Bir Demet Nergis
Her yıkıntı onarılabilir, doğanın yıkıntısı asla…  

71. VENEDİK FİLM FESTİVALİ 2014
 
71. VENEDİK FİLM FESTİVALİ 2014
Harika Ören (Efece Haber) - Geleneksel 71. VENEDİK FİLM FESTİVALİ  İtalya Venedik'Lido Yarımadası'nda 27 Ağustos'ta, başladı ve ödüllerin sahiplerini bulduğu muhteşem bir törenle sona erdi.
Venedik Film Festivali'nin büyük ödülü Altın Aslan ve genç yönetmenlerin ilk uzun metrajlı filmleri için dağıtılan ‘Geleceğin Aslanı’ kategorisinde yarışan Kaan Müjdeci, Jüri Özel Ödülü'nün sahibi oldu. Altın Aslan Ödülü, İsveç yapımı 'Güvercinin Biri Dala Kondu Varoluşa Kafa Yordu' filminine, Müjdeci'nin de aday olduğu bir diğer dal olan Geleceğin Aslanı Ödülü ise Hindistan yapımı Court filmine gitti.
Kırmızı halı yine festivalin gözdesi durumunu korudu. Julie Gayet, Emma Stone, Michael Keaton, Edward Norton, Amy Ryan, Emma Stone şıklıklarıyla gözaldılar.
Venedik Hotel Danieli Grand Canale otelinde verilen resepsiyon büyük yankı uyandırdı. Variety sinema dergisinin Hotel Danieli de verdiği resepsiyon konsepti ve yemekleri; Grand Hotel Budapest'den ilham alınarak hazırlandı.
Ödül dağılımı; Marcello Mastroianni En İyi Genç Oyuncu Ödülü -Altın Aslan- En İyi Film'e verilen ödül İsveçli yönetmen Roy Andersson’un ‘A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence’ (Güvercinin Biri Dala Kondu Varoluşa Kafa Yordu) adlı yapımın oldu.
Gümüş Aslan- En İyi Yönetmen'e verilen Rus Andrei Konchalovsky, ‘The Postman’s White Nights’ (Postacının Beyaz Geceleri) filmiyle aldı.
Jüri Büyük Ödülü- Danimarka'da yaşayan Amerikalı yönetmen Joshua Oppenheimer'ın filmi The Look of Silence (Sessizliğin Görünüşü)a gitti.
Jüri Özel Ödülü- Sivas filmiyle Türkiye’yi temsil eden Kaan Müjdeci’nin oldu.
En İyi Kadın Oyuncu- Alba Rohrwacher, Saverio Costanzo'nun yönettiği Hungry Hearts (Aç Yürekler) filmiyle ‘Volpi Kupası’nı kazandı.
En İyi Erkek Oyuncu- Saverio Costanzo'nun yönettiği Hungry Hearts (Aç Yürekler) filminin başrol oyuncusu Adam Driver, ödülü kucakladı.
 Romain Paul, Le Dernier Coup de Marteau, Fransa'ın oldu.
En İyi Senaryo- İranlı kadın yönetmen Rahşan Bani Etemad, ‘Tales’ (Kıssalar) adlı eseriyle ‘En İyi Senaryo’ ödülüne layık görüldü.
Geleceğin Aslanı- Court filminin yönetmeni Chaitanya Tamhane, Hindistan'a gitti.
Başkanlığını Alexandre Desplat'ın yaptığı 71. Venedik Film Festivali jürisi, 11 yaşındaki bir çocukla bir kangal köpeğinin hikayesini anlatan ''Sivas'' filminin insanlığın değerleri için örnek gösterdiğini ifade etti. Kaan Müjdeci’yi kutlayan festival başkanı Alberto Barbera, “İlk filmin çok güzel. Umarım başarıların devam eder ve dünya sineması seni Venedik’ten tanımış olur” diyerek memnuniyetini belirtti.
Alberto Barbera “Bastio D’Oro” da ‘En İyi Erkek Oyuncu’ seçilen filmin küçük oyuncusu Doğan İzci'yi de kutlayarak “Aferin büyük iş başardın. Ben hiçbir film için olumlu-olumsuz yorum yapmam ama senin oyununa hayran kaldım” dedi. Lido di Venezia'da düzenlenen törene, Türkiye'ye döndüğü için katılamayan Doğan İzci'nin ödülünü Kaan Müjdeci aldı.
Fatih Akın'ın 1915 olaylarında ailesini kaybeden Ermeni demircinin hikayesini anlattığı ''The Cut'' filmi de, 71.Venedik Film Festivali'nde dünya prömiyerini yaparak, dikkatleri üstüne çekmeyi başardı. Ermeni soykırımını, empati yaparak beyazperdeye aktaran Akın, eleştirmenler tarafından ilk defa övülmeyip, eleştiri aldığını açıkladı. Sonbaharda Türkiye'de gösterime girecek olan ''Kesik/The Cut'' sinema tutkunları tarafından merakla bekleniyor.
Harika Ören
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 10.9.2014 23:34:04
Yazdır Yazdır
Okunma 1573
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım