Bir Demet Nergis
Biz doğayı korudukça doğa da bizi korur.  

MÜRÜVVET ''ETNIC'' NİŞ SANAT'ta
 
MÜRÜVVET ''ETNIC'' NİŞ SANAT'ta
HYarika Ören (Efece Haber) - Niş Art Gallery, 21 - 31 Temmuz 2014 tarihlerinde Türk Resim Sanatı’nın son dönemlerde başarılı işlere imza atan, genç çağdaş sanatçılarından Mürüvvet’in ‘ETNIC’ adlı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.
Sıcak bir İstanbul akşamında açılışı yapılan kokteyl ile sanatseverlerle buluşacak olan “ETNIC” adlı kişisel sergisiyle; Mürüvvet kendini anlama yolunda, yerelden evrensele tüm mistik öğeleri, tılsımını eserlerine estetik bir kaygıyla ve yorumla özgün bir anlatımla ortaya koyarak, eserlerini sunuyor.
Günümüzün son dönemlerde, başarılı işlere imza atan, genç çağdaş sanatçılarından Mürüvvet, 1981 de Isparta'da doğdu. Isparta Anadolu Güzel Sanatlar Lisesinde Resim bölümünü 1999 da tamamladı. Pamukkale üniversitesi resim bölümünden 2004 te mezun oldu. Yaklaşık olarak 20 yıldır sürdürdüğü sanat hayatını, Anadolu'da çeşitli yerlerinde etnik araştırmalar yaparak konseptini Semboller ve Nazarlıklar ile belirlemiştir. Yerelden evrensele tüm geçmiş kültürlerin sembolik, mistik kültürel değerlerine özgü öğeleri kullanarak, kendi özgün yorumuyla bir çok sanatseverin beğenisini alarak, çeşitli ülkelerde yerli ve yabancı sanat severlere eserleri ulaşmıştır.
Anadolu kültürünü batı kültürüyle sentezleyerek, semboller, nazarlıklar konseptini estetik bir dille modernize ederek yerelden evrensele taşımaktadır. Bu konsept ile estetikliğinin dışavurumunu değişik bakış açılarıyla biçim ve renklerine taşımaktadır. "Sanat, sanatçının bir devrimidir" sözü onun ilkesidir. Sanatçının dünyası renkleridir, sanatçı renklerle kurguladığı yaşamın bir parçasıdır. Sanatçı evreni değiştiren bir düş gücüne sahiptir ki, dünyayı şekillendiren de onlardır.” der.Halen İstanbuldaki atölyesinde sanatsal çalışmalarına devam etmektedir.
Serkan Azeri, Mürüvvet’in resimlerini tanımlarken ''Yaratıcı hayal gücü ve düşsellik ekseninde, doğu ve batı motiflerinin dengeli sentezinden oluşmuş çok renkli çalışmalar olarak değerlendirilebilir. Bu resimlerde uygulama anlamında motif ve figürlerin oluşum sürecinde stilizasyon mantığı ile derinliği yakalayabilmiş ve güzel bir yüzey resmi tadını gözlemleyebiliyoruz. Mürüvvet çalışmalarında doğu batı sentezinde ve bu zamana kadar uygulama anlamında üzerine fazlaca gidilmeyen ve gerçek anlamda zor olan bir anlayış ve anlatım biçimini sanatında vurgulayarak zor ve güç olanı başarmıştır.'' demektedir.
Doç.Dr. NİLGÜN ÇIBLAK ise ‘Bütün toplumlarda yaygın olarak görülen nazar inancının kökeni, Neolitik çağlara kadar uzanmaktadır. Girit’te, Aşağı Mısır’da, Malta’da, Kuzey Fransa’da ve Britanya’da Bronz çağına ait, balta şeklinde yapılmış nazarlıklar (amuletler) bulunmuştur. Araştırmalar sonucunda, eski dönemlerden itibaren Batı’da ve Doğu’da büyünün ve nazarın kötü etkilerine inanma ve bunlara karşı tedbirler alma bilgisinin köklü olduğu görülmüştür. Aynı şekilde uğursuz gözlerden gelen fenalığı ortadan kaldırmak için Mısırlılar, Fenikeliler, Yunanlılar ve Romalılar tarafından el şeklindeki muskaların kullanıldığı tespit edilmiştir. Geçmişten günümüze varlığını sürdüren bu inanış, ülkemizin hemen her köşesinde günlük hayatın içerisinde ve bütün etkinliğiyle varlığını devam ettirmektedir. Bugün halk arasında, nazara karşı mavi boncuk, delikli taş, nal, yumurta kabuğu gibi çeşitli nazarlıklar kullanılmaktadır. Mürüvvet, bu temaları araştırıp, resimlerinde işleyerek , klasik müzik notaları ile birlikte bütünleştirmiştir.'' diyerek, sanatçıyı ve işlerini anlatmaktadır.
Mürüvvet'in desenlerinde insan ruhunu yakalayan bir tılsım var. Etkileyici bir sergiyle karşımıza çıkan Mürüvvet, Beyaz rengin içinde erittiği gökkuşağı renklerini, kendine has bir uslupla, o kadar naif bir tarzda yorumlamış ki, O'nun işlerine bakarken bir başka dünyaya ait olduğunuz kanısına kapılabilirsiniz. Renk ve müziğin tınılarını içiçe geçirirken, desenleri inanca dair derin bir tutkunun , geçmişten geleceğe devam eden sürecini ve insan üzerinde ki etkisini bir kez daha vurguluyor.
İstanbul, Teşvikiye’deki NİŞ ART GALLERY’de açılan   Mürüvvet’in ‘ETNIC’ temalı resimleri, 21- 31 Temmuz 2014 tarihleri arasında görülebilir.
Harika Ören
 
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 27.7.2014 23:25:15
Yazdır Yazdır
Okunma 1749
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • Hacer Birgül TEKÇE Suluboya Resim Sergisi
 • PRİZMA’da BEN/SEN/O&BİZLER
 • ALİ DÜZGÜN "Kentsel Dönüşüm"dedi
 • ’İSTANBUL’dan Düşler ve Renkler’’ MARDİN’de
 • SAKARYA ZAFERİ Çalıştay ve Sergisi
 • 24. Uluslararası Değirmendere Ahşap Heykel sempozyumu başladı
 • ÇOBAN RESSAM
 • Serdar Okan’ın GÖKKUBBE Resim Sergisi
 • İSTİKLAL’de BARIŞ YOLU
 • J. Sorolla modaya imzasını attı
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım