Bir Demet Nergis
Biz doğayı korudukça doğa da bizi korur.  

Nesli tükenen PİNA (PİNNA NOBİLİS) cinsi Midyeler
 
Nesli tükenen PİNA (PİNNA NOBİLİS) cinsi Midyeler
 
Bodrum (Efece haber) - Taraf olduğumuz uluslararası sözleşmeler ile içsular dahil bütün sularımızda avlanmaları ve toplanmaları yasak olan su ürünlerinden birisi de nesli tükenmekte olan PİNA (Pinna Nobilis) cinsi Midyelerdir.
 
 
 
Avlanma yasağına rağmen bazı kendini bilmezlerin bir anlık zevkleri ve hobileri için bu ürünleri avlamaları düşündürücü ve üzücüdür.
 
Koruma altında olan bu midyenin kesinlikle avlanması yasak olmasına rağmen, bazı kendini bilmezler yasaklara uymayarak bu midyeleri avlıyorlar.
 
Bodrum/ Gündoğan Billurkent’te tatilini geçirmekte olan emekli Kimya Mühendisi Naim Türkekul, Gündoğan Kızılburun mevkiinde yüzerken ''PİNA'' cinsi içleri alınmış 3 adet midye kabukları ile karşılaşmış.
 
Boyları 35-40 cm. olan denize bırakılmış bu kabukları çıkarıp iskeledeki insanlara göstererek bunu yapan kendini bilmezlerin yakalanması için Sahil Güvenliğe durumu ihbar etmiş.
 
 
Naim Türkekul, olayı şöyle anlattı:
2011 Yılından bu tarafa Billurkent'de yaşamaktayım. Hemen hemen her gün ''Kızılburun '' istikamtinde son islkeleye kadar yüzerim. Şnorkel kullanarak denizin olağanüstü güzelliklerini seyreder saatlerce yüzerim.
 
25 Ağustos 2014 Pazartesi günü de bu olağan günlerden biriydi. Billurkent iskelesinden Kırmızı Değirmen iskelesine doğru, kıyıdan yaklaşık 20-30 m. mesafeden yüzmeye başladım.
 
Kırmızı Değirmen iskelesini 100m. kadar geçtikten sonra yaklaşık 2-3 m. derinlikte,''PİNA'' cinsi 3 adet midye kabukları ile karşılaştım. Boyları 35-40 cm. civarında olan bu kabuklar içleri alınmış ve denize bırakılmış vaziyetteydi. Çok şaşırmıştım,Billurkent'e geldiğimden bugüne kadar bu şekilde bir olay ile karşılaşmamıştım.
 
 
Derhal bir sonra ki iskeleye ulaştım ve orada ki insanlarla bu durumu paylaştım. İsimleri bende saklı olan bir bay ve bayan; 24 Ağustos 2014 Pazar günü saat 16.00-18.00 sularında içinde 3 kişi olan bir teknenin kabukların atıldığı yerde demirlediğini ve mangal yakarak içki içtiklerini söylediler.
 
Hemen 158 nolu hattan Sahil Güvenliğe durumu ihbar ettim. Sağ olsunlar ertesi gün bir ekip olay yerine gelerek araştırma yapmış. Daha sonra durumu anlatmak ve resimlemek üzere size başvurdum.
 
Ülkemizin üç tarafı denizler ile çevrili olmasına rağmen, su ürünleri bolluğu yaşayan bir Ülke olmamız gerekirken, yasakları hiçe sayarak nesli tükenmekte olan bu canlıları avlayan insanları şiddetle kınıyorum.”
 
 
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 30.8.2014 21:41:14
Yazdır Yazdır
Okunma 35434
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım