Bir Demet Nergis
Her yıkıntı onarılabilir, doğanın yıkıntısı asla…  

SAKIP SABANCI MÜZESİ KOLLEKSİYONU
 
   
SAKIP SABANCI MÜZESİ
Sakıp Sabancı Müzesi Resim Koleksiyonu’ndan bir seçki ile Türk resminin erken dönemine bir bakış olan ''Tanzimat'tan Cumhuriyet'e Türk Resmi'' yeni eserler ilavesiyle, sanatseverlerle buluşmaya devam ediyor.
Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), kapsamlı resim koleksiyonunu, “Tanzimattan Cumhuriyete Türk Resmi” başlığıyla, 31 Temmuz’dan itibaren yeniden ziyaretçilerle buluşturuyor.
Osman Hamdi Bey, Fikret Muallâ, Halil Paşa, Şehzade Abdülmecid Efendi ve İzzet Ziya gibi Türk resim sanatının önemli sanatçılarının eserlerini içeren koleksiyon, Sakıp Sabancı’nın Türk resminin belli bir dönemine ilişkin güçlü bir merak ve ilgiyle oluşturduğu kişisel bir koleksiyon olmanın ötesinde, ülkemiz topraklarında resim sanatının gelişip serpilme sürecinin başlangıç evresine dair önemli ipuçları veren bir kültürel birikimdir.
Bu yönüyle Sakıp Sabancı Müzesi Hat Koleksiyonu’nun tarihsel süreçteki devamı niteliğindeki koleksiyon, Türkiye’de görsel imge üretimindeki dönüşümü, sanat ve sanatçı kavramlarının değişen anlamlarını gözler önüne sererek Osmanlı Devleti’nden Türkiye Cumhuriyeti’ne uzanan modernleşme sürecini yansıtır.
Bu toprakların geç keşfedip çabuk sahiplendiği resim sanatı üzerinden, bir ülkenin toplumsal, sosyal ve ekonomik dönüşümünü gözler önüne seren sergide, dikkat çeken pek çok eser sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. Şevket Dağ’a ait görkemli Ayasofya tablosu, Halil Paşa’nın 1889 Paris Fuarı’nda sergilenen ve Bronz Madalya ile ödüllendirilen Madam X adlı eseri ve orjinal ödül belgesi, Osman Hamdi Bey imzalı Naile Hanım portresi muhakkak görülmesi gereken eserler arasında yer alıyor. Özellikle arka planındaki, Bizans ikonalarında kutsal kişilerin betimlenmesi için kullanılan altın yaldızla dikkat çeken Naile Hanım tablosu, Osman Hamdi Bey’in eşine ve kadına verdiği önemi vurgulayarak, dönemin toplumsal yapısına dair ipuçları veriyor. Nazmi Ziya Güran imzalı Taksim Meydanı adlı eser ise Cumhuriyetin halka sağladığı yaşam standartlarını ve özellikle Türk kadınlarına getirdiği özgürlüğü temsil ediyor.
Tanzimattan Cumhuriyete Türk Resmi - Sakıp Sabancı Müzesi Resim Koleksiyonu, erken dönem Türk resminin seçkin örnekleri ile Osmanlı İmparatorluğunun son döneminde İstanbul’da çalışmış yabancı sanatçıların eserlerinden oluşmaktadır. 1850-1950 yılları arasında yoğunlaşmakta olan koleksiyonda Raphael, Konstantin Kapıdağlı, Osman Hamdi Bey, Şeker Ahmed Paşa, Süleyman Seyyid, Nazmi Ziya Güran, İbrahim Çallı, Feyhaman Duran, Fikret Mualla gibi yerel sanatçılar ile, Fausto Zonaro ve Ivan Ayvazovski gibi yabancı sanatçıların eserleri bulunmaktadır.
Harika Ören
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 15.8.2014 08:13:33
Yazdır Yazdır
Okunma 2139
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • Hacer Birgül TEKÇE Suluboya Resim Sergisi
 • PRİZMA’da BEN/SEN/O&BİZLER
 • ALİ DÜZGÜN "Kentsel Dönüşüm"dedi
 • ’İSTANBUL’dan Düşler ve Renkler’’ MARDİN’de
 • SAKARYA ZAFERİ Çalıştay ve Sergisi
 • 24. Uluslararası Değirmendere Ahşap Heykel sempozyumu başladı
 • ÇOBAN RESSAM
 • Serdar Okan’ın GÖKKUBBE Resim Sergisi
 • İSTİKLAL’de BARIŞ YOLU
 • J. Sorolla modaya imzasını attı
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım