Bir Demet Nergis
Tabiatın şiiri hiç bitmez.  

SİSTEMA EUROPE YAZ KAMPI
 
SİSTEMA EUROPE YAZ KAMPI
 
Sevgi Ünal /İstanbul (Efece Haber) - Sistema Europe Yaz Kampı farklı ülkelerden 14-23 Ağustos 2014 tarihleri arasında Barış İçin Sanat Vakfı, İKSV (İstanbul Kültür Sanat Vakfı) ile işbirliğiyle, Boğaziçi Üniversitesi ev sahipliğinde bir araya getirdi. Geçen yaz Salzburg’da düzenlenen orkestralar kampının bir devamı niteliğindeki bu kampta çocuklar her gün gerçekleşen orkestra provalarına, farklı atölye ve etkinliklere katılma şansı buldular.
 
Ayrıca, kamp kapsamında, Türkiye’nin farklı illerinin yanı sıra, on bir ülkeden ellinin üzerinde eğitmen El Sistema eğitim modelini öğrenmeleri ve yaygınlaştırmaları amacıyla El Sistema Modeli Eğitim Programına katıldı.
 
 
Barış için Müzik Vakfı, Müzik Direktörü Bruno Campo ile Mozart Bologna Orkestrası ve Lucerne Festival Orkestrası üyesi Etienne Abelin’in müzikal liderliğiyle gerçekleştirilen Sistema Europe Orkestra Kampı’na, Türkiye’den Barış İçin Müzik Orkestrası’yla birlikte Avusturya, Danimarka, Hırvatistan, İngiltere, İsveç, İsviçre, İtalya ve Portekiz’den yaşları 10-19 arasında değişen 200 çocuk katıldı.
 
Bu çerçevede Sistema Europe Gençlik Orkestrası’nın 21 Ağustos 2014 de İstanbul Bakırköy Belediyesi Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi’nde verdikleri konserin açılışında Bakırköy Belediye başkanı Bülent Kerimoğlu, böyle bir organizasyonun halka tanıtımına vesile olmalarından dolayı mutluluğunu ifade etti. Barışın temelinin sanat ve kültürle olduğuna işaret ederek Atatürk’ün “sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir” vecizesine de konuşmasında yer verdi.
Bir hafta boyunca birlikte prova yapan 200 çocuğun aynı sahnede, Şef Bruno Campo yönetimindeki Sistema Europe Gençlik Orkestrası konserinde, Tchaikovsky’nin Slav Marşı, Arturo Marquez’in Danzon no.2, Rossini’nin William Tell Uvertürü, Elgar’ın Enigma Varyasyonları’ndan Nimrod, Mozart’ın Küçük Bir Gece Müziği, J Brahms’ın Hungarian Dance’ı, Grieg’in Holberg Suit’inden 1. Bölüm’ü ve Türkiye’den Batum’u seslendirildi. Seyirciler ayrıca görsellerin müzikle uyumlandırılması gibi güzel ve ilginç bir uygulamaya hayran kaldılar.
 
Konsere izleyici olarak katılan Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Tatiana Lucia Zapata Bracho’da etkinlikten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’na sanata ve kültüre verdiği önemden dolayı teşekkür etti. 8 farklı ülkeden 200 çocuğa ev sahipliği yapıp, Uluslararası bir salonda genç müzisyenleri ağırladığı için sevincini dile getiren Bracho “Böyle bir organizasyona ev sahipliği yaptığınız için sizlerle gurur duyuyorum. ” dedi.
 
Konser bitiminde, orkestra seyircinin yoğun ilgisine bir jest olarak Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi’nin giriş kapısı önünde mini bir açık hava konseri verdi. Bu mini konser izleyenler tarafından coşku ile karşılanarak dans ve alkışlarla tempo tutuldu.
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 24.8.2014 15:33:31
Yazdır Yazdır
Okunma 1267
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım