Bir Demet Nergis
Tabiatın şiiri hiç bitmez.  

SAFİYE AYLA 102 YAŞINDA DOODLE
 
SAFİYE AYLA 102 YAŞINDA DOODLE
Harika Ören (Efece haber) - Safiye Ayla bunu görmeliydi... Cumhuriyet döneminin en önemli sanatçılarından Safiye Ayla Doodle Oldu. Google 14 Temmuz 2014 gününe özel logo ile ünlü şarkıcı Safiye Ayla'nın 102. Doğum gününü Türkiye'ye intetnet kullanıcılarına hatırlatarak, jest yaptı.
 
Seneler önce İstanbul, Etiler'de otururken kendisiyle aynı durakta otobüs beklerdik. Ufacık tefecik bir kadındı. Rengarenk giyinir, apartman topuklu ayakkabıları narin vücudunda çok ilgi çekerdi. 102 sene sonra dünyanın en önemli arama motoru Google'la Doodle olmak her kişiye nasib olmaz.
 
Safiye Ayla 14 Temmuz 1917'de İstanbul'da doğdu.
Osmanlı İmparatorluğu'na doğan Safiye, 14 Ocak 1998'de gözlerini kapadığında, Safiye Ayla Targan olarak, Türkiye Cumhuriyet döneminin en tanınmış Türk kadın sanatçılarından biriydi.
8 Nisan 1950'de tarihinde Muhammed'in soyundan gelen son Mekke Şerifi Vezir Ali Haydar Paşa'nın oğlu bestekar Şerif Muhittin Targan ile evlendi.
17 yıl süren evlilikleri Şerif Muhittin Targan'ın 1967 yılındaki vefatıyla sona erdi.
 
Safiye Ayla 14 Temmuz 1917'de İstanbul'da doğdu. Osmanlı İmparatorluğu'na doğan Safiye, 14 Ocak 1998'de gözlerini kapadığında, Safiye Ayla Targan olarak, Türkiye Cumhuriyet döneminin en tanınmış Türk kadın sanatçılarından biriydi. 8 Nisan 1950'de tarihinde Muhammed'in soyundan gelen son Mekke Şerifi Vezir Ali Haydar Paşa'nın oğlu bestekar Şerif Muhittin Targan ile evlendi. 17 yıl süren evlilikleri Şerif Muhittin Targan'ın 1967 yılındaki vefatıyla sona erdi.
Mısırlı Hicazîzade Hafız Abdullah Bey'in kızı olan Safiye Ayla, henüz doğmadan Abdullah Bey vefat etmiştir. Annesini de henüz üç yaşındayken kaybeden Safiye Ayla kimsesiz kalınca Sadabad Sarayı olarak inşa edilmiş Kağıthane'deki Çağlayan Darüleytamı'na verilmiştir. Ne tesadüfdür ki, eşimin anneannesi Adiviye hanımda, Safiye Ayla ile aynı kaderi paylaşarak, anne-babasız kalmış; Çağlayan Darülleytamı'nda aynı zamanda barınmışlar, arkadaş olmuşlardır.
İlkokulu bitirdikten sonra da Bursa Muallim Mektebi'ne yazılan Safiye Ayla, müziğe küçük yaşta piyano çalarak başlar. Bursa Kız Muallim Mektebi'ni bitirir ve Beyoğlu'nda ilkokul öğretmenliği yapmaya başlar.Eyyubi Mustafa Sunar'dan müzik dersleri alan Ayla, Darüttalim Musiki Heyeti'nin konserlerine katıldıktan bir süre sonra öğretmenlikten ayrılır. Yesari Asım Arsoy, Hafız Ahmet Irsoy, Selahattin Pınar, Saadettin Kaynak ve Udi Nevres Bey'in müzik bilgilerinden yararlanır. O artık ses sanatkarıdır, gazinolarda çalışmaya başlar.
1932'de İstanbul Vali Yardımcısı Nuri Bey'in evinde verilen bir davette, Atatürk’ün huzurunda ilk kez şarkı söyler ve kendisinin en beğendiği seslerden biri olur. Açılışından itibaren İstanbul Radyosu olmak üzere Türkiye radyolarında sayısız konser verir; beşyüzden fazla plak doldurur. Diğer kadın yorumcularından ayrı, kendine özgü, beğeni toplayan bir okuyuş tarzı vardır. Ölçüye uyarak, iyi bir diksiyonla, düzgün, aynı zamanda da coşkun, çekici bir tavırla okur. Sesindeki pürüzsüz akış en tiz perdelerde bile kaybolmaz. Zamanın gözde şarkılarıyla fantezilerini olduğu kadar, Rumeli türküleriyle klasik örnekleri de içine alan repertuvarlarıyla geniş bir dinleyici kesimince çok sevilir ve beğenilir. Sesiyle ünü yurt sınırlarını aşar.
 "Seninle doğan güldür bu gönül" ve "Aşk yaprağına konarak koza öresim gelir" adlı iki de bestesi bulunan Safiye Ayla, 1942'de Rey Kardeşler'in "Alabanda" revüsünde Kraliçe Mimoza rolündeki başarısıyla yetenekli bir oyuncu olduğunu da kanıtlar.
Safiye Ayla Mustafa Kemal Atatürk'ün en sevdiği sanatçılardan da birisidir. Ayla, Mustafa Kemal Paşa adına düzenlediği konserde "Yanık Ömer" adlı şarkısını okumuş ve Paşa büyük bir hayranlıkla tekrar tekrar okumasını söylemiştir. Konser sonunda Mustafa Kemal Atatürk, Safiye Ayla'nın yanına gelerek, "Safiye çok teşekkür ederim, çok güzel yorumladın" der ve devam eder. "Bu türküyü bir operada söylemeni çok isterim. Bunu başarırsan, beni gerçekten çok mutlu edersin." diyerek sözlerini tamamlar. Safiye Ayla her yere başvuru yapar, bir operada bu türküyü icra edebilecek tek yer ve olanak bulamaz.
Etiler otobüs durağında beklerken, selamlaşır, hal hatır sorarız. Eğilip usulca makyajında bir hata varsa düzeltmemi ister. Kendini iyi hissettikce çıktığını, çeşitli yerlere başvurduğunu; Atatürk'ün vasiyetini yerine getirerek, Yanık Ömer türküsünü bir müzikalde söylemek için nasıl uğraş verdiğini anlatırdı. Bazen sohbetimiz otobüste de devam eder. Kendini süzenlere, bakanlara tebessümle karşılık verirdi. 
Safiye Ayla, Atatürk Türkiye'sinin yetiştirdiği, dik duran çalışkan, mücadeleci kadınlardan biriydi. Atatürk'ün bu vasiyetini yerine getiremeden 80 yaşındayken vefat etti.
Oysa bugün, 102. doğum gününde Safiye Ayla, dünyanın tanıdığı bir Türk Kadını'dır, sanatçıdır. Kendisini saygıyla anıyorum, Allahın rahmeti üstünden hiç eksilmesin.
Harika Ören
 
 
 
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 14.7.2014 22:56:29
Yazdır Yazdır
Okunma 2101
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • Hacer Birgül TEKÇE Suluboya Resim Sergisi
 • PRİZMA’da BEN/SEN/O&BİZLER
 • ALİ DÜZGÜN "Kentsel Dönüşüm"dedi
 • ’İSTANBUL’dan Düşler ve Renkler’’ MARDİN’de
 • SAKARYA ZAFERİ Çalıştay ve Sergisi
 • 24. Uluslararası Değirmendere Ahşap Heykel sempozyumu başladı
 • ÇOBAN RESSAM
 • Serdar Okan’ın GÖKKUBBE Resim Sergisi
 • İSTİKLAL’de BARIŞ YOLU
 • J. Sorolla modaya imzasını attı
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım