbul Exlibris Akademisi Derneği üyelerinin de eserleriyle katıldığı bir organizasyon gerçekleşti."
 
İstanbul Exlibris Akademisi Derneği Exlibris sanatçılarını, tasarımcılarını, koleksiyoncularını ve kullanıcılarını bir araya getirmek, Exlibris’ le ilgilenenler arasında iyi bir iletişim kurmak, Exlibris' in bir sanat dalı, bir grafik disiplin olarak gelişmesini sağlamak ve Exlibris alanındaki mirasımızı korumak amacıyla kurulmuş. Dernek 2010′da Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesinde, 2012 yılında İtalya’da Albenga’da, 2013 te "Lions Avrupa Forumu" sırasında Lütfü Kırdar salonlarında sergiler açmış.
 
Belma Demir Akdağ (Efece Haber)
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 5.7.2014 21:13:40
Yazdır Yazdır
Okunma 2375
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım