Bir Demet Nergis
Doğa bekçiyle değil, sevgiyle korunur.  

14. İSTANBUL BİENALİ
 
14. İSTANBUL BİENALİ 
Harika Ören (Efece Haber) - İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 14. İstanbul Bienali, 5 Eylül – 1 Kasım 2015 tarihleri arasında ücretsiz olarak gerçekleştirilecek ve farklı mekânlar ile şehre yayılacak. Koç Holding sponsorluğunda düzenlenecek 14. İstanbul Bienali’ne çok sayıda kurum, kuruluş, uluslararası fon sağlayıcı ve fon kuruluşları da destek veriyor.
İstanbul Bienali’nin Danışma Kurulu’nda Adriano Pedrosa, Başak Şenova, İnci Eviner, Iwona Blazwick ve Ute Meta Bauer yer alıyor.
14. İstanbul Bienali, Carolyn Christov-Bakargiev tarafından bir dizi işbirliği içerisinde şekillendiriliyor. Bienalin başlığı ve kavramsal çerçevesi 10 Eylül Çarşamba günü, İstanbul Kadıköy Haldun Taner Sahnesi‘nde * düzenlenen bir medya toplantısı ile duyuruldu.
Toplantıya sergiyi ‘şekillendiren’ Carolyn Christov-Bakargiev’in yanı sıra İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Genel Müdürü Görgün Taner ve İstanbul Bienali Direktörü Bige Örer katıldı. Bige Örer‘in hoşgeldiniz konuşmasından sonra Carolyn Christov-Bakargiev, “Tuzlu Su: Düşünce Biçimleri Üzerine Bir Teori. 14. İstanbul Bienali” başlığını açıkladı ve serginin kavramsal çerçevesi ile ilgili bilgi verdi.
Bakargiev “Tuzlu Su: Düşünce Biçimleri Üzerine Bir Teori. 14. İstanbul Bienali çizginin nerede çekileceğini, nerede geri çekilmek gerektiğini, nelerden faydalanılabileceğini ve neyin öne çıkarılabileceğini aramak üzere yola çıkıyor. Bienal bunu ‘açık bir denizde, yüzey düzken parmak uçlarıyla, derinlere inildiğinde, katlanmış kodlama katlarını açmadan’ yapıyor. Bu uluslararası sanat sergisi, elliden fazla görsel sanatçının yeni işlerinin yanı sıra, içlerinde denizbilimci ve nörobilimcilerin de bulunduğu farklı alanlardan profesyonellere yer veriyor. Boğaziçi ekseninde şehrin geneline yayılan sergi, şiirsel ve siyasi olarak dünyayı şekillendiren ve dönüştüren, görünen ve görünmeyen farklı dalga sıklığı ve biçimlerini, su akıntıları ve yoğunluklarını ele alıyor. Sanatla ve sanat aracılığıyla yas tutuyor, hatırlıyor, kınıyor, iyileşmeye çalışıyoruz. Kendimizi formdan giderek zenginleşen yaşama yansıyan neşe ve canlılık ihtimaline adıyoruz.” diyerek yılın formatını açıkladı.
14. İstanbul Bienali için Carolyn Christov-Bakargiev kavramsal çerçeveyi oluşturma sürecinde Cevdet Erek’in ‘sanatsal tavsiyeleri’nden, Griselda Pollock’un ‘keskin entelektüel zekâ’sından, Pierre Huyghe’un ‘duyarlılığı’ndan, Chus Martínez‘in ‘küratöryel hayalgücü’nden, Marcos Lutyens’in ‘dikkati’nden, Füsun Onur’un ‘sahip olduğu keskin bakış’tan, Anna Boghiguian’ın ‘siyasi felsefesi’nden, Arlette Quynh-Anh Tran’ın ‘gençlik dolu heyecanı’ndan, William Kentridge’in ‘bilgelik yüklü tereddütleri’nden yararlanıyor. Carolyn Christov-Bakargiev, süreç ilerledikçe belirecek başka nitelik ve aracılıklardan da beslenecek.
Program içinde, Nanni Balestrini‘nin, 2009-2010 yıllarında yazdığı, 2012 yılında yayımlanan kısa romanı Carbonia’dan da bir bölüm okundu. Metnin İtalyancasını yazarın kendisi, metnin İngilizcesini Carolyn Christov-Bakargiev, Türkçesini ise Otonom Yayıncılık’tan Münevver Çelik okudu. Carbonia‘nın tam metninin okuması 10 Eylül Çarşamba günü 21.00’den itibaren yazarın da katılımıyla, kitabın Türkçe baskısını yakın zamanda gerçekleştiren Otonom Yayıncılık’ta yapılacak.
Harika Ören
* Haldun Taner Sahnesi Kadıköy’dedir. 1925-27 seneleri arasında tarım ürünlerinin satıldığı bir hal binası olarak inşa edilir ama hiçbir zaman bu amaçla kullanılmaz. Bina, 1989 yılında Türkiye’de kabare tiyatrosunun öncü ismi, oyun, öykü ve deneme yazarı Haldun Taner (16 Mart 1915 – 7 Mayıs 1986) onuruna tiyatroya dönüştürülür. Bir eşkiyanın kahramanlık öyküsü üzerinden içinde yaşadığı toplumun epik bir taşlamasını yaptığı Keşanlı Ali Destanı (1964) oyunu Haldun Taner’in tanınmış oyunlarındandır.
 
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 22.9.2014 00:04:27
Yazdır Yazdır
Okunma 1270
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım